Telekomy

Wirtualni operatorzy – którymi warto się obecnie zainteresować?

Grzegorz Ułan
Wirtualni operatorzy – którymi warto się obecnie zainteresować?
40

Co jakiś czas przygotowuje dla Was różnego rodzaju zestawienia ofert u naszych telekomów, dziś postanowiłem się przyjrzeć z osobna tylko ofertom operatorów wirtualnych (MVNO, czyli bez submarek typu nju mobile, tuBiedronka, Red Bull Mobile czy a2mobile).

Przejrzałem je wszystkie korzystając z aktualnej listy na Wikipedia i powiem Wam, że trafiają się tu jeszcze takie oferty, którymi zdecydowanie już nie warto się interesować, na przykład oferta Sferii (korzysta z infrastruktury Plusa), gdzie abonament za 50 zł zawiera jakieś pakiety połączeń do wszystkich, później płatne i ledwie 2 GB transferu.

Ale po kolei, zacznijmy od początku listy, czyli od Netii. Z uwagi, że jest ich sporo najpierw sprawdzimy ich oferty na abonament komórkowy. Internet mobilny zostawmy na osobny wpis.

Oferta na telefon mobilny od Netii

Netia korzysta z nadajników Playa i ma w swojej ofercie dwa plany podstawowe. #Dużosię z nielimitowanymi rozmowami na komórki i SMS-ami oraz 4 GB transferu danych za 19,90 zł miesięcznie. #WszystkoSię za 29,90 zł z pełnym nolimit na rozmowy i wiadomości oraz 10 GB transferu danych.

Do tego mają jeszcze 3 pomniejsze plany, wszystkie za 9,90 zł miesięcznie, przeznaczone tylko dla piszących wiadomości, dzwoniących lub korzystających tylko z transferu danych - #PiszeSię, #MówiSię, #SurfujeSię.

Wszystkie oferty dostępne są bez długoterminowej umowy.

Oferta na telefon mobilny od FM GROUP Mobile

FM GROUP Mobile korzysta z nadajników Plusa i ma oferty abonamentowe na 12, 24 i 36 miesięcy.

Dostępne są tu 3 plany, wszystkie z pełnym nolimit na rozmowy i wiadomości oraz transfer danych 10 GB, 15 GB i 25 GB za odpowiednio 49,90 zł, 69,90 zł i 99,90 zł.

Oferta na telefon mobilny od INEA

INEA korzysta z nadajników Play. Ofertę ma skonstruowaną dość dziwnie, w żadnej opcji z jedną kartą SIM nie ma darmowych wiadomości, dopiero wskakują przy zakupie dwóch kart SIM. Można dokupić pakiet nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów osobno za 9,90 zł.

Wszystkie oferty z „lojalką” na 24 miesiące.

Oferta na telefon mobilny od Vectry

Vectra działa na nadajnikach Playa i w podstawowej ofercie mają 3 plany krajowe od 19,90 zł do 29,90 zł oraz 3 plany z roamingiem od 24,90 zł do 34,90 zł.

W najdroższej opcji krajowej w pakiecie jest transfer danych 16 GB, nielimitowane rozmowy na komórki i stacjonarne oraz SMS-y bez MMS-ów. W najdroższej opcji z roamingiem w pakiecie jest transfer danych 17 GB w tym 2,01 GB w UE, nielimitowane rozmowy na komórki i stacjonarne oraz SMS-y bez MMS-ów.

I to jest ciekawy przypadek, pierwszy raz się spotkałem z osobną ofertą roamingową. Myślę, że to jest dobry kierunek. Wszystkie oferty z zobowiązaniem na 24 miesiące.

Oferta na telefon mobilny od Toya

Toya działa na nadajnikach Orange i to jest jedyny MVNO u tego operatora. Toya ma chyba najbardziej pogmatwaną ofertę, przynajmniej jeśli chodzi o jej prezentację.

Po kilku przeklikach doszedłem o co chodzi, niezależnie od wybranego pakietu ze strony oferty, przenoszeni jesteśmy do tego samego konfiguratora, gdzie wybieramy interesujące nas pakiet, warto mieć obie strony otwarte, bo w konfiguratorze nie wszystko jest jasne.

Dla nas istotne są nielimitowane rozmowy i SMS-y za 26 zł, do tego dokupuje się cykliczne pakiety GB - 1 GB - 4 zł, 10 GB 20 zł, 20 GB - 30 zł, i bez limitu 50 zł. wszystkie oferty z zobowiązaniem na 24 miesiące.

Oferta na telefon mobilny od Lycamobile

Lycamobile działa na nadajnikach Plusa, w ofercie komórkowej ma 4 plany. Najtańszy za 25 zł obejmuje nielimitowane rozmowy i wiadomości SMS oraz 20 GB transferu danych. Za 39 zł jest to 25 GB, a za 49 zł 30 GB.

Jest jeszcze osobny pakiet za 19 zł z nielimitowanymi SMS-ami oraz transferem 2 GB i 250 minut na rozmowy. Pakiety wykupuje się na 30 dni.

Oferta na telefon mobilny od W Naszej Rodzinie

W Naszej Rodzinie działa na nadajnikach Plusa, a ofertę ma niezbyt rozbudowaną. Znalazłem jeden pakiet naszPakiet minut i SMS/MMS, to cykliczny 30-dniowy pakiet zawierający 4 tysiące minut na komórki i stacjonarne i 4 tysiące SMS-ów/MMS-ów za 25 zł. Oferta skierowana raczej tylko dla osób starszych, będących telewidzami TV Trwam czy słuchaczami Radia Maryja - bezpłatne połączenia ze studiem.

