Windows 8.1 okazał się bardzo dobrym systemem, który coraz prężniej zaczyna zdobywać zaufanie klientów Microsoftu. Należy jednak pamiętać również o in...
Windows RT - wielka porażka, czy bardzo silny wcześniak?
Fan mobilnych okienek, technologii internetowych o...
Windows 8.1 okazał się bardzo dobrym systemem, który coraz prężniej zaczyna zdobywać zaufanie klientów Microsoftu. Należy jednak pamiętać również o innym dziecku Amerykańskiej firmy, które nadal żyje i ma się dobrze, pomimo czarnych chmur i przepowiedni mających na celu go uśmiercić.
Windows RT wraz z Windowsem 8 miały rozpocząć rewolucję w ofercie Microsoftu. Systemy te były preferowane dwóm klasom urządzeń: tabletom (z możliwością doczepienia fizycznej klawiatury) i komputerom z ekranem dotykowym (oraz hybrydom z procesorami Intela). Niestety, wszystko się zmieniło, producenci porzucili Windowsa RT na rzecz pełnej „ósemki”, ponieważ jej licencja znacznie staniała, a urządzenia za sprawą obcinania kosztów staniały nawet do symbolicznych 200 dolarów.
Pomimo to gigant z Redmond postanowił stworzyć swoje kolejne urządzenie z tym systemem – Surface 2, które wraz z Surface Pro 2 stworzyło kolejną pełną ofertę urządzeń od twórcy systemu Windowsa – ale po co komu ten Windows RT?
Windows RT powstał zbyt szybko, co nie oznacza, że musi umrzeć
Mobilny Windows 8 – bo tak w skrócie można nazwać Windowsa RT, jest produktem stworzonym na potrzeby producentów tworzących tablety i hybrydy z procesorami ARM. Tak jak w przypadku Windows Phone, początki są trudne, braki w aplikacjach duże a zainteresowanie niskie, więc przyjdzie nam jeszcze poczekać na tablety Samsunga (procesory Exynos), HTC (Qualcomm) czy twórców urządzeń opartych o układ Nvidia Tegra.
Cały pomysł Microsoftu na Windows RT jest genialny – stwórzmy dwa systemy operacyjne. Pierwszy z nich upchniemy na komputerach, tabletach i wszystkim, co oparte jest na układach dedykowanych komputerom, gdzie reszta będzie dedykowana dla podzespołów typowo mobilnych. Systemy będą różniły się od siebie jedynie tym, że wersja dla komputerów będzie posiadała wsteczną kompatybilność z aplikacjami Windowsa 7, Vista itd, a Windows RT będzie jej pozbawiony. W RT znajdziemy więc kafelki, pulpit (ale tylko dlatego, że nie wyrobiliśmy się z Office dla Modern UI) i ogólnie wszystko to, co znajdziemy na pełnym Windowsie oprócz możliwości uruchamiania aplikacji firm trzecich na pulpicie, a aplikacje pisane na RT czy Windows 8 w trybie Modern będą działały na obydwóch produktach – to genialne!
Windows RT zostanie wchłonięty przez Windows Phone? Nie sądzę...
Jedną z najpopularniejszych plotek na temat Windows RT jest domniemane wchłonięcie go przez Windows Phone w celu stworzenia jednego, mobilnego systemu operacyjnego. Miałoby to wiele korzyści, między innymi tworzenie jednej aplikacji na kilka różnych urządzeń, takich jak tablet i telefon.
Problem pojawia się jednak w momencie, gdy uświadomimy sobie, że oprócz nazwy, w tym przypadku zmieniłoby się zbyt wiele. Na początek rozpoczęcie optymalizowania Windows Phone pod układy Nvidia. Microsoft wybierając po raz kolejny jako swojego głównego dostawcę podzespołów Qualcomm wiedział co robi i to jemu chce dać zarobić na urządzeniach z Windows Phone, dlatego wciąganie do ekosystemu dodatkowo Nvidii mijałoby się pokrótce z celem. Kolejnym punktem przekreślającym połączenie tych dwóch systemów byłoby obciążenie systemu poprzez mechanizm hybrydowy oraz zawyżone wymagania systemu operacyjnego, co nie spodobałoby się twórcom telefonów z najniższej półki – to niedopuszczalne.
