Google

Google udostępnia swoje nowe rozwiązania dla głuchych i niedosłyszących

Piotr Kurek
Google udostępnia swoje nowe rozwiązania dla głuchych i niedosłyszących
1

Kilka miesięcy temu Google zaprezentowało dwie aplikacje przygotowane z myślą o osobach z niepełnosprawnościami narządu słuchu. Głusi i niedosłyszący mogą z nich skorzystać już teraz, co pozwoli im w znacznym stopniu na wyeliminowanie części problemów codziennego życia.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia na świecie jest ok. 466 milionów ludzi z postępującą utratą lub brakiem słuchu, z czego 34 miliony to dzieci. Do roku 2055 liczba ta ma wzrosnąć niemal dwukrotnie — przewiduje się, że problem dotknie 900 milionów mieszkańców naszej planety. To dla Google wystarczający sygnał, by już teraz opracować technologię pozwalającą ułatwić tym osobom codzienne życie. W lutym zaprezentowano dwa narzędzia przygotowane z myślą o głuchych i niedosłyszących. Wzmacniacz Dźwięku i Transkrypcja na żywo dostępne na Androida sprawiają, że porozumiewanie się ze słyszącymi staje się szybsze, wygodniejsze i co najważniejsze — dokładniejsze.

Wzmacniacz dźwięku przygotowano z myślą o niedosłyszących dzięki wykorzystaniu wbudowanych w telefon mikrofonów do poprawy jakości rejestrowanych dźwięków. Umożliwia prowadzenia rozmów w hałaśliwym otoczeniu dzięki wzmocnieniu cichych dźwięków i ograniczeniu niepożądanych lub rozpraszających szumów otoczenia. Dodatkowo pozwala na personalizację wrażeń słuchowych dzięki możliwości dostosowania ustawień dźwięku i mikrofonu do własnych potrzeb. Pierwotnie dostępna była wyłącznie na telefonach z systemem Android 9 Pie, a na Google Pixel 3 instalowana jest domyślnie. Teraz z tego rozwiązania skorzystają użytkownicy starszych smartfonów — z zainstalowanym Androidem 6.0 Marshmallow lub nowszym.

Warto jednak pamiętać, że aplikacja działa wyłącznie ze słuchawkami przewodowymi — z tradycyjnym złączem 3,5 mm (minijack) lub wykorzystującymi port USB-C. Do poprawnego działania Wzmacniacza dźwięku warto też aktywować stosowną opcję w Ustawienia > Ułatwienia Dostępu. Aplikację znajdziecie w Google Play.

Wzmacniacz Dźwięku i Transkrypcja na Żywo dostępne w Google Play dla wszystkich

Warto też dodać, że druga aplikacja pomagająca w wielu sytuacjach, wyszła z fazy testów. Transkrypcja na żywo wykorzystuje technologię rozpoznawania mowy i w czasie rzeczywistym przekształca wypowiadane słowa i zdania na tekst wyświetlany na ekranie smartfona. To z pozoru proste narzędzie pozwala na bezproblemową komunikację między osobami słyszącymi i głuchymi lub niedosłyszącymi. Aplikacja opracowywana była we współpracy z Gallaudet University, który wykorzystuje język migowy w prowadzeniu wykładów. Transkrypcja na żywo wspiera 70 języków (w tym także język polski), działa na urządzeniach z systemem Android 5.0 wzwyż i podłączonych do sieci Wi-Fi lub korzystających z komórkowej transmisji danych. Aplikację znajdziecie w Google Play.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu