Motoryzacja

Wymiana dowodów rejestracyjnych bez obowiązku: koniec z brakiem miejsc na pieczątki

Marek Adamowicz
Wymiana dowodów rejestracyjnych bez obowiązku: koniec z brakiem miejsc na pieczątki
34

Polskich kierowców czekają kolejne zmiany dotyczące dokumentów samochodów. Po zniesieniu obowiązku wożenia ich przy sobie, okazuje się, że wymiana dowodów rejestracyjnych nie będzie koniecznością! To kolejny ruch ułatwiający życie właścicielom aut.

Bieżący rok obfituje w zmiany, które w większym lub mniejszym stopniu dotykają polskich kierowców. Mowa tutaj m.in. o wprowadzeniu braku obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego, lecz także o pomyśle wprowadzenia dodatkowych opłat za badania techniczne. Jedna i druga kwestia (dokumenty i badania) są ze sobą mocno powiązane, gdyż przy pozytywnym wyniku kontroli, każdorazowa wizyta w stacji kontroli pojazdów kończy się pieczątką z dowodzie rejestracyjnym. Okazuje się jednak, że Ministerstwo Infrastruktury prowadzi kolejne prace, by ułatwić życie polskim kierowcom i właścicielom aut. Wymiana dowodów rejestracyjnych przestanie być obowiązkowa?

Wymiana dowodów rejestracyjnych: kończy się miejsce, trzeba wymienić dowód

Obecnie obowiązujące przepisy wymagają by każdorazowa wizyta (która zakończy się pozytywnym wynikiem) na badaniach technicznych w Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów znalazła stosowne adnotację w dowodzie rejestracyjnym. Mowa tutaj o pieczątkach, które „wbija” diagnosta na koniec badań do dowodu rejestracyjnych. Twórcy obecnie obowiązujących dokumentów przewidzieli miejsce na sześć takich pieczątek. W przypadku kiedy skończy się ilość dostępnych „okienek”, konieczna jest wizyta w wydziale komunikacji, aby wymienić dowód rejestracyjny na nowy.

Do Ministerstwa Infrastruktury wpłynęła interpretacja poselska, w której pada pytanie dotyczące możliwości zniesienia obowiązku wymiany dowodów rejestracyjnych w przypadku wypełnienia wszystkich miejsc na pieczątki po badaniach technicznych. Ma to mieć związek ze zniesieniem obowiązkowego posiadania dowodu rejestracyjnego, które zacznie obowiązywać już 1 października bieżącego roku. Wtedy też wszystkie konieczne dane pojazdu oraz jego ubezpieczenia, mają być sprawdzane przez policjantów online. Posłowie chcą by w związku z nadchodzącymi zmianami, nie było też konieczności zmian dokumentów w związku z badaniami technicznymi. Okazuje się, że resort infrastruktury już pracuje nad takimi rozwiązaniami.

Wymiana dowodów rejestracyjnych: nie będzie konieczności wymiany

W wypowiedziach  dla mediów wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, zapowiedział iż wymiana dowodów rejestracyjnych ze względu na brak miejsca na pieczątki przestanie być koniecznością. W wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej, wiceszef resortu tak komentował całą sprawę:

Zakłada się, że po wykorzystaniu rubryk w dowodzie rejestracyjnym na potwierdzenie terminu ważności badań technicznych, właściciel pojazdu będzie okazywał dla organów kontroli ruchu drogowego poza dowodem rejestracyjnym wydane przez diagnostę zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu. Jednocześnie zostanie pozostawione do decyzji właściciela pojazdu, czy będzie jego wolą wnioskowanie o wymianę dowodu rejestracyjnego, czy też nie.

W dalszych wypowiedziach możemy przeczytać iż nie jest planowana zmiana wzorów całych dowodów rejestracyjnych, ani też zwiększeniu ilości miejsc na kolejne wpisy terminów badań technicznych i pieczątek potwierdzających odbyte kontrole w Okręgowych Stacjach Kontroli Pojazdów. Z ogólnodostępnych planów legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wynika, że projekt resortu infrastruktury ma zostać przyjęty przez rząd, w trzecim kwartale bieżącego roku. Pomysł by wymiana dowodów rejestracyjnych przestała być obowiązkowa, wydaje się być wielce sensownym. Trzeba więc trzymać kciuki by prace legislacyjne poszły sprawnie i kolejne ułatwienie dla kierowców i właścicieli samochodów stało się faktem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu