Felietony

Wygodne zarządzanie otwartymi oknami na Windowsie

Grzegorz Ułan
34

To, co zawsze mi się podobało na Macach, to system zarządzania otwartymi oknami, który wyświetla je na pulpicie, po wskazaniu myszką zdefiniowanego miejsca. Instalując też Ubuntu, Compiz był pierwszą rzeczą, do której konfiguracji przysiadałem, tak, by po wskazaniu jednego z rogów ekranu wyświetlały...

To, co zawsze mi się podobało na Macach, to system zarządzania otwartymi oknami, który wyświetla je na pulpicie, po wskazaniu myszką zdefiniowanego miejsca. Instalując też Ubuntu, Compiz był pierwszą rzeczą, do której konfiguracji przysiadałem, tak, by po wskazaniu jednego z rogów ekranu wyświetlały mi się wszystkie otwarte okna, a korzystając czasem z Windowsa była to funkcja, której najbardziej brakowało mi w tym systemie.

Obsługa okien z dolnego paska była mocno uciążliwa, zwłaszcza przy sporej ilości otwartych programów, nie wspominając o braku wirtualnych pulpitów, które jeszcze bardziej usprawniałyby korzystanie z Windowsa. Ostatnio natrafiłem jednak na BetterDesktopTool, program, może nie w tak efektowny sposób jak na Macach czy Ubuntu, pozwalający na podobne zarządzanie oknami w tym systemie.

program1

Możemy w nim ustawić skróty klawiaturowe, przyciski w myszy lub miejsca na pulpicie, po których wskazaniu będą nam się wyświetlały otwarte okna. Definiujemy albo wszystkie programy albo te będące na pierwszym planie lub też wszystkie zminimalizowane.

Schowek01

Podobnie możemy ustawić wirtualne pulpity. Określamy tu ich liczbę i definiujemy sposób aktywacji.

program2

Polecam odznaczyć tu opcję automatycznego przechodzenia na sąsiedni pulpit po dłuższym przytrzymaniu kursora przy danej krawędzi pulpitu. Wystarczy kilka sekund, gdy kursor ląduje przy, dajmy na to, górnej krawędzi ekranu, by zmienił nam się pulpit w najmniej oczekiwanym momencie.

Schowek02

W tym trybie możemy również przenosić otwarte okna pomiędzy dostępnymi pulpitami.

Program jest darmowy do domowego użytku. Możecie go pobrać bezpośrednio se strony BetterDesktopTool. Wersja komercyjna wymaga wykupienia licencji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu