Świat

Wordpress 2.9 Carmen i jego 500 poprawek!

Grzegorz Marczak
Wordpress 2.9 Carmen i jego 500 poprawek!
18

Mamy kolejną aktualizację Wordpressa, czyli najpopularniejszego skryptu blogowego w internecie. Tym razem nie jest to jednak mały zestaw poprawek lecz wersja, która zyskała nawet własną nazwę czyli "Carmen". Jestem już po instalacji i muszę powiedzieć, że odbyła się ona bez absolutnie żadnych proble...

Mamy kolejną aktualizację Wordpressa, czyli najpopularniejszego skryptu blogowego w internecie. Tym razem nie jest to jednak mały zestaw poprawek lecz wersja, która zyskała nawet własną nazwę czyli "Carmen". Jestem już po instalacji i muszę powiedzieć, że odbyła się ona bez absolutnie żadnych problemów - upgradu dokonywałem poprzez panel administracyjny.

Do najważniejszych zmian zaliczyć można wprowadzenie czegoś co nazwane zostało "trash" czyli taki "kosz", który będzie automatycznie czyszczony po określonej ilości dni, dopóki jednak nie zostanie wyczyszczony to wszystkie rzeczy wrzucone do "trash" mogą zostać z niego wyciągnięte i ponownie użyte. Przydatne? Ja chyba tylko raz żałowałem, że pochopnie skasowałem coś z bloga.Kolejna rzecz, która moim zdaniem jest dużym ułatwieniem dla blogerów, to edytor obrazków. Po wgraniu zdjęcia lub grafiki WP pozwoli nam na kilka podstawowych rzeczy jeśli chodzi o edycje. Mam więc możliwość zmniejszenia obrazka, przycięcia go, odwrócenia itp. Mimo iż to dość skromny zestaw opcji to myślę, że może zaoszczędzić wiele czasu blogerom.

Na koniec jest jeszcze ułatwione wstawianie obrazków i video. Zamiast wklejać cały kod pozwalający nam na umieszczenie nagrania z youtube, teraz wstawiamy tylko link do video. Uproszczenie to działa dla serwisów takich jak YouTube, Daily Motion, Blip.tv, Flickr, Hulu, Viddler, Qik, Revision3, Scribd, Google Video, Photobucket, PollDaddy. W przyszłości lista ta ma się powiększać.

Szczegółową listę zmian znajdziecie oczywiście na wordpress.org. Autorzy podają, że w wersji Carmen wprowadzono ok 500 poprawek i optymalizacji - mam nadzieję, że wydajność skryptu znalazła się gdzie na tej liście. Wprawdzie moje problemy z hostingiem skończyły się od kiedy przesiadłem się na hostersów, to jednak wiele osób nadal narzeka na WP właśnie z powodu wydajności.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

blogWordPressblogowanie