Świat

Wytrzymałe szkło znane ze smartfonów i tabletów trafi do... samochodów!

Marcin Kamiński
Wytrzymałe szkło znane ze smartfonów i tabletów trafi do... samochodów!
23

Kojarzycie Gorilla Glass? Jest to specjalne szkło, wytwarzane przez firmę Corning, stosowane w przeszło 1,000 produktów - smartfonach, tabletach, laptopach i innych. Jednak dla producenta 1,5 miliarda urządzeń to zbyt mało, dlatego wytrzymałe i odporne na zarysowania szkło ma trafić na nowe rynki....

Kojarzycie Gorilla Glass? Jest to specjalne szkło, wytwarzane przez firmę Corning, stosowane w przeszło 1,000 produktów - smartfonach, tabletach, laptopach i innych. Jednak dla producenta 1,5 miliarda urządzeń to zbyt mało, dlatego wytrzymałe i odporne na zarysowania szkło ma trafić na nowe rynki. Mowa o branży motoryzacyjnej, dzięki czemu nowe samochody będą miały szyby trudne do zniszczenia!

Gorilla Glass wyprodukowane przez Corning znajdziecie w wielu urządzeniach elektronicznych - smartfonach, tabletach czy laptopach takich marek jak Samsung, Nokia, Acer, Dell, Sony czy HP. Specjalne szkło zapewnia nie tylko dobry obraz na wyświetlaczach, ale również skutecznie zabezpiecza powierzchnię ekranu przed uszkodzeniami i zarysowaniami. Dlatego też firma postanowiła wprowadzić Gorilla Glass na rynek motoryzacyjny. Co dzięki temu zyskają kierowcy?

Gorilla Glass jest cieńsze i lżejsze od tradycyjnego szkła. Wielkim benefitem jego wykorzystania w motoryzacji będzie więc widoczne obniżenie masy całkowitej pojazdów, a co za tym idzie, również obniżenia średniego spalania, co zapewni niższe koszty ekspolatacji. Wysoka odporność na zarysowania pozwoli dłużej utrzymać szyby bez skaz, co zapewni z kolei wyraźniejsze widzenie, szczególnie podczas deszczu czy po zmroku, kiedy światła mogą odbijać się od powierzchni szkła.

Co ciekawe, firma Corning próbowała wejść z produkcję szyb samochodowych już w latach 60. ubiegłego wieku. Wówczas niestety projekt został porzucony, przeprowadzone badania pomogły jednak później opracować Gorilla Glass obecnie stosowane w smartfonach i laptopach.

Źródło: VentureBeat

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

samochódgorilla glass