Internet

Wordpress 3.9 z nowym edytorem i lepszym zarządzaniem multimediami już jest!

TP
Tomasz Popielarczyk
7

Popularność Wordpressa jest dziś na tyle duża, że premiera każdej kolejnej wersji wywołuje emocje porównywalne z aktualizacją przeglądarek czy aplikacji mobilnych (mam na myśli tutaj geeków i nerdów, a nie "normalnych" ludzi). Nie inaczej jest tym razem. Wydanie z numerem 3.9 to solidny zastrzyk now...

Popularność Wordpressa jest dziś na tyle duża, że premiera każdej kolejnej wersji wywołuje emocje porównywalne z aktualizacją przeglądarek czy aplikacji mobilnych (mam na myśli tutaj geeków i nerdów, a nie "normalnych" ludzi). Nie inaczej jest tym razem. Wydanie z numerem 3.9 to solidny zastrzyk nowości, na czele których znajduje się nowy edytor postów, lepsze zarządzanie multimediami i odświeżone elementy panelu administracyjnego.

Wordpress 3.9 tradycyjnie otrzymał swoją nazwę, która jest uhonorowaniem jednego z popularnych amerykańskich muzyków jazzowych. Tym razem wybór padł na "Smith", na cześć Jimmiego Smitha. Liczba nowości w tym wydaniu jest imponująca. Prace nad nim trwały od grudnia, kiedy to zadebiutowała wersja 3.8.

Nowy Wordpress skupia się na tym, by treści w panelu administracyjnym wyglądały tak samo, jak na stronie, gdzie zostaną opublikowane. Tym samym wprowadzono nowy edytor, który działa szybciej, jest bardziej przystępny oraz przystosowany do ekranów urządzeń mobilnych. Co jednak najistotniejsze, możemy tutaj teraz wklejać tekst z dowolnych edytorów tekstu (z Wordem na czele) bez konieczności walki z formatowaniem. Użytkownicy Chrome pewnie nigdy tego nie doświadczyli, ale w przypadku Firefoksa i niektórych innych przeglądarek było to dużym problemem, który zmuszał do korzystania z dedykowanego przycisku wklejania z Worda - teraz on zniknął. Warto dodać, że Wordpress 3.9 bazuje na wersji 4.x edytora TinyMCE. W związku z tym część wtyczek pisanych z myślą o linii 3.x może wymagać aktualizacji.

Poprawiono tez obsługę obrazów, które teraz możemy swobodnie skalować w panelu administracyjnym za pomocą myszy tak, aby wybrać odpowiedni rozmiar. Mało tego, załączanie nowych plików do posta wiąże się teraz z przeciągnięciem ich do okna przeglądarki z otwartym panele edycji - nie trzeba nawet uruchamiać okienka dodawania multimediów. Świetnie rozwiązano też kwestię galerii, które wreszcie wyświetlają w panelu miniaturki grafik, z których się składają. Niektórych ucieszy tez pewnie możliwość osadzania playlist z przesłanych na serwer plików audio i wideo.

Zmiany możemy znaleźć również w panelu administracyjnym. Przeprojektowano stronę zarządzania motywami. Poszczególne layouty są teraz wyświetlane w atrakcyjnej formie, a instalacja nowych odbywa się w sposób zbliżony, jak do tej pory działo się to na ekranie wtyczek. Rozbudowany został też ekran personalizacji, gdzie od teraz możemy podejrzeć każdy z widżetów, edytować i w czasie rzeczywistym oglądać zmiany na stronie.

Dzięki tej aktualizacji tworzenie nowych treści w Wordpressie stało się o wiele przyjemniejsze. Oczywiście ciągle warto wspomóc się własnym arkuszem stylu podpinanym pod edytor, żeby fonty, nagłówki i inne elementy wyglądały tutaj tak, jak w naszym layoucie. W połączeniu z nowymi galeriami i mechanizmem szybkiego skalowania grafik tworzy to praktyczną i efektywną mieszankę.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu