Microsoft

Tak wygląda Windows Terminal. Nowa aplikacja dla Windows 10

Piotr Kurek
Tak wygląda Windows Terminal. Nowa aplikacja dla Windows 10
19

Dzisiejsza konferencja otwierająca Microsoft Build 2019 to także idealny czas na prezentację nowej aplikacji, z której już wkrótce skorzystają osoby pracujące między innymi w wierszu poleceń.

Konferencje Microsoftu nie należą do najłatwiejszych w odbiorze i nie zawsze łatwo jest wychwycić ciekawostki, jakie firma przygotowała użytkownikom rozwiązań w szerokiej palecie aplikacji, czy samego systemu Windows. Ten ostatni znany jest z tego, że nie posiada wygodnego narzędzia do pracy programistów. Wszystko ma się zmienić wraz z premierą nowej aplikacji skierowanej do zaawansowanych użytkowników Windowsa 10, która została zaprezentowana przy okazji dzisiejszej prezentacji. To Windows Terminal, o którym Microsoft nie mówi zbyt wiele — przynajmniej w tej chwili.

Windows Terminal nowym i wygodnym rozwiązaniem dla programistów

Windows Terminal ma być odpowiedzią na oczekiwania programistów i osób pracujących z wierszem poleceń, PowerShell, czy Windows Subsystem for Linux. Terminal ma oferować bardzo wygodne środowisko, w którym pracować się będzie zarówno wygodnie, jak i efektywnie. Aplikacja oferować ma możliwość dostosowania jej do własnych potrzeb — zarówno za sprawą motywów graficznych, jak i kart pozwalających na korzystanie i wprowadzanie kodu za pomocą wspomnianych wyżej Cmd, PowerShell, czy WSL w obrębie jednego okna z możliwością szybkiego przełączania się między kolejnymi kartami. Nie zabraknie pełnego wsparcia Unicode, renderowania tekstu z wykorzystaniem GPU, czy emoji.

Źródło obrazka: The Verge

Przy okazji prezentacji Windows Terminal, Microsoft wspomniał o Windows Subsystem for Linux 2 opartym na Linux kernel 4.19 i oferującym między innymi dwukrotnie szybsze operacje na plikach systemowych, czy wsparcie kontenerów Dockera bez konieczności korzystania z wirtualnych maszyn (VM). WSL2 w wersji Preview ma być udostępniony w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Zobacz też: Microsoft dalej „kocha Linuksa”. Windows 10 będzie tego dowodem

Windows Terminal trafi do użytkowników w połowie czerwca. Microsoft informuje jednak, że testowa wersja oprogramowania dostępna będzie jeszcze dziś, choć nie podaje, skąd ją można pobrać. Kod źródłowy wraz z dokumentacją dostępny jest na GitHub.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu