Edukacja

Naucz się programować w szkole Steve’a Wozniaka!

Kamil Świtalski
Naucz się programować w szkole Steve’a Wozniaka!
6

Są w branży technologicznej ludzie, których nikomu nie trzeba przedstawiać — i jednym z nich niewątpliwie jest Steve "Woz" Wozniak. Łapią się oni jednak nowych projektów, o których pisać warto już teraz. Kto wie, może okażą się następną dużą rzeczą? Poznajcie Woz U!

Współzałożyciel Apple może już nie pracuje w założonej przez siebie firmie, wciąż jednak pozostaje wiernym obserwatorem i komentatorem rynku — głównie mobilnego. Regularnie dzieli się z nami swoimi przemyśleniami, a to ponarzeka, a to pochwali, a to podpowie że Apple jeszcze długo nie upadnie, bo jest... zbyt bogate. Teraz natomiast postanowił założyć nowy start up, Woz U. Jego najnowszy projekt ma skupiać się na edukacji — obiecuje on małą rewolucję w aspekcie kształcenia ludzi, którzy mają pracować w branży technologicznej.

Woz U ma być "cyfrowym instytutem", w ramach którego wszyscy zainteresowani będą mogli zdobywać umiejętności i pierwsze doświadczenia w branży technologicznej. Projekt miałby pomóc skupić się na rozwijaniu umiejętności, które pozwolą wypełnić braki na dobrze płatnych posadach — bo znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników na te miejsca nie jest rzeczą łatwą. Zresztą praca w tym biznesie miałaby też być... onieśmielającą:

Ludzie często boją się wybrać ścieżkę kariery z zapleczem technologicznym, ponieważ boją się, że nie dadzą sobie rady. Jestem pewien że to nie prawda i chcę im to pokazać.

Biorąc pod uwagę zmiany które zachodzą na rynku (m.in. roboty które powoli nas wyręczają, tym samym... zabierając kolejne miejsca pracy), przekwalifikowanie się szczególnie pracowników najniższego szczebla może okazać się kluczowym. I Woz U chciałby pomóc im w tej edukacji, oferując wirtualny uniwersytet ze stałym dostępem do bazy specjalistów, z którymi można pozostać w stałym kontakcie. W tamtejszym Curriculum widać dwie ścieżki, które obecnie oferuje platforma — zarówno ta związana z nauką programowania jak i supportem technicznym jest kompleksowa i bardzo rozbudowana. Już w przyszłym roku mają do nich dołączyć kolejne: data science, mobilne aplikacje i sieciowe bezpieczeństwo.

Oprócz kursów, Woz U zaoferuje absolwentom zestaw usług, które pozwolą na wygodne stworzenie CV, przygotują do rozmów kwalifikacyjnych, a także pozwolą znaleźć pracę. Dodatkowym plusem jest także możliwość utworzenia profilu na platformie Woz U Connect, która ma stać się cenną bazą danych przeszukiwaną przez pracodawców. Plany związane z Woz U jednak nie kończą się na wirtualnych klasach — już teraz mówi się o tym, że akademia miałaby dorobić się w najbliższych latach kilkudziesięciu fizycznych placówek rozsianych po całych Stanach Zjednoczonych. Więcej o planach z nimi związanych mamy dowiedzieć się już wkrótce.

Cały ten projekt wygląda... intrygująco i odważnie. Nie jest to pierwsza platforma oferująca podobne kursy, ale jako że stoi za nią jedna z legend branży — prawdopodobnie będzie miała dużo łatwiej niż konkurencja. Na ten moment wygląda to intrygująco, chociaż nic nie wiemy jeszcze na temat obowiązujących stawek za naukę w Woz U. Mówi się już teraz, że szkoła miałaby pomóc uniknąć kursantom wieloletnich długów, które są obecnie standardem.

Czy nadchodzi faktyczna rewolucja w edukacji? Twórcy Woz U twierdzą, że tak. Sam przyglądam się całemu projektowi z przymrużeniem oka, bo doskonale wiem ile samozaparcia wymaga od uczniów taka forma nauki. Trzymam jednak kciuki za cały projekt i pierwsze doniesienia o sukcesach jego uczniów. Oby faktycznie udało im się zdobyć odpowiednie umiejętności bez popadania w długi na całe dekady.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu