Felietony

Windows SDK dla Facebooka wyraźnie pokazuje komu bardziej zależy na tej integracji z serwisem społecznościowym

Tomasz Popielarczyk
Windows SDK dla Facebooka wyraźnie pokazuje komu bardziej zależy na tej integracji z serwisem społecznościowym
5

Dość niedawno pisałem o brutalnym odcięciu usług Microsoftu od Facebooka. Tymczasem okazuje się, że nie do końca tak jest i relacje między firmami wydają się być naprawdę dobre. Bo czy w przeciwnym wypadku Microsoft udostępniałby specjalne SDK do implementowania facebookowych funkcji w aplikacjach?...

Dość niedawno pisałem o brutalnym odcięciu usług Microsoftu od Facebooka. Tymczasem okazuje się, że nie do końca tak jest i relacje między firmami wydają się być naprawdę dobre. Bo czy w przeciwnym wypadku Microsoft udostępniałby specjalne SDK do implementowania facebookowych funkcji w aplikacjach?

Nowe SDK pozwoli twórcom aplikacji na implementowanie całej gamy rozwiązań z Facebooka w swoich aplikacjach. Dotyczy to zarówno Windowsa Phone 8.1, Windowsa 8.1 jak i nadchodzącego wielkimi krokami Windowsa 10. O czym konkretnie mowa?

Programiści z użyciem nowych narzędzi będą mogli w prosty sposób wykorzystać logowanie przez Facebooka, a także pozwolić aplikacji np. na zmianę zdjęcia profilowego w serwisie lub pobranie avatara. Integracja przewiduje również pobieranie oraz udostępnianie treści w strumieniu, a także tworzenie nowych postów. Nie zabrakło też możliwości wprowadzania przycisków "lubię to" synchronizacji klików użytkownika z tym, co dzieje się na Facebooku. SDK pozwala również na wykorzystanie modułu Facebook Graph. Słowem, developerzy mają teraz ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o integrację z Facebookiem. Całość jest dostępna na zasadach open source w serwisie GitHub.

Pozostaje pytanie, czy w jakikolwiek sposób użytek z tego będzie robił Microsoft. Firma niedawno zapowiedziała odcięcie swoich usług od platformy Zuckerberga. Nie zaprezentowano żadnej alternatywy, więc możemy jedynie spekulować. Niewykluczone, że z czasem integracja powróci w zmienionej formie. Inną sprawą jest oficjalny klient Facebooka dla desktopowego Windowsa, o którym trudno napisać cokolwiek dobrego. Aplikacja nie doczekała się od dawna żadnej znaczącej aktualizacji i pod wieloma względami jest przestarzała. Nowości, które wprowadza na swoich stronach Facebook tutaj zwyczajnie już nie trafiają (zresztą z oficjalnym klientem Twittera nie jest wcale lepiej).

Czy będzie to jakiś wabik na developerów? Samo w sobie SDK niewiele zmienia, ale w połączeniu z intensywną promocją nowej platformy może przynieść ciekawe rezultaty, jak chociażby szereg nieoficjalnych klientów Facebooka dla Windows. Swoją drogą, to dość zabawne, że SDK udostępnia Microsoft a nie Facebook. Widać wyraźnie, komu bardziej zależy na tej integracji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

apisdkFacebookWindows