Ciekawe strony

Wystartował nowy portal sportowy, społecznościowy? W końcu sam już nie wiem, zobaczcie sami

Grzegorz Ułan
Wystartował nowy portal sportowy, społecznościowy? W końcu sam już nie wiem, zobaczcie sami
18

Nasze społeczeństwo, co bardzo cieszy, coraz bardziej zaczyna zwracać uwagę na zdrowy tryb życia, dbać o swoją sylwetkę przez aktywny trening czy to przez zwykłe bieganie lub jazdę na rowerze czy też bardziej regularne ćwiczenia sportowe, czyli siłownie i różnego rodzaju kluby fitness. Nie brakuje t...

Nasze społeczeństwo, co bardzo cieszy, coraz bardziej zaczyna zwracać uwagę na zdrowy tryb życia, dbać o swoją sylwetkę przez aktywny trening czy to przez zwykłe bieganie lub jazdę na rowerze czy też bardziej regularne ćwiczenia sportowe, czyli siłownie i różnego rodzaju kluby fitness. Nie brakuje też fascynatów i początkujących amatorów sztuk walki czy boksu.

Nie da się ukryć, że bardzo pomocne w tym zmaganiach, przynajmniej na początku, są rady i zalecenia profesjonalnych trenerów. Do tej pory głównym kanałem do kontaktu z nimi był Facebook, gdzie poszczególni, mniej lub bardziej znani trenerzy, dzielą się z fanami swoimi poradami w postaci filmów wideo na YouTube. Wczoraj dostaliśmy informację, że dziś o 14 ma zostać uruchomiony portal sportowy (społecznościowy?), który chce być takim miejscem dla ludzi, chcących rozpocząć swoją przygodę z profesjonalnym treningiem, jak i bardziej zaawansowanych użytkowników w tym temacie. Do tego całość wzbogacona obecnością profesjonalnych trenerów w różnych dziedzinach.

Mowa o serwisie ZapytajTrenera. Twórcy tego serwisu, do tej pory skupiali się tylko, tak jak wspominałem wcześniej, na komunikacji za pośrednictwem Facebooka i YouTube. Od samego początku projekt ZapytajTrenera był przedsięwzięciem wizerunkowym i wspomagającym sprzedaż dla producenta suplementów diety Trec Nutrition, a nowy portal ma być jego kontynuacją i naturalną konsekwencją tych działań. Będzie więc nadal całkowicie darmowy dla użytkowników, włącznie z poradami trenerów.

Szczerze powiedziawszy, zanim dostałem dostęp do testowej wersji serwisu, obawiałem się, że będzie to miejsce, gdzie te suplementy (osobiście uważam, że to zbyteczne dla osób, którzy chcą zacząć trenować) będą wciskane na siłę na prawo i lewo, a porady skupiane jedynie na nabijaniu masy i łykaniu tych specyfików. Być może to taki stereotyp, w który sam wpadłem, ale po części pozbyłem się ich po zapoznaniu się z tym serwisem.

Strona główna

Strona została wykonana bardzo przystępnie, do tego jest czysto i schludnie. Co mnie uderzyło na samym początku od razu po wejściu na stronę główną, to wyraźne skupienie na męskim odbiorcy. Z miejsca pozbyto się żeńskiej widowni, zupełnie nie rozumiem dlaczego, ale pewnym jest, że większość z kobiet zamknie tę stronę bez dalszego wgłębiania się w zawartość serwisu. Mam nadzieję, że to poprawią i te zmieniające się zajawki wypełnią się też treściami, które zachęcą kobiety do pozostania w serwisie na dłużej.

Trenerzy

Jeśli pójdziemy dalej i odwiedzimy zakładkę z dostępnymi trenerami, stwierdzimy, że już jest bardziej zachęcająco dla każdego odbiorcy. Możemy wybierać tu pomiędzy trenerami boksu, fitness, cross trening, sztuk walk, siłowni czy też specjalistką od diety. Z tego miejsca możemy wejść w profil każdego z trenerów i zapoznać się z jego poradami w postaci filmów wideo.

Możemy tu też od razu komentować owe treningi lub zadawać dodatkowe pytania do trenera. Zakładka z czatem na żywo z wybranym trenerem, wyposażona została w prosty kalendarz, gdzie można się zapisać na indywidualną rozmowę.

Pytania

Zupełnie osobnym modułem, który chyba będzie jakby głównym trzonem tego serwisu, jest możliwość zadawania pytań, na które będą odpowiadać zarówno trenerzy jak i wszyscy użytkownicy.

Rankingi

Nie zabrakło też elementów gamifikacji w postaci rankingów aktywności użytkowników, związanej z liczbą zadawanych pytań czy udzielonych odpowiedzi.

Hangouty

Poza tym, dodatkową opcją są hangouty z trenerami, w których może uczestniczyć do 9 osób.

W odpowiedniej zakładce możemy podejrzeć planowane czaty wideo, możemy się do nich zapisać i porozmawiać na żywo o swoich treningach.

Tu moja kolejna uwaga. Wiem, że to była testowa rozmowa i w rzeczywistości być może inaczej to będzie wyglądało, ale myślę, że przydałaby się tu odpowiednia sceneria na takie rozmowy wideo. Nie wiem, w postaci tła z miejsca treningu, może w jakiejś siłowni. W takim kształcie miałbym wrażenie, że uczestniczę w mało wiarygodnym czacie z przypadkową osobą.

Artykuły

Jeśli nie jesteśmy zainteresowani aktywnym udzielaniem się w tej społeczności, możemy skorzystać po prostu tylko z gotowych artykułów i porad wybranych trenerów.

To w zasadzie wszystko, co znajdziemy w tym nowym portalu. Myślę, że powinien spotkać się z ciepłym przyjęciem wśród dotychczasowych widzów na YouTube i fanów na Facebooku, jak i przyciągnąć do siebie nowych użytkowników, szukających wsparcia i porad na początku swojej przygody z takimi treningami.

Słów kilka od twórców projektu

Dla uzupełnienia wpisu poprosiłem twórców jak i pomysłodawców serwisu o kilka zdań przybliżających Wam ten pomysł, jakby z drugiej strony barykady.

Wojciech Drewczyński Project Manager z Jamel Interactive:

Pełna responsywność:

Strona jest stworzona w technologii RWD i jest w pełni responsywna. Przygotowanie tak skomplikowanego serwisu w ten sposób wymagało naprawdę dużo pracy, ale efekt robi wrażenie. Bez względu na to z jakiego urządzenia korzysta użytkownik będzie mieć dostęp do wszystkich funkcji strony.

Hangouty:

Zbieżność z Google Hangouts jest zupełnie przypadkowa. Nie korzystaliśmy z tego rozwiązania ponieważ do jego używania wymagane jest założenie konta w Google+. W Polsce jest spora grupa aktywnych użytkowników tego serwisu i "youtuberów", ale nie mogliśmy ograniczać się jedynie do nich, bo target strony jest znacznie większy. Stąd trzeba było wybrać inną drogę. Wideoczat zrobiliśmy niemalże od podstaw. Za łączenie poszczególnych streamów odpowiada zewnętrzna usługa OpenTok. Jej zadaniem jest także dostosowywanie na bieżąco jakości obrazu do wydajności łącza. Dzięki temu w hangoutach mogą brać udział internauci z wolniejszym netem.

Pozostałe funkcje:

Jak na dość krótki czas na realizację projektu udało nam się zrobić całkiem sporo funkcjonalności. W nieco ponad 2 miesiące programiści stworzyli od zera mechanizmy niezbędne do obsługi kont użytkowników, dodawania pytań i artykułów, zarządzania profilami trenerów, powiązania z Facebookiem, obsługi newsletterów, wideoczat, rankingi i system gamifikacji, który nagradza użytkowników za aktywność. W to wszytko trzeba było wpiąć też system wyświetlania reklam i dostosować go pod RWD. Na stronie nie mogło także zabraknąć powiadomień, które są standardem w każdym serwisie społecznościowym.

Korneliusz Mydlak, Internet Manager z Trec Nutrition:

"Zapytaj Trenera" jest projektem internetowym, który w swoich założeniach ma usystematyzować i zebrać w jednym miejscu ekspercką wiedzę na temat najpopularniejszych dyscyplin sportowych takich jak MMA, Boks, Kulturystyka, Crossfit, Koszykówka, Women Fitness, Men's Fitness itd. a także różnego rodzaju treningów funkcjonalnych i metod treningowych. Zaletą tego przedsięwzięcia jest to, że swoją wiedzą dzielą się prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach. Osoby które są utytułowanymi specjalistami i posiadają nie tylko wiedzę teoretyczną ale też ogromną praktykę.

Jako firma produkująca odżywki dla sportowców od dłuższego czasu współpracujemy z profesjonalnymi zawodnikami z światowej klasy, którzy mają obszerną wiedzę na temat ćwiczeń, treningu, diety i suplementacji. Powołaliśmy ekipę filmową i w październiku 2012 roku ruszyliśmy z kanałem na Youtubie o nazwie Zapytaj Trenera. Od samego początku poszliśmy o krok na przód. Z racji tego, że kanał jest dla widzów, chcieliśmy, żeby stali się współtwórcami kanału. Dlatego oprócz typowych filmów instruktażowych, stworzyliśmy serię odcinków z odpowiedziami na ich pytania z zakresu ćwiczeń na siłowni, treningów sztuk walki, czy też z dziedziny dietetyki. Zainteresowanie kanałem przerosło nasze oczekiwania. Na naszą skrzynkę mailową oraz na nasz profil na Facebooku spływało coraz więcej pytań. Chcieliśmy odpowiedzieć na wszystkie, lecz nie byliśmy w stanie. Zaczęliśmy zastanawiać się nad serwisem, który usprawniłby nasze działania i zaspokoił potrzeby większej liczby naszych fanów.

Dlaczego wideo? Uważamy, że jest to wygodniejsza forma dla użytkowników, gdyż mogą sobie ją puścić i słuchać podczas innych czynności, co przekłada się na utrzymaniu uwagi. Oczywiście, aby zaspokoić potrzeby wszystkich użytkowników, na część pytań będziemy odpowiadać w formie tekstowej. Każde pytanie z odpowiedzią trenera posiada tło ze zdjęciem danego specjalisty, w celu ich wyróżnienia na tle innych. Dodatkowo w serwisie będą publikowane nasze treści wideo prezentujące ćwiczenia oraz artykuły w formie tekstowej. Nowością w tego typu serwisach będą hangouty z trenerem. Aby umożliwić wszystkim użytkownikom korzystanie z nich postawiliśmy na system, który wymaga jedynie rejestracji w naszym serwisie. Dodatkowo skupiliśmy się na tym, aby rozmowy przebiegały z jak najmniejszym opóźnieniem, a trenerzy nie musieli przechodzić szkolenia zakresu prowadzenia hangoutów.

W dalszych planach mamy zamiar poszerzyć zakres naszego projektu o kolejne dyscypliny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubetreningporady