Dzisiejsza konferencja otwierająca Microsoft Build 2019 to także idealny czas na prezentację nowej aplikacji, z której już wkrótce skorzystają osoby pracujące między innymi w wierszu poleceń.
Konferencje Microsoftu nie należą do najłatwiejszych w odbiorze i nie zawsze łatwo jest wychwycić ciekawostki, jakie firma przygotowała użytkownikom rozwiązań w szerokiej palecie aplikacji, czy samego systemu Windows. Ten ostatni znany jest z tego, że nie posiada wygodnego narzędzia do pracy programistów. Wszystko ma się zmienić wraz z premierą nowej aplikacji skierowanej do zaawansowanych użytkowników Windowsa 10, która została zaprezentowana przy okazji dzisiejszej prezentacji. To Windows Terminal, o którym Microsoft nie mówi zbyt wiele — przynajmniej w tej chwili.
Windows Terminal nowym i wygodnym rozwiązaniem dla programistów
Windows Terminal ma być odpowiedzią na oczekiwania programistów i osób pracujących z wierszem poleceń, PowerShell, czy Windows Subsystem for Linux. Terminal ma oferować bardzo wygodne środowisko, w którym pracować się będzie zarówno wygodnie, jak i efektywnie. Aplikacja oferować ma możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb — zarówno za sprawą motywów graficznych, jak i kart pozwalających na korzystanie i wprowadzanie kodu za pomocą wspomnianych wyżej Cmd, PowerShell, czy WSL w obrębie jednego okna z możliwością szybkiego przełączania się między kolejnymi kartami. Nie zabraknie pełnego wsparcia Unicode, renderowania tekstu z wykorzystaniem GPU, czy emoji.
Przy okazji prezentacji Windows Terminal, Microsoft wspomniał o Windows Subsystem for Linux 2 opartym na Linux kernel 4.19 i oferującym między innymi dwukrotnie szybsze operacje na plikach systemowych, czy wsparcie kontenerów Dockera bez konieczności korzystania z wirtualnych maszyn (VM). WSL2 w wersji Preview ma być udostępniony w ciągu kilku najbliższych miesięcy.
Zobacz też: Microsoft dalej „kocha Linuksa”. Windows 10 będzie tego dowodem
Windows Terminal trafi do użytkowników w połowie czerwca. Microsoft informuje jednak, że testowa wersja oprogramowania dostępna będzie jeszcze dziś, choć nie podaje, skąd ją można pobrać. Kod źródłowy wraz z dokumentacją dostępny jest na GitHub.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu