Praca w IT

Wiemy już, ile zarabiają programiści w Polsce, ale ile zarabiają kobiety w IT i ile chciałyby zarabiać?

Grzegorz Ułan
Wiemy już, ile zarabiają programiści w Polsce, ale ile zarabiają kobiety w IT i ile chciałyby zarabiać?
16

Już w najbliższą niedzielę Dzień Kobiet, to dobry moment na przyjrzenie się zarobkom kobiet w branży IT. Okazją do tego będzie raport opracowany przez No Fluff Jobs właśnie z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet.

No Fluff Jobs to portal z ogłoszeniami o pracę dla programistów, który jako pierwszy wprowadził w Polsce obowiązek zamieszczania widełek płacowych przez potencjalnych pracodawców. Do tej pory publikowaliśmy ich raporty dość ogólnie traktujące zarobki programistów w Polsce, teraz mamy okazję przyjrzeć się wycinkowi tej branży odnoszącym się tylko do kobiet.

Według danych GUS, kobiety w Polsce zarabiają średnio 19% mniej niż mężczyźni, ale to wskaźnik dla całego rynku pracy. Jeśli chodzi o branżę IT, mówimy o 10% luki płacowej, czyli prawie dwa razy mniejszej.

Aktualnie, średnie zarobki początkujących programistek zaczynają się od 4 tys. netto, ale te już z kilkuletnim doświadczeniem osiągają poziom 9 tys. na rękę. Uśredniając je, czyli niezależnie od doświadczenia, kobiety mogą liczyć na zarobek na poziomie 6 242 zł netto, ale oczekiwania ich są nieco wyższe, bo średnio deklarują chęć zarabiania na poziomie 8 650 zł netto.

Rozbijając to jednak na typ umowy o pracę, jeszcze inne kwoty nam wychodzą, bo przy umowie o pracę kobiety w IT zarabiają średnio 7,9 tys. zł na rękę, a przy umowach B2B średnio 10,5 tys. złotych netto.

Jednak aż 3/4 kobiet pracujących w branży IT zatrudnionych jest na umowę o pracę i dla zdecydowanej większości z nich jest to pożądana forma zatrudnienia. Na umowy B2B pracuje zaledwie 17% kobiet, choć tu jest prawie dwa razy większe oczekiwanie takiej formy zatrudnienia.

Magdalena Gawłowska-Bujok, COO w No Fluff Jobs:

B2B wiąże się z możliwością wyższych zarobków, prostszym rozliczeniem w przypadku pracy dla wielu kontraktorów i innymi udogodnieniami takimi jak na przykład elastyczność zatrudnienia. Między usługodawcą a usługobiorcą nie nawiązuje się stosunek pracy, co z pewnością ułatwia to pogodzenie wielu zawodowych i pozazawodowych obowiązków oraz zachowanie work-life balance.

Jaka jest preferowana forma pracy przez kobiety, otóż 70% kobiet pracuje z biura z możliwością pracy zdalnej, a jedynie co piata programistka nie ma takiej możliwości.

Dla 3/4 kobiet najważniejsza w pracy możliwość rozwoju i atmosfera pracy, z kolei prawie dla połowy wysokość wynagrodzenia i ciekawy, rozwojowy projekt.

Prawie 30% specjalizuje się w technologiach backendowych, zajmując się rozwojem oprogramowania w zespołach deweloperskich, a najpopularniejszymi językami są JavaScript i w Java, których znajomość deklaruje odpowiednio 29% i 25%, co oczywiście może się pokrywać, bo kobiety znają średnio 4 języki programowania, czyli tyle samo co mężczyźni.

Gawłowska-Bujok:

Kobiety pod względem poziomu zaawansowania i doświadczenia zawodowego w pełni spełniają wymagania rynku. Te specjalistki IT, które posiadają doświadczenie powyżej 2 lat, nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, podobnie zresztą jak programiści płci męskiej - zapotrzebowanie na midów i seniorów w IT jest zdecydowanie wyższe, niż na osoby początkujące.

A jest ich zdecydowana większość, bo kobiet z doświadczeniem do 2 lat w branży IT jest nieco ponad 28%, reszta może się pochwalić już sporym doświadczeniem.

Spójrzmy jeszcze o stanowiska, na które kobiety są zatrudniane. Na stanowiskach specjalistycznych pracuje aktualnie 84% programistek, 4% na stanowiskach menadżerskich, a 7% jest liderem zespołu deweloperskiego.

Na koniec warto zwrócić uwagę na fakt, że ponad 40% kobiet pracujących w branży IT przebranżowiło się. Najczęściej kończyły studnia na kierunkach nauk ścisłych i przyrodniczych, na których znajdziemy między innymi informatykę, ale niemal 1/4 programistek naukę programowania zaczęła po 25 roku życia.

Źródło: No Fluff Jobs.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu