Windows

Windows XP otrzymał... aktualizację. Nie, Microsoft nie upadł na głowę

Jakub Szczęsny
Windows XP otrzymał... aktualizację. Nie, Microsoft nie upadł na głowę
65

Co może zmusić Microsoft do wypuszczenia aktualizacji dla Windows XP? Naciski użytkowników są już zbyt słabe - wsparcie dla tej wersji "okienek" jest już oficjalnie zakończone. Gigant jednak zdecydował się wydać dla niego łatkę bezpieczeństwa - znaleziona ostatnio luka jest niezwykle niebezpieczna.

Błąd bezpieczeństwa dotyczący mechanizmu Pulpitu Zdalnego (RDP) okazał się tak bardzo istotny, że zdecydowano się wydać poprawkę również dla systemu operacyjnego, który oficjalnie nie ma już wsparcia po stronie producenta. Microsoft nie opublikował szerszych szczegółów na temat podatności - wiadomo, że chodzi o "uwierzytelnianie wstępne", które nie wymaga żadnej interakcji z użytkownikiem. Co gorsza, luka może rozprzestrzeniać się z jednego komputera na drugi.

Luka w Pulpicie Zdalnym dotyczy nie tylko Windows XP, ale również 7, Server 2008 i 2003, z czego Server 2003 i XP są już całkowicie nieobsługiwane. Windows 7 oraz Server 2008 otrzymały łatki na obowiązujących zasadach. W przypadku XP oraz 2003, aby zainstalować poprawkę, należy ją pobrać z serwerów Microsoftu i wdrożyć ją ręcznie.

Nie wyobrażam sobie, by ktoś jeszcze korzystał z Windows XP

Ale to się zdarza. Niektóre urządzenia jeszcze w dalszym ciągu pracują na starszej wersji systemu operacyjnego: jak wskazują niektórzy użytkownicy, to mogą być bankomaty, kioski informacyjne w urzędach, stacje robocze w instytucjach państwowych i inne. Microsoft wie o tym, że w dalszym ciągu niektóre podmioty decydują się na nieaktualizowanie maszyn, chociażby z powodu ewentualnych kosztów migracji. Właśnie dla tych użytkowników przeznaczono powyższą aktualizację.

Wypada za to podziękować Microsoftowi - wcale nie musiał udostępniać tej łatki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu