Motoryzacja

Wyjątkowe RC F i GS F na 10 lat serii F! Lexus ma co świętować!

Marek Adamowicz
Wyjątkowe RC F i GS F na 10 lat serii F! Lexus ma co świętować!
0

Od premiery serii F minęło już 10 lat. Z tej okazji Lexus przygotował wyjątkową i jubileuszową serię modeli RC F i GS F. Te mocarne auta są chlubą w ofercie Lexusa, bo łączą luksus ze sportowymi emocjami.

Każdy producent segmentu Premium ma w swojej ofercie samochody ze sportową żyłką. Mercedes nazywa je AMG, BMW oznacza jako M, a Audi sprzedaje S-ki i RS-ki. Nie inaczej postąpił też Lexus przygotowując sportowe odmiany oznaczone jako F. Te ostatnie świętują właśnie 10 lat istnienia, dlatego też producent zdecydował się przygotować wyjątkowe odmiany dwóch najbardziej znanych modeli w swojej gamie. Oto limitowane Lexus RC F i GS F 10th Anniversary Edition.

Lexus F: Historia

Na początek jednak kilka faktów historycznych. Pierwsze modele pojawiły się w styczniu 2007 roku. Był to Lexus IS F, którego sprzedaż rozpoczęto w 2008 roku. I od tego czasu liczy się istnienie linii modelowej F. Pod maską pierwszego Lexusa IS F pracował pięciolitrowy silnik V8 o mocy 423 KM i 505 Nm momentu obrotowego. Była to klasyczna wolnossąca konstrukcja, a cały samochód cieszył się ogromnym zainteresowaniem rynkowym. Kolejnym produktem w gamie modelowej F, był kultowy Lexus LFA. Dwumiejscowe Coupe szczyciło się m.in. karoserią wykonaną z kompozytów zbrojonych włóknem węglowym. O odpowiednie wrażenia podczas jazdy dbał wolnossący silnik benzynowy V10 o pojemności 4,8 l. Generował on 552 KM, które rozpędzały model LFA do 320 km/h. Serię ograniczono do zaledwie 500 egzemplarzy.

W 2014 roku do sprzedaży trafił kolejny model serii F. Mowa tutaj o Coupe RC F. Dwa lata później w salonach zadebiutowała najbardziej sportowa limuzyna jaką był Lexus GS F. Obydwa auta napędza pięciolitrowe V8 o mocy 477 KM. Za przeniesienie mocy na tylne koła odpowiada 8-stopniowa automatyczna skrzynia biegów z bezpośrednią zmianą przełożeń. W układzie przeniesienia napędu, wykorzystano aktywny mechanizm różnicowy TVD. Teraz do sprzedaży na wybranych rynkach trafiają auta, które uświetniają jubileusz serii F.

Lexus F: Jubileusz

Mowa tutaj o wyjątkowych odmianach Lexusa RC F i GS F 10th Anniversary Edition. Już na pierwszy rzut oka widać, że nie są to „zwykłe” auta. Zamiast tradycyjnego niebieskiego koloru, pokryto je wyjątkowo matowym lakierem Nebula Gray (grafitowy). Nie zapomniano jednak o niebieskich wstawkach, takich jak chociażby niebieskie zaciski hamulców. Na kołach znajdziemy dedykowane 19-calowe felgi BBS z kutego aluminium. Niebieskie akcenty znajdziemy również wewnątrz auta. Mowa tutaj o elementach tapicerki (pokrycie tablicy przyrządów, kierownica, centralna konsola czy lewarek skrzyni biegów), ale też o pasach bezpieczeństwa. Całości dopełniają elementy wykonane z kompozytu zbrojonego włóknem węglowym. Zmian nie zastosowano jednak w układzie napędowym.

Wyjątkowe Lexusy RC F i GS F 10th Anniversary Edition, trafią na dwa rynki. Japońscy klienci będą mogli kupić odpowiednio 35 i 25 egzemplarzy wyjątkowych aut, a amerykańscy klienci 240 jubileuszowych RC F i i 100 egzemplarzy GS F. Sprzedaż rozpocznie się odpowiednio w maju i latem 2018 roku. Nie wiadomo też, czy którakolwiek partia trafi na inne rynki zbytu – jak chociażby do Europy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu