Apple

Apple odkrywa karty. Oto jubileuszowy iPhone X!

Jakub Szczęsny
Apple odkrywa karty. Oto jubileuszowy iPhone X!
132

Czas oczekiwania na jubileuszowego iPhone'a X właśnie minął. Po wielu miesiącach spekulacji, prześcigania się na oczekiwane specyfikacje sprzętowe i prognozy sukcesu rynkowego, Apple w trakcie konferencji pokazało telefon, który znacząco różni się od pozostałych urządzeń w portfolio. Sprawdziły się nie tylko wcześniejsze doniesienia na temat designu telefonu, ale również jego naprawdę wysoka cena.

iPhone X to specjalna edycja telefonu Apple, który wprowadza szereg nowości względem swoich poprzedników. Rynek nie będzie już narzekał na wtórność w wykonaniu Apple - czujnik biometryczny zatopiony w przycisku Home został zastąpiony przez funkcyjny panel obsługiwany przez oprogramowanie iOS 11, a ponadto - logowanie do urządzenia odbywa się od teraz albo za pomocą rozpoznawania twarzy dzięki Face ID, albo wprowadzenia tradycyjnego kodu. Za wydajność odpowiada nowy, sześciordzeniowy procesor Apple A11 Bionic wspierany przez 3 GB pamięci RAM. Z tyłu znalazły się dwa aparaty fotograficzne, podobnie jak w iPhone 8 Plus o matrycy 12 MP, z przodu natomiast kamerka do selfie oferująca 7 MP.

Największe zmiany w telefonie iPhone X dotyczą jednak przedniego panelu

Idąc śladami konkurencji, iPhone X proponuje bezramkowy ekran o przekątnej cala. Na górze ekranu znajduje się "wcięcie" zawierające w sobie głośnik służący do rozmów, czujnik zbliżeniowy oraz aparat fotograficzny. W trakcie konferencji pokazano, że oprogramowanie iOS 11 świetnie radzi sobie z obecnością tego elementu na przednim panelu - nie ma mowy o "uciętych" częściach aplikacji czy też jakichkolwiek trudnościach w korzystaniu z urządzenia spowodowanych przez ów panel.

Apple pozbyło się ponadto fizycznego przycisku Home zastępując go wirtualnym wariantem. Ten został obudowany również w definiowalne przez producentów aplikacji dodatkowe przyciski nawigacyjne, które pozwalają m. in. na wykonywanie określonych operacji w programach. Ponadto, można tam korzystać z gestów przyspieszających nawigację po systemie - należy przyznać, że wygląda to (i działa) naprawdę świetnie. Niemniej, użytkownicy iPhone'ów przyzwyczajeni do tradycyjnych gestów oraz przycisku powrotu w lewym górnym rogu mogą czuć się w nowym telefonie nieco zagubieni.

Podobnie jak nieco tańsi bracie iPhone'a X, tego możemy naładować zupełnie bezprzewodowo dzięki technologii Qi. Podobnie możemy zrobić z Apple Watchem Series 3 i... słuchawkami AirPods. Wygląda to naprawdę ciekawie i należy przyznać, że Apple potrafi odkrywać koło na nowo z rozmachem.

Face ID w wykonaniu Apple to majstersztyk

Pierwszy raz miałem do czynienia z podobnym rozwiązaniem w telefonie Lumia 950, który zamiast czytnika odcisków palców oferował skaner tęczówki oka. Face ID działa podobnie rozpoznając głębię, ale jego obszar działania dotyczy całej twarzy użytkownika. Ta skanowana jest również z uwzględnieniem głębi, dzięki czemu niemożliwe będzie zalogowanie się do telefonu za pomocą zdjęcia użytkownika. Mało tego, Face ID jest w stanie działać pod różnymi kątami - nie trzeba trzymać urządzenia bezpośrednio przed twarzą po to, aby poprawnie przejść proces logowania. Mało tego, bez znaczenia dla Face ID jest to, czy zmieniliście fryzurę, a może zapuściliście zarost. Za pomocą Face ID możliwe jest również płacenie w ramach Apple Pay, lub uwierzytelnianie się do innych aplikacji.

Wirtualna rzeczywistość oraz Animoji w iPhone X

Animoji to zupełnie nowa forma emoji zaproponowana przez Apple. Personalizowane animacje 3D mają być tworzone dzięki skanowaniu twarzy użytkownika. Dajmy na to - jeżeli ten zdradza oznaki niezadowolenia, oprogramowanie to wykryje i przeleje owe emocje na animowane emoji. Te zaś można wysyłać m. in. do naszych kontaktów w usłudze iMessage. Do wyboru są przeróżne postacie - nawet "kupa". ;) I mówimy całkiem serio.

iPhone X - cena

iPhone X będzie dostępny w dwóch wersjach pojemnościowych: 64 oraz 256 GB. Cena ma wynosić od 999 dolarów za sztukę (znacznie mniej, niż spekulowano). Zamówienia rozpoczną się od 13 października, a wysyłka pierwszych urządzeń - 3 listopada.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hotmobile