Bardzo prawdopodobnym faktem jest więc dalsze ciągnięcie Windowsa RT obok Windows Phone i Windows 8, które spowoduje, że twórcy w bardzo łatwy sposób będą mogli publikować w Windows Store aplikacje dla trybu Modern (RT, 8) oraz dla Windows Phone, co przełoży się na większą popularność tych aplikacji, bo kto wie? Może braki w aplikacjach pomiędzy Windowsem RT i WP8 się pomniejszą?
Windows 8 i Windows RT są szansą Microsoftu, a Windows Phone jest dopełnieniem ekosystemu
Bardzo łatwym do zaobserwowania faktem było to, że Ballmer nie wiedział co zrobić z Windowsem RT, dlatego też postanowił wprowadzać do niego wszystko to, co wprowadził do Windowsa 8, jednak nie przesadzając tym samym z jego promocją.
Możecie się naturalnie spytać – po co komu Windows RT, gdy hybrydy z Windowsem 8 możemy kupić już za 200 dolarów?
Odpowiedź jest bardzo prosta – nie każdy producent sprzętu pragnie płacić firmom trzecim za produkcje podzespołów, które produkować może sam. Oprócz tego cena 200 dolarów pomimo bycia naprawdę niską ceną nie jest ceną najniższą, jaką można zapłacić dla tego typu urządzeń, dlatego też Microsoft postanowił pójść krok do przodu, obniżając ceny Windowsa 8 po to, aby wygryźć z rynku tablety średniej półki oraz zaczął szykować Windowsa RT, aby wygryźć tablety z niskiej półki sprzętowej – wysoka pozostaje na deser.
Jeżeli będziecie mieli wybór, kupić iPada X lub Surface X, co kupicie? Większość osób zdecyduje się iPada, jednak osoby, które dostaną w zestawie z tabletem pełną klawiaturę z gładzikiem, komputerowy system oraz stylus, którego użyć będą mogli spokojnie w np. Photoshopie – jak myślicie, wybiorą iPada?
Bardzo szanuję firmę, jaką jest Apple jednak sądzę, że ich idea tabletów, którą podchwyciła cała rzesza producentów sprzętu z Androidem jest jedynie pomysłem na idealne urządzenia do konsumpcji treści i gier. Microsoft wymyślił coś, co przy okazji konsumpcji sieci pozwoli nam też na tworzenie wszystkiego tego, co robimy na komputerze PC. Windows RT stanie się ciekawym produktem, gdy lista programów w Windows Store zacznie gonić Play Store czy App Store, dlatego gigant nie zdecydował się i nie zdecyduje się szybko uśmiercić tego systemu – jest on po prostu zbyt dobry. Windows RT jest takim systemem do konsumpcji treści z dodatkowym pakietem Office, a Windows 8 jest produktem profesjonalnym do zaawansowanych zastosowań.
Czy zakup komputera z Windowsem RT ma teraz sens?
„Kto nie zaryzykuje nie wygra”. Kupno tabletu, komputera czy hybrydy z Windowsem RT jest teraz wielką niewiadomą. Moje przypuszczania mogą się potwierdzić - jest ku temu nawet kilka przesłanek, jednak w każdym momencie Microsoft może ogłosić, że Windows RT 8.2/Spring Update jest ostatnim systemem, z jakiego skorzystają posiadacze Surface RT i Surface 2 – co wtedy? Zablokowany bootloader nie pozwoli nam wgrać innego systemu, takiego jak np. Ubuntu czy Android.
W moich odczuciach, zakup tabletu z Windows RT jest w teraz dobrym wyjściem, ponieważ to bardzo dobry system z dynamicznie rosnącą biblioteką gier i aplikacji. Niestety, wydając ponad tysiąc złotych na Surface RT bałbym się porzucenia tego urządzenia przez producenta, dlatego też wolałbym dołożyć do Surface Pro i mieć spokój – ale nawet na to przyjdzie czas. Posiadacze Windowsa RT nie powinni się martwić, osoby kupujące Windowsa RT również powinni być nastawieni do tego systemu pozytywnie, ale jeżeli chcecie kupić sobie sprzęt na parę lat... rozważcie lepiej Windowsa 8 – myślę, że prócz oficjalnego systemu, alternatywy zawsze przedłużą życie sprzętu, gdy producentowi (nie daj Boże) zdarzy się jakaś... wpadka.
Co sądzicie o Windows RT?
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu