Windows

Korzystaj z Windows "like a pro". Oto najważniejsze skróty / sztuczki!

Jakub Szczęsny
Korzystaj z Windows "like a pro". Oto najważniejsze skróty / sztuczki!
Reklama

O tym, jak prosty jest Windows słyszałem już mnóstwo. Że jest prosty jak budowa cepa, że obsłuży go nawet małpa po lobotomii i tak dalej. Pewne rzeczy w Windows nie są jednak tak oczywiste, a do grona takich należą niektóre skróty. Jak używać Windows "like a pro"? Pokażę Wam odrobinę takich sztuczek.

Windows jest wręcz najeżony skrótami, które nie dla każdego użytkownika są tak samo oczywiste. A muszę przyznać - wiem to z codziennej pracy z tym systemem - niektóre z nich zwyczajnie ułatwiają rzeczy, które muszę wykonywać bardzo często. I nie mówię tutaj o kopiowaniu, wklejaniu, wycinaniu i tak dalej: od razu ucinam spekulacje. Jeżeli znacie poniższe sztuczki - super, cieszę się że macie ich świadomość i dzięki nim Wasza robota idzie sprawniej. Jeżeli nie znacie - znaleźliście właśnie wpis, który zmieni Wasze życie. Czy jakoś tak.

Reklama

#1: Menu Start w starym stylu

Dla niektórych ukryta funkcja Menu Start w Windows 10 nie jest zupełnie oczywista. Kochani, spróbujcie teraz wcisnąć kombinację: "Windows + X". Widzicie to menu? Fajne? Pewnie, że fajne. Z tego miejsca macie dostęp do tego, co jest najważniejsze w systemie - prosto, szybko i przyjemnie. Możecie też za pomocą myszki wywołać ten obszar - wystarczy, że na przycisku "Start" wciśniecie prawy przycisk myszki.

W tym obszarze ponadto możecie bardzo szybko zamknąć system, uśpić maszynę lub uruchomić PowerShella z uprawnieniami administratora. Bardzo przydatna rzecz, o której wie relatywnie niewiele osób. A jeżeli jednak wiecie - winszuję!

#2: Ogarnij bałagan na ekranie

Niesamowicie przydatna rzecz. Generalnie, potrząsanie rzeczami nie doprowadza do sprowadzenia w konkretnym miejscu porządku - ale w Windows to działa. Uruchomcie sobie Kalkulator. Upewnijcie się, że macie na ekranie widoczne inne okna. Złapcie jego pasek, na osi którego znajdują się przyciski do zamykania, minimalizowania i maksymalizowania okna. Potrząśnijcie nim (dokładnie, jakbyście czymś trzęśli). I co się stało?


Tak, wszystkie inne okna zostały zminimalizowane, zostało tylko to jedno. Ciekawe i przydatne, prawda?

#3: God Mode w Windows

Jeżeli czujesz, że możesz otrzymać supermoce, które sprawią że będziesz korzystać z Windows niczym boska istota - wypróbuj God Mode! To zestaw funkcji, które pozwolą Ci zmienić takie ustawienia OS-u, do których dostęp jest trudny. Dodatkowo, obecne tam opcje są porządnie rozsiane po ustawieniach: w God Mode masz je wszystkie w jednym miejscu. Redakcja Antyweb nie ponosi odpowiedzialności za szkody, które mogą powstać w wyniku nieprzemyślanego użycia tych przełączników!


Reklama

Aby otrzymać dostęp do God Mode: stwórz nowy folder na pulpicie (prawoklik, Nowy -> Folder) i nadaj mu nazwę:

GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

Reklama

Prawda, że imponujący zestaw przełączników?

#4: Przeciągnij do krawędzi okna, aby je dopasować

Czasami jest tak, że organizacja pracy jest rzeczą po prostu ciężką. Ja pracuję na dwóch ekranach - więc siłą rzeczy muszę sobie jakoś zorganizować rzeczy widoczne w obszarze roboczym. Można to zrobić w następujący sposób:

Przeciągnięcie okna do prawej krawędzi spowoduje ułożenie okna dokładnie na połowie dostępnego obszaru roboczego (lewo / prawo). Przeciągnięcie okna do góry spowoduje jego ułożenie w trybie zmaksymalizowanym. Jeżeli dysponujecie odpowiednio dużym ekranem, wygodnym może okazać się przeciąganie okna do kątów - wtedy okna podzielą się ze sobą dokładnie ćwiartką obszaru roboczego.


W miejscach oznaczonych strzałkami znajdują się miejsca "czułe" na przeciąganie do nich okna. Zbliżenie przeciąganego okienka do nich spowoduje łagodne podświetlenie obszaru, który zostanie wypełniony konkretnym programem / treścią.
Wasz ekran może wyglądać dzięki temu tak:

Reklama


Piękny zadek, prawda?
Albo tak:


Wy oczywiście, umieśćcie w tych oknach przydatniejsze rzeczy...

#5: Oś czasu w Windows. Wróć do zadań z wcześniejszych dni

Mało eksploatowana przez użytkowników funkcja, dzięki której zapisywane są aktywności użytkownika i ten może do nich wrócić. Wszelkie zamknięte bez zapisywania okna / obszary, dzięki funkcji "Timeline" w Windows można wywołać ponownie. Wystarczy wcisnąć kombinację: "klawisz Windows + TAB", aby do niego przejść. Bawcie się dobrze!


#6: Dodaj wydarzenie do kalendarza. Naprawdę szybko

O tej opcji też wie stosunkowo mało osób. Ja korzystam z dwóch kalendarzy, Google oraz Outlookowego, więc jest to rzecz, która mi się naprawdę przydaje. Klikasz obszar na pasku zadań, w którym znajduje się zegar (z datą). Otwiera się siatka kalendarza: wybierasz dzień i po prostu wpisujesz zdarzenie poniżej. Możesz również wybrać inny kalendarz (jeżeli go masz) lub zmienić godziny trwania wydarzenia.

#7: Zasuwaj po Pasku Zadań jak wściekły

Niektórym ta funkcja się podoba, inni uważają ją za bezużyteczną. Otóż, można przenosić się do obecnychna Pasku Zadań aplikacji za pomocą kombinacji: "klawisz Windows + cyfra". Uwaga: te programy mogą tylko znajdować się na Pasku Zadań - jeżeli wciśniemy odpowiednią kombinację (a nie są otwarte), Windows po prostu je uruchomi.

Windows + 1 uruchomi Eksplorator Windows; 2 - Microsoft Edge; 3 - Zdjęcia; 4 - Kalkulator.
Czytaj również: Oto oficjalne monitory do konsol Xbox Series X|S. HDMI 2.1 w standardzie

#8: Skup się

Jeżeli macie spięte z systemem sporo aplikacji, które generują powiadomienia - dobrze jest postarać się o to, by w kluczowych dla nas momentach, nie zabierały naszej uwagi. Tryb "Skupienie" jest dostępny w panelu powiadomień i warto go aktywować, by mogły nam "przeszkodzić" jedynie alarmy.


#9: Gdzie mnie z tymi reklamami?!

Jeżeli nigdy tego przełącznika nie ruszaliście, to zapewne w Menu Start czasami pojawiają się "sugestie", a dokładniej mówiąc: po prostu reklamy, o które nikt nie prosił. Możecie je wyłączyć przechodząc do: Ustawienia -> Personalizacja -> Start. Tam wybierzcie ustawienie, które zaznaczyłem poniżej.


#10: Oszczędzaj energię i dane z blokadą działania programów w tle

Może być tak, że Twój laptop ma już niewiele dostępnej energii w akumulatorze. Albo łączysz się z telefonicznym hotspotem i zwyczajnie szkoda Ci danych mobilnych. W takiej sytuacji możesz wyłączyć działanie programów w tle - takie aplikacje jak Messenger, Outlook i inne, które co jakiś czas odpytują swoje serwery o zmiany statusów po prostu przestaną działać. Ale Ty odzyskasz odrobinę zasobów, których aktualnie potrzebujesz. Możesz ograniczyć wszystkie programy, albo tylko te konkretne. Zrobisz to w: Ustawienia -> Prywatność -> Aplikacje w tle.


#11: Rozszerzenia znanych typów plików

Windows domyślnie nie chce nam pokazywać rozszerzeń plików znanych typów - uznaje, że taka wiedza jest nam zasadniczo niepotrzebna. Czasami jest jednak tak, że chcemy pracować na rozszerzeniach plików i potrzebujemy je mieć widoczne w nazwie pliku. Aby tak się stało, należy wcisnąć przycisk "Start" i wpiszcie "Opcje eksploratora...". Powinna pojawić się pozycja odnosząca się do skrótu: "Opcje eksploratora plików". W okienku przejdźcie do zakładki "Widok" i odznaczcie opcję "Ukryj rozszerzenia znanych typów plików". Voila!

#12: Scrollowanie klawiaturą

Zakładam, że o roli spacji w scrollowaniu wiecie. Naciśnięcie tego klawisza na klawiaturze powoduje, że przechodzimy o kilka wierszy dalej na ekranie. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy wrócić? Wystarczy, że przytrzymacie "Shift" i naciśniecie spację. Wtedy wrócicie o tą samą ilość wierszy do góry. Bardziej dokładne scrollowanie na stronach można prowadzić za pomocą przycisków "strzałek" na klawiaturze komputera. Niewielka ciekawostka (i zapewne szeroko znana) - ale jednak.

#13: Ultraszybki screenshot

Kombinacja: klawisz Windows + Shift + S uruchamia odświeżone narzędzie tworzenia zrzutów ekranów, które pozwala przenieść wprost do programu graficznego wycinek, całe okno lub cały ekran (lub ekrany). Szybko, prosto i przyjemnie. Warto zapamiętać tę kombinację i korzystać z niej w razie potrzeby.


Po wywołaniu tej kombinacji, ekran przyciemnia się i na górze pojawiają się przyciski pozwalające na uwiecznienie wybranego obszaru.

#14: Ogarnianie bałaganu dwoma palcami

O tym, że istnieje metoda na "wyczyszczenie" obszaru roboczego posyłając wszystkie okna do minimalizacji. Tak? Jest dedykowany temu obszar na Pasku Zadań (prawa skrajna strona). A czy można to zrobić prościej? Tak, wystarczy że użyjecie kombinacji klawisz Windows + D. Boom! Pusto. Ponownie wciśnijcie klawisz Windows + D. O, wszystko wróciło!

To świetna metoda na wyczyszczenie obszaru roboczego i skupienie się na tym, co jest naprawdę istotne w danym momencie. Polecam.

#15: Spersonalizuj sobie obszar "wyślij do..."

Jest sobie taki stary już w Windows twór jak "Wyślij do...". A wiecie, że można go personalizować? Wystarczy, że otworzycie Eksplorator Windows i w pasku adresu wpiszecie:

shell:sendto


Dodajcie tam jakąkolwiek lokalizację, jaką chcecie. Może to być nawet serwer danych w sieci domowej, lub cokolwiek innego.

#16: Przeinstaluj sobie Windows. Z chmury

Windows zaliczył bubę i coś go boli? Nie masz akurat pod ręką pendrive'a z obrazem systemu, partycja Recovery "umarła" i nie masz jak załatwić systemu na reinstalację? Spokojnie, Windows może się zainstalować również z chmury. Kiedyś to były czasy... płytka w napędzie i instalacja...

Opcję pobrania Windows z chmury znajdziesz w: Ustawienia -> Aktualizacja i zabezpieczenia -> Odzyskiwanie -> Resetuj ustawienia komputera do stanu początkowego

#17: Kontakty na pasku zadań

Od 2017 roku, kiedy Microsoft wdrożył Fall Creators Update (fajna, długa nazwa - prawda?) - pojawił się obszar Kontaktów na pasku zadań. Według niektórych opcja nieprzydatna, inni sobie natomiast ją chwalą. Aby z niej skorzystać, upewnijcie się, że po kliknięciu prawym przyciskiem myszki na pasku opcja: "Pokaż aplikację Kontakty na pasku zadań" jest aktywna. Następnie, kliknijcie ten obszar i po prostu poszukajcie i dodajcie kontakty na pasku. Tak, jak u mnie.

#18: Odchodzisz od komputera? A gdybyś zapomniał go zablokować?

W takim miejscu jak open space, dobrze jest mieć nawyk blokowania komputera przy każdym odejściu od biurka. W przeciwnym razie ktoś nam może zrobić psikusa - podmