Felietony

Współpraca w czasie rzeczywistym przy składzie tekstu w LaTeX-u - Raj dla matematyków

Grzegorz Ułan
Współpraca w czasie rzeczywistym przy składzie tekstu w LaTeX-u - Raj dla matematyków
10

Współpraca online przy tworzeniu różnego rodzaju dokumentów, to temat często poruszany na Antyweb. Pomijaliśmy w nim jednak dość niszową formę składania tekstu, jakim jest LaTeX. To w głównej mierze oprogramowanie wykorzystywane przez matematyków do zautomatyzowanego przedstawiania wykresów czy wz...


Współpraca online przy tworzeniu różnego rodzaju dokumentów, to temat często poruszany na Antyweb. Pomijaliśmy w nim jednak dość niszową formę składania tekstu, jakim jest LaTeX. To w głównej mierze oprogramowanie wykorzystywane przez matematyków do zautomatyzowanego przedstawiania wykresów czy wzorów.

Jednak często też wykorzystywane do tworzenia broszur, książek czy prezentacji przy wykorzystaniu dostępnych makr. Nie będę udawał, że znam te wszystkie makra, sam korzystałem z nich na studiach, ale posiłkując się wiedzą zdobytą na forach dla matematyków:).

Dziś chciałem się podzielić z Wami serwisem, na który trafiłem ostatnio - ShareLaTeX, który to pozwala na wspólną pracę nad takimi dokumentami w czasie rzeczywistym. Serwis jest prosty i przejrzysty, wystarczy stworzyć nowy projekt lub pobrać już gotowy z dysku do dalszej wspólnej obróbki, zaprosić znajomego i wspólnie go modyfikować.

ShareLaTeX świetnie nadaje się między innymi do nauki. W przypadku, gdy zaczynamy dopiero "przygodę" z LaTeX-u, a mamy znajomego obeznanego już dobrze z tematem, będzie to doskonałe narzędzie do bliższego zapoznania się z tworzeniem takich dokumentów. W menu obok dostępny jest czat online z osobą, z którą współdzielimy dany dokument.

W serwisie znajdziemy również mnóstwo już gotowych dokumentów dostępnych publicznie, dzięki czemu możemy też samemu próbować tworzyć pierwsze swoje dokumenty w LaTeX-u, korzystając z opublikowanych już przykładów.

ShareLaTeX dostępny jest za darmo dla indywidualnych użytkowników z możliwością współpracy z jedną osobą. Za większe grupy i dodatkowe opcje (w przyszłości między innymi integracja z Dropboxem) trzeba już wykupić abonament. Niestety w darmowej wersji wyłączona jest też historia zmian w dokumencie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu