Apple

Jedziesz do Kalifornii? Uważaj na autonomiczne samochody Apple - będzie ich więcej

Jakub Szczęsny
Jedziesz do Kalifornii? Uważaj na autonomiczne samochody Apple - będzie ich więcej
2

Apple wkraczając do badań nad autonomicznymi samochodami dotychczas dysponował zaledwie trzema samochodami marki Lexus (model RX450h). Do tego tercetu dołączyło aż 24 kolejnych pojazdów, z czego 2 w czerwcu, 7 w październiku, 6 w grudniu oraz 7 w tym miesiącu.

Apple prowadzi swoje badania w ramach Project Titan, który według niektórych ma stanowić wstęp do stworzenia samochodu "od zera" z autonomicznymi samochodami. Eksperci wskazują, że w ciągu 10 najbliższych lat możemy się spodziewać wejścia Apple na rynek motoryzacyjny - pytanie tylko, czy rzeczywiście do tego dojdzie. Z pewnością gigant nie chce stać z tyłu za Google, Uberem i innymi producentami, których badania nad samojezdnymi systemami są już bardzo zaawansowane.

CEO Apple twierdzi, że firma obecnie skupia się tylko na systemach dla autonomicznych aut

Nie stanowi to zaprzeczenia chęci stworzenia swojego samochodu, ale jasno wskazuje, czym będzie zajmować się Apple w najbliższych latach. W tym momencie najważniejsze dla firmy jest stworzenie takiej platformy, którą będzie można np. udostępnić typowym producentom aut na zasadzie licencji. Do tego oczywiście potrzebne są badania, które teraz będą prowadzone z jeszcze większym rozmachem.

Samochody Lexus RX450h będące uczestnikami testów Apple są wyposażone w 6 LIDAR-ów Velodyne, kilka radarów oraz kamery "spoglądające" w każdym kierunku względem karoserii samochodu. Gigant nie chwali się na razie swoimi osiągnięciami na tym polu, ale można strzelać, że w stosunku do Waymo, czy Ubera jeszcze sporo mu brakuje w kwestii dopracowania samojezdnego systemu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu