Ciekawostki technologiczne

Wszyscy ludzie świata mogą żyć w jednym budynku

Marcin Hołowacz
Wszyscy ludzie świata mogą żyć w jednym budynku
1

Kanał na YouTube o nazwie RealLifeLore wstawił we wrześniu filmik, na którym analizowano czy cała ludzkość mogłaby żyć w jednym mieście. Okazało się, że gdyby przyjąć wyjątkowo zatłoczony, ciasny wariant, można zmieścić wszystkich ludzi świata na obszarze o wielkości Palestyny.

W związku z tym, że widzowie kanału nie byli usatysfakcjonowani odpowiedzią wyłącznie na pytanie odnoszące się do mega miasta, powstał nowy filmik informujący o tym, czy jest możliwość zmieszczenia nas wszystkich w jednym budynku. Oczywiście nie chodzi o samo zamknięcie ludzkości w jednym miejscu, lecz o zapewnienie wszystkim wystarczającej ilości wody pitnej oraz pożywienia. Taki budynek ma umożliwić ludziom życie w jego wnętrzu przez nieokreślony czas.

Mega budynek dla mieszkańców całej Ziemi

Mega budynek, w którym może zamieszkać ponad 7 miliardów ludzi, będzie miał powierzchnię 1339 km kwadratowych, czyli odrobinę mniej niż należące do Danii Wyspy Owcze. Energię zapewni farma słoneczna o powierzchni będącej odpowiednikiem Hiszpanii. Wszyscy byliby skazani na dietę złożoną z batatów, których uprawy znajdowałyby się we wnętrzu mega-struktury. Sztuczne światło i specjalne pionowe uprawy batatów, pozwolą na uzyskanie wydajności o parametrach 1 kilometr sześcienny mega upraw do wykarmienia 27 milionów ludzi posiłkami o wartości 1500 kalorii na dzień.

Tama znajdująca się w okolicy (Itaipu) mogłaby zapewnić wodę niezbędną do przetrwania 4000 lat. Wiąże się to z założeniem, że każdy człowiek potrzebuje 2 litrów wody dziennie. Nawet gdyby zużycie wody było większe ze względu na przeznaczanie jej na inne potrzeby, i tak będzie jej wystarczająco dużo na bardzo długi okres – do dyspozycji jest 29 kilometrów sześciennych.

75% powierzchni mega budynku zostałoby przeznaczone na cele mieszkaniowe, natomiast pozostałe 25% na przestrzeń do rekreacji oraz na typowo komercyjne lokale. Do poruszania się we wnętrzu mega struktury ludzie mieliby do dyspozycji tysiące wind, chodników i zautomatyzowanych wagoników.

Shimizu Mega-City Pyramid

Wszystko jest częściowo inspirowane projektem japońskiej firmy architektonicznej Shimizu, która wymyśliła „Mega-City Pyramid”. Jest to obiekt wysoki na ponad 2 km, mogący pomieścić okrągły milion mieszkańców, który jest niemożliwy do wybudowania z aktualnie dostępnych materiałów. Przewiduje się, że prace nad jego tworzeniem mogłyby zostać rozpoczęte od 2030 roku i trwałyby aż do 2110 roku.

Dobrze wiedzieć, prawda? Gdybyśmy kiedyś nabrali ochoty na zamieszkanie pod jednym dachem, to teoretycznie jest taka możliwość. Nie byłoby nam wygodnie, mielibyśmy okropnie monotonną dietę, w środku najprawdopodobniej panowałby polityczny chaos, a różne części mega budynku zostałyby podzielone na te gorsze i lepsze (może nawet trochę luksusowe), ale… dla chcącego nic trudnego. Może to dobre wyjście z jakiegoś apokaliptycznego scenariusza? A może kiedyś będzie nas tak dużo, że podobne rzeczy będą na porządku dziennym.

Wystarczy opracować lekarstwa na wszystkie choroby, zażegnać głód we wszystkich miejscach świata, wydłużyć ludzkie życie o kilkadziesiąt lat i może zaczniemy stawiać takie konstrukcje. Chociaż zawsze pozostają jeszcze Księżyc czy Mars. Niektórzy mogliby się tam przenieść. Do tego wystarczy jeszcze opracować jakiś skuteczny system, coś jak w filmie „Ucieczka Logana” – masz już 30 lat? Pora dobrowolnie udać się na egzekucję i zwolnić przestrzeń życiową dla innych…

Źródło

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wklejka