Oferta na telefon mobilny od Virgin Mobile

Virgin Mobile działa na nadajnikach Play i T-Mobile, w ofercie abonamentowej ma 3 plany. Plan 1 z nielimitowanymi rozmowami komórkowymi i SMS-ami oraz 3 GB transferu danych za 19 zł. Tu ciekawostka, nie chwalili się tym głośno, wprowadzili nagrodę za lojalność, po pół roku transfer rośnie do 5 GB.

Pozostałe 2 plany to już pełen nolimit na rozmowy i wiadomości za 29 zł i 39 zł z transferem danych odpowiednio 8 GB(12 GB) i 15 GB (23 GB).

Oferta na telefon mobilny od SatFilm

SatFilm działa na nadajnikach Plusa i ma w ofercie 5 planów abonamentowych, trzy krajowe i dwa roamingowe.

W najdroższym planie Euro Bez limitu Rozszerzona za 29,90 zł mamy pełen nolimit na rozmowy i SMS-y oraz 6 GB transferu danych.

Oferta na telefon mobilny od IZZI mobile

IZZI działa na nadajnikach Play i mają ofertę tylko na kartę, z pakietami ważnymi 31 dni.

Za pakiet nielimitowanych rozmów, SMS-ów i 2 GB transferu danych trzeba zapłacić 29 zł. To już chyba nie te czasy.

Oferta na telefon mobilny od Klucz Mobile

Klucz Mobile działa na nadajnikach Plusa. Tutaj prezentacja oferty pozostawia najwięcej do życzenia, a sama oferta też nie powala. Za nielimitowane rozmowy trzeba zapłacić 15 zł, do tego 10 GB transferu danych za 10 zł, a SMS-y/MMS-y płatne.

Oferta na telefon mobilny od Lajt Mobile

Lajt Mobile działa na nadajnikach Plusa, w ofercie mają 3 pakiety z nolimitem na rozmowy komórkowe i SMS-y/MMS-y oraz 1 GB, 4 GB i 10 GB transferu danych za odpowiednio 17,99 zł, 19,99 zł i 24,99 zł.

Jest też pakiet za 14,99 zł tylko na rozmowy, są tu nielimitowane na komórki stacjonarne. We wszystkich ofertach obowiązuje Bonus krajowy, umowa bez zobowiązań długoterminowych.

Oferta na telefon mobilny od Mobile Vikings

Mobile Vikings to oferta tylko na kartę, więc z automatu bez zobowiązania, działają na nadajnikach Play (operator macierzysty) oraz w roamingu krajowym Plus, T-Mobile i Orange LTE.

Są tu dwie kategorie planów. Pierwszy z pełnym no limit i 15 GB oraz 25 GB za odpowiednio 29 zł i 39 zł. Drugi z płatnymi rozmowami (po sieci za darmo), ale wiadomościami bez limitu i transferem danych 3 GB i 15 GB za odpowiednio 19 zł i 29 zł.

Oferta na telefon mobilny od Multimedia Polska

Multimedia Polska działa na nadajnikach Plusa i ma ciekawą ofertę dla swoich klientów. Podoba mi się zwłaszcza ten drugi pakiet, za pełen no limit na rozmowy i wiadomości oraz 20 GB zapłacimy 39,90 zł.

Dla nowych klientów nie wygląda to już tak fajnie, ten sam pakiet kosztuje już 49,99 zł.

Oferta na telefon mobilny od Sferia

Sferia działa na nadajnikach Plusa i ma chyba najdroższe 2GB transferu danych w kraju, bo aż 50 zł, i do tego brak nielimitowanych połączeń i wiadomości.

Oferta na telefon mobilny od Premium Mobile

Premium Mobile, czyli czas na lidera pośród MVNO, jeśli chodzi o przenoszenie numerów w ostatnim kwartale 2017 roku. Działają na nadajnikach Plus i mają dość ciekawą ofertę na komórki.

W najdroższej opcji za 29,70 zł mamy aż 30 GB transferu danych, do tego pełen no limit na rozmowy i wiadomości. Dla porównania, nju mobile za 29 zł daje tyle samo, ale po dwóch latach.

Oferta na telefon mobilny od nc+ MOBiLE

Ostatni z wirtualnych operatorów nc+, ma dość pokrętną ofertę, sam nie wiem o co chodzi na ich stronie, dzwonić nie będę.

Co wybrać? Jeśli miałbym wybierać tylko spośród operatorów wirtualnych, interesująca wydaje się oferta Netii, zwłaszcza dla osób, które albo tylko piszą albo dzwonią albo tylko korzystają z sieci na telefonie, za niespełna 10 zł dostaną fajną opcję. Podoba mi się tez oferta Vectry, która wyraźnie rozdzieliła swoje pakiety na ofertę krajowa i roamingową.

Korzystnie przedstawia się też oferta Virgin Mobile, zwłaszcza z aktualizacją w postaci bonusów za lojalność oraz Mobile Vikings w opcji pakietów nielimitowanych, no i nie można zapomnieć o liderze w bilansie przenosin numerów Premium Mobile, wydaje się, że zaczęli ostrą rywalizację, nie tylko z pozostałymi MVNO, ale i z submarkami operatorów strukturalnych.

Photo: dashek/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu