Biznes

Wirtualna Polska przejmuje większościowe udziały w Audiotece za 95 mln zł

Kamil Pieczonka
Wirtualna Polska przejmuje większościowe udziały w Audiotece za 95 mln zł
11

Wirtualna Polska Holding za pośrednictwem spółki zależnej Stacja Służew przejęła większościowy pakiet akcji w największym w Polsce sklepie z audiobookami. Kwota transakcji opiewa na ponad 95 mln złotych i wycenia spółkę Audioteka na ponad 150 mln złotych.

Audioteka ma nowego właściciela

Wirtualna Polska w ostatnim czasie jest bardzo aktywna na rynku przejęć i rozbudowuje portfolio swoich serwisów i usług. Spółka od kilku lat jest już notowana warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych dlatego o wszystkich większych transakcjach musi otwarcie informować. Wczoraj wieczorem w takim właśnie giełdowym komunikacie ujawniony został zakup większościowych udziałów w spółce Audioteka S.A., która odpowiada za największą w Polsce ofertę audiobooków dostępnych w serwisie Audioteka.pl. Wirtualna Polska za pośrednictwem swojej spółki zależnej - Stacja Służew sp. z o.o. miała do tej pory 6,8% udziałów w Audiotece, po ostatniej transakcji udział ten wzrośnie do około 61%.

Stacja Służew nabyła w trzech transakcjach w sumie ponad 54% akcji oraz warrantów subskrypcyjnych, które ulegną przekształceniu w akcje po spełnieniu określonych warunków. W sumie cała transakcja opiewała na kwotę 95,3 mln złotych, co daje wycenę całej spółki Audioteka S.A. na poziomie około 156 mln złotych. Większościowy udziałowiec będzie miał teraz większy wpływ na przyszłość i rozwój spółki, ale w swoim komunikacie Wirtualna Polska nie poinformowała o żadnych konkretnych planach związanych z tą inwestycją. Jak wynika z opublikowanych danych finansowych, Audioteka odnotowała w 2021 roku ponad 90 mln złotych przychodu i wynik EBITDA na poziomie 14,2 mln złotych. EBITDA to zysk przedsiębiorstwa przed opodatkowaniem, kosztami odsetek od kredytów oraz przed amortyzacją.

Audioteka to spółka oferująca największą w Polsce platformę audiobooków, zajmująca się zarówno ich sprzedażą jak i udostępnianiem w ramach subskrypcji Klub Audioteki. Z jej usług w Polsce korzysta już ok. 215 tys. użytkowników, a katalog dostępnych treści zawiera ponad 20 tys. tytułów, w tym wiele produkcji własnych zrealizowanych w formie słuchowisk i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Miejmy nadzieje, że tak pozostanie również w przyszłości, bo konkurencja jest coraz większa, skoro nawet Spotify wchodzi na rynek audiobooków.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news