Najpopularniejszy CMS na świecie ma się lepiej niż kiedykolwiek. Nowa wersja Wordpressa oznaczona numerkiem 4.6 wprowadza szereg praktycznych choć nie rewolucyjnych zmian.
Wordpress 4.6 już jest! Sprawdza poprawność linków i przyśpiesza stronę
Jeżeli spodziewacie się po wydaniu oznaczonym numerem 4.6 rewolucji, muszę Was rozczarować. Twórcy postawili tutaj na kilka pomniejszych nowości, wprowadzając jednocześnie szereg solidnych poprawek pod maską. Tradycyjnie całość wydano pod nazwą kodową - tym razem nosi ona nazwa Pepper, na cześć saksofonisty: Parka Fredericka „Pepper” Adamsa.
Przejdźmy jednak do nowości. Największą w tym wydaniu jest niewątpliwie system sprawdzania poprawności linków. Od teraz Wordpress będzie automatycznie poddawał walidacji umieszczone przez nas odnośniki i informował w sytuacji, gdy prowadzą one do nieistniejącej strony. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy czytelnicy narzekają na niedziałające linki spowodowane jedną, małą literówką.
Przebudowano też mechanizm zarządzania wtyczkami oraz motywami. Od teraz instalowanie nowych lub aktualizowanie dotychczasowych ma się odbywać bardziej płynnie. Użytkownik nie będzie zatem przenoszony do kolejnej podstrony, bo cały proces zostanie sfinalizowany w tle. To dużo wygodniejsze i przede wszystkim szybsze rozwiązanie.
Oprócz tego twórcy w tym wydaniu postawili na wewnętrzne fonty, rezygnując tym samym z doczytywania ich z zewnętrznych serwerów. Ma to się oczywiście przełożyć na poprawę wydajności i responsywności interfejsu. Co ciekawe, w rezultacie panel administracyjny może teraz nieznacznie różnić się na Windowsach oraz OS X.
Z mniejszych zmian warto wymienić ponadto poprawki w systemie automatycznego zapisywania szkiców. W rezultacie mamy rzadziej doświadczać utraty efektów naszej pracy w przypadku awarii przeglądarki, wyłączenia prądu czy zawieszenia się komputera. Wordpress 4.6 potrafi teraz też automatycznie pobierać i instalować tłumaczenia dla siebie oraz zainstalowanych wtyczek, jeśli tylko są one aktualnie dostępne dla naszego języka. Ponadto pojawiły się Resource Hints, które wskazują przeglądarce, które skrypty i biblioteki wczytać w pierwszej kolejności. To oczywiście znowu przekłada się na szybsze działanie strony. Twórcy wprowadzili też szereg zmian w poszczególnych API i zaktualizowali dostarczane wraz z Wordpressem popularne biblioteki JavaScript.
Nowa wersja jest już dostępna wraz z tłumaczeniem, więc jeżeli posiadacie blogi/strony oparte na Wordpressie, możecie uruchamiać aktualizację. W moim przypadku przebiegła ona bez najmniejszych problemów. O kolejnym wydaniu z numerkiem 4.7 jeszcze nie wiemy zbyt wiele, ale patrząc na tempo prac, nie powinniśmy czekać na nie szczególnie długo.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu