Praca w IT

Wpływ epidemii COVID-19 na rynek IT w Polsce. Które branże są odporne na koronawirusa?

Grzegorz Ułan
Wpływ epidemii COVID-19 na rynek IT w Polsce. Które branże są odporne na koronawirusa?
8

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa dotknął w większym lub mniejszym stopniu niemal każdą branżę, również IT. Jednak według najnowszego raportu No Fluff Jobs - Zarobki i trendy technologiczne w czasie pandemii, są obszary w tej branży, które rosną z uwagi na zapotrzebowanie na ekspertów IT w konkretnych specjalizacjach, wspierających życie i pracę.

Chodzi tu głównie o specjalistów wytwarzających narzędzia do komunikacji online, wdrażających rozwiązania fintech czy rozwijających platformy e-commerce.

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Pandemia to czas wyzwań. Kadra zarządzająca, skupiona na strategii i wyznaczaniu nowych kierunków działania, szczególnie teraz potrzebuje ludzi, którzy poprowadzą firmowe inicjatywy do końca i z sukcesem, bez względu na miejsce czy przyjęty tryb pracy. Właśnie dlatego seniorzy i architekci w zespołach IT są najbardziej pożądanymi pracownikami. Praca seniorów i podejmowane przez nich decyzje technologiczne mają ogromy wpływ na powodzenie projektów i koszty wygenerowane w ich przebiegu. Pracodawcy są tego świadomi dlatego w marcu odnotowaliśmy kilkuprocentowy wzrost liczby ofert dla specjalistów IT z co najmniej kilkuletnim doświadczeniem.

Aktualnie, na portalu No Fluff Jobs ze wszystkich ofert o pracę, 33% opublikowały firmy specjalizujące się w usługach oraz narzędziach online, 23% firmy tworzące oprogramowanie (software houses). Firmy z branży fintech z kolei odpowiadają za 11% ogłoszeń. Nie brakuje też ogłoszeń z agencji rekrutacyjnych - 17%, z obszaru bankowości i finansów - 8%  czy consultingu i szkoleń - 5%.

Dominika Janecka Performance Manager No Fluff Jobs:

Epidemia, a przede wszystkim izolacja ludzi na całym świecie przyspiesza to co jest nieuniknione: rozwój biznesu w Internecie: e-commerce, edukacji online oraz wzrost znaczenia mobile w codziennym życiu. Konsumenci, którzy do tej pory nie byli przekonani do zakupów przez Internet, nauki online, zostali zmuszeni do zmiany. Wielu z nich poznało właśnie wygodę takich rozwiązań i po ustaniu epidemii raczej nie powrócą już do starych schematów. Firmy, które chcą przetrwać muszą się dostosować do nowej sytuacji i często szukać nowych dróg rozwoju, których wcześniej nie brali pod uwagę. To jest przyszłość dla IT.

Okazuje się też, że branżę te ominęły obniżki pensji, a wręcz w porównaniu ze styczniem 2020 w marcu zarobki te urosły dla każdego poziomu doświadczenia. Największe wzrosty dotyczyły seniorów, mediana wynagrodzeń przy umowach B2B wzrosła o 5,5%, a w przypadku umów o pracę o 4%. Natomiast, najmniejsze wzrosty wynagrodzenia dotyczyły specjalistów z najmniejszym doświadczeniem, czyli juniorów. Na umowach B2B pensja wzrosła o 1,5% do 6500 zł. Z kolei specjaliści średniozaawansowani - mid mogli liczyć na wzrost wynagrodzenia na umowach B2B aż o 8% i tylko o 2% przy umowach o pracę.

Jakie specjalizacje urosły, a jakie zmalały? W styczniu 2020 roku najbardziej poszukiwani byli pracownicy IT w obszarach Backend, Fullstack, Frontend oraz Testing. W marcu z kolei, mobile wyprzedziło Testing odnotowując wzrost udziału w ofertach pracy na poziomie 2%. Backend stracił 1% udziałów, podobnie jak Testing, a Fullstack i Devops pozostały na niezmienionym poziomie.

Na koniec jeszcze o pracy zdalnej, co może jest i oczywiste w tym okresie, ale warto wspomnieć - aż o 30% wzrosła liczba publikowanych ofert pracy zdalnej podczas epidemii w stosunku do stycznia 2020 r. Najwięcej ogłoszeń z opcją pracy w domu było skierowanych do programistów z bardzo dobrą znajomością technologii Java, React, PHP, Python oraz Angular.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu