Motoryzacja

Wyprzedzanie prawą stroną: gorący temat na polskich drogach

Marek Adamowicz
Wyprzedzanie prawą stroną: gorący temat na polskich drogach
346

Głośnym echem odbiło się nagranie z polskich dróg, gdzie wyprzedzające prawym pasem BMW, staranowało prawidłowo jadącą Skodę Octavię. Kierowca X5 zdecydował się na karkołomny manewr, który coraz częściej można spotkać na polskich drogach. Co o wyprzedzaniu prawą stroną mówią przepisy? I dlaczego ten temat zrobił się ostatnio taki głośny?

Aby prawidłowo wykonać manewr wyprzedzania, potrzeba jest przede wszystkim doskonała ocena sytuacji na drodze. Wystarczy chwila nieuwagi i zła decyzja może przerodzić się w bardzo niebezpieczną sytuację. Coraz częściej spotykamy się z jeszcze większym zagrożeniem w tej kategorii. Mowa o wyprzedzaniu prawą stroną. W czym jest ono takie niebezpieczne i jak mają się do tego przepisy ruchu drogowego. Czy ten manewr jest dozwolony? Jeśli tak, to w jakich sytuacjach? Jeśli nie, to jakie konsekwencje i niebezpieczeństwa za sobą niesie?

Wyprzedzanie prawą stroną: fakty i mity

W przepisach ruchu drogowego panuje generalna zasada mówiąca, że wyprzedzanie innego pojazdu należy wykonywać lewą stroną. Jak to zazwyczaj bywa, od każdej reguły znajdzie się wyjątek. W tym wypadku mowa o wyprzedzaniu pojazdów szynowych, czy też wyprzedzaniu pojazdu skręcającego w lewo. Dopuszczane jest wyprzedzanie prawą stroną na odcinku jezdni z wyznaczonymi pasami ruchu. Artykuł 24 ustawy Prawo o ruchu drogowym dokładnie określa sytuacje, w których możemy użyć prawej strony do wyprzedzenia innego uczestnika ruchu.

Można wyprzedzić inne pojazdy z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Taki manewr dopuszcza się w obszarze zabudowanym oraz w niezabudowanym. Taki manewr będzie też zgodny z przepisami na jezdni dwukierunkowej, jeżeli jezdnia ma co najmniej dwa pasy ruchu w tą samą stronę (na obszarze zabudowanym) lub trzy i więcej pasów w tym samym kierunku poza obszarem zabudowanym.

Nie wolno wyprzedzać z prawej strony m.in. na jezdni jednokierunkowej (nawet kiedy są wyznaczone pasy ruchu) m.in. przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia. Zabronione jest to również na jezdni dwukierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu. Zakaz dotyczy również sytuacji z wyprzedzaniem na zakrętach. Dokładne obwarowania znajdziemy w przepisach ruchu drogowego.

Wyprzedzanie prawą stroną: zasady i kary

Jeszcze przed rozpoczęciem (jakiegokolwiek) manewru wyprzedzania, kierujący musi zachować szczególną ostrożność i na bieżąco analizować całą sytuację. Mowa tutaj o upewnieniu się czy dany manewr wyprzedzania zostanie przeprowadzony bezpiecznie i skutecznie – czy widoczność jest odpowiednia oraz czy ma wystarczająco dużo miejsca. Na kierowcy wyprzedzanego pojazdu spoczywa również kwestia zachowania należytej ostrożności, lecz przede wszystkim nie wolno mu przyspieszać – grozi za to kara 350 zł mandatu! Zobaczmy jeszcze jakie obostrzenia dla wyprzedzania zapisane są w przepisach ruchu drogowego i taryfikatorze mandatów:

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi – 500 zł i 10 pkt. karnych.

- wyprzedzanie na przejazdach kolejowych albo tramwajowych i bezpośrednio przed nimi – 300 zł i 5 pkt. karnych.

- wyprzedzanie pojazdu uprzywilejowanego na obszarze terenu zabudowanego  - 300 zł i 3 pkt. karne

- naruszenie zakazu wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi – 300 zł i 5 pkt. karnych.

Zatem z tych zapisów jasno wynika, że planując manewr wyprzedzani a (zwłaszcza prawą stroną) musimy zachować szczególną ostrożność i maksimum bezpieczeństwa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu