Apple

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iOS 11

Grzegorz Ułan
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o iPhone X, iPhone 8, iPhone 8 Plus oraz iOS 11
12

Nowości w iPhone 8 oraz iPhone 8 plus są raczej ewolucyjne. Nie ma tu żadnych przełomowych rozwiązań. iPhone X natomiast to telefon przełomowy, rewolucyjny. Wszystko to także dzięki iOS 11 który również usprawni działanie iPhone'ów.

Nowa wersja systemu iOS 11

Z rzeczy, które już wiedzieliśmy o iOS 11 po konferencji WWDC 2017, wymienić można między innymi lepszą synchronizację Wiadomości/iMessage, w której historia rozmów ma być płynnie przenoszona pomiędzy wszystkimi urządzeniami podpiętymi pod konto czy nowa wersja Siri, której głos ma być teraz bardziej naturalny.

Zmiany też doczekał się panel ustawień, gdzie dodano większe przyciski i rozlokowano je w bardziej intuicyjny sposób. Ważne zmiany pojawiły się też w aplikacji aparatu, które pozwolą na zmniejszenie rozmiaru filmów czy zdjęć na urządzeniu dzięki nowemu modelowi kompresji zdjęć - HEIF (High Efficiency Image File Format) oraz H.265.

Funkcje odkryte podczas testów iOS 11 w wersji beta

Po tej premierze i wydaniu kilku wersji beta iOS 11 dowiedzieliśmy się nowych rzeczy, o których nie wspominano na WWDC 2017, jak opcja pisania do Siri, jednoręczny zoom w Mapach Apple, zdalny backup w iCloud czy nagrywanie zawartości ekranu.

W finalnej wersji iOS 11 będziemy tez mogli już zarządzać zawartością aplikacji, czyli między innymi czyścić ręcznie niepotrzebne dane, na przykład cache w Spotify, jak i będziemy mogli sobie spersonalizować Control Center czy edytować zrzuty ekranów bezpośrednio po ich zrobieniu.

Nowe funkcje iOS na iPhone 8 i iPhone 8 Plus

Bezpośrednio z dzisiejszej konferencji Apple Keynote 2017 dowiedzieliśmy się, że zmiany w iOS na iPhone 8 dotyczą przede wszystkim aplikacji zdjęć i video. W trybie portretu na iPhone 8 Plus będzie możliwe skorzystanie z efektu oświetlenia powstającego w czasie rzeczywistym, a nagrywanie wideo możliwe będzie w rozdzielczości 1080p w 240 klatkach na sekundę oraz w 4K przy 60 fps. Dostępna będzie też automatyczna detekcja rodzaju zawartości pikseli - ruch, trawa, piasek itp.

Nowe funkcje iOS na iPhone X

Już z samych przecieków o iPhone X dowiedzieliśmy się natomiast, że nowy iPhone X pozbawiony będzie czytnika Touch ID, a co za tym idzie zastąpiony będzie systemem rozpoznawania twarzy w miejsce czytnika linii papilarnych, o nazwie Face ID.

To się potwierdziło na konferencji, teraz wystarczy spojrzeć na telefon, by go odblokować.

Jak to będzie działać? Za każdym razem jak spojrzymy na telefon, twarz będzie skanowana zestawem kamer TrueDepth.

By udoskonalić tę funkcję zbudowano sieć neuronową na podstawie ponad miliarda zdjęć, będącą w stanie wspomóc system rozpoznawania twarzy, tak by bezbłędnie rozpoznawała właściciela. W rezultacie mając nawet na sobie okulary, czapkę, zarost czy nawet maskę, Face ID radzi sobie bez problemu. Efekty skuteczności porównano do poprzednika, czyli Touch ID, którego szanse odblokowania przez inną osobę oceniono na 1 do 50 000, a Face ID - 1 do 1 000 000.

Co jeszcze? Pojedyncze tapnięcie podświetla ekran lub wystarczy do tego samo podniesienie telefonu. Zmieni się też obsługa gestami. Na przykład, szybkie przełączanie się pomiędzy aplikacjami będzie możliwe poprzez swipe na dolnej belce, a uruchomienie centrum kontroli - swipe w dół od prawego górnego rogu.

Najważniejsze, kiedy premiera? iOS 11 zawita do Waszych urządzeń iPhone i iPad 19 września, czyli już dokładnie za tydzień.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu