Artykuł sponsorowany

Wyższy poziom w JavaScript? Ucz się Reacta i Angulara

Tomasz Popielarczyk
Wyższy poziom w JavaScript? Ucz się Reacta i Angulara
Reklama

Znasz już JavaScript i szukasz pomysłu na poszerzenie zakresu wiedzy oraz podniesienie programistycznych umiejętności? Zainteresuj się frameworkami! Pomagają one w tworzeniu uporządkowanego kodu, ale też dają ogromne możliwości w kwestii tworzenia aplikacji na praktycznie każdą platformę!

Angular to framework wspierany przez Google’a i w ostatnich latach niezwykle dynamicznie rozwijany. Jego podstawowa zaletą jest wykorzystanie TypeScript, a to oznacza, że piszący w Angularze programiści muszą szczególnie mocno trzymać się dobrych praktyk. Angular jest bardzo wrażliwy pod tym względem, posiada rozbudowaną i zarazem sztywną architekturę, więc programista szybko wykształca u siebie prawidłowe odruchy oraz nawyki. Efektem jest czystszy i bardziej uporządkowany kod.

Reklama

Sam TypeScript jest często na tyle lubiany i chętnie wykorzystywany, że programiści Angulara nie chcą już wracać do czystego JavaScript. I trudno się dziwić, bo dobrze napisana aplikacja w TypeScript często nie potrzebuje nawet specjalnie rozbudowanej dokumentacji – jest na tyle czytelna. Sam język jest rozwijany od 2012 roku przez Microsoft. To rozwinięcie JavaScript (do którego TypeScript jest finalnie kompilowany), w którym dodano m.in. statyczne typowanie. Niedawno zadebiutowała wersja 3.4, która ma znacząco zoptymalizować proces kompilacji. A to z całą pewnością nie jest jeszcze ostatnie słowo.

Oczywiście nie oznacza to, że Angular to najlepszy wybór dla początkującego programisty. Choć porównywanie go z Reactem nie jest zbyt fortunne (i to nie tylko dlatego, że React jest bardziej biblioteką niż frameworkiem), to właśnie w tym drugim próg wejścia jest niższy. W rezultacie jest on też chętniej wybierany. JSX, którego używamy w Reacie, wydaje się być połączeniem JavaScript oraz czystego HTML-a, co wygląda bardzo przystępnie. Poza tym podział aplikacji na komunikujące się ze sobą komponenty i wirtualny DOM sprawiają, że React jest niezwykle przyjemny jeśli chodzi o budowanie tak prostszych, jak i bardziej złożonych projektów.

Zaletą frameworków jest niewątpliwie wszechstronność. Możemy dzięki niemu budować zaawansowane serwisy www, aplikacje webowe, ale również programy na smartfony, tablety oraz desktopy. To oznacza, że po nauczeniu się Angulara i Reacta nasze możliwości stają się naprawdę ogromne. To oczywiście też zwiększa nasze szanse na rynku pracy. Dziś we front endzie wymaga się znajomości frameworków. Angular jest chętnie wykorzystywany przez te największe firmy, gdzie rozwija się bardzo rozbudowane projekty. Podobnie jest z Reactem, choć tutaj mam wrażenie, że chętniej sięga się po niego przy ciut mniejszych przedsięwzięciach.

Frameworki są dziś wykorzystywane w ogromnej liczbie projektów. A ich kolejne wersje wyrastają niczym grzyby po deszczu. W październiku br. Zadebiutował już Angular 7, co wprowadza kolejne ulepszenia i ułatwienia dla programujących w tym języku. Nie tak dawno natomiast nowa wersja Reacta dodała Hooks, wywracając tym samym do góry nogami używanie komponentów funkcyjnych.

We współpracy z Udemy mamy dla Was kolejną promocję na kursy. Tym razem są to: "Angular - poznaj zaawansowane techniki i koduj efektywniej!", w którym autor na 12 godzinach nagrań stara się w możliwie najbardziej przystępny sposób nauczyć widzów programowania z wykorzystaniem tej technologii; a także "ReactJS - twórz interfejsy wygodniej niż kiedykolwiek!" z 17 godzinami, w trakcie których zbudujecie swoje pierwsze SPA (Single Page Applications).

Warto dodać, że oba kursy to materiały stojące na wysokim poziomie merytorycznym i nagrane w profesjonalnym studio. Udemy daje nam 30-dniową gwarancję - w tym czasie, jeżeli kursy nam się nie spodobają, możemy zażądać zwrotu pieniędzy. Natomiast jeżeli ukończymy szkolenia, po każdym otrzymamy dedykowany certyfikat.

Reklama

Za oba kursy odpowiada legenda polskiej szkoły online -  Eduweb - który połączył siły z Udemy, oferując szkolenia na platformie, tak aby wiedza dotarła do jak największej liczby użytkowników. Katalog Eduweb na Udemy jest cały czas poszerzany, materiały będą dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach.

Reklama

Korzyści z nauki online są ogromne. Przede wszystkim możemy robić to w swoim własnym tempie. Nikt nas nie pogania i nie zmusza do zaniedbywania innych obowiązków, jak praca czy rodzina. Dostęp do wiedzy mamy przez cały czas - niezależenie od pory dnia czy nawet miejsca, w którym się znajdujemy. Udemy jest dostępne w przeglądarce www, a także na urządzeniach mobilnych, gdzie kursy możemy pobierać offline i oglądać nawet w miejscach, gdzie nie posiadamy łączności z siecią.

Jeżeli zatem jesteście zainteresowani poszerzeniem swojej wiedzy i wskoczeniem na wyższy poziom frontendu, linki do kursów znajdziecie poniżej:

-

Materiał powstał we współpracy z Udemy

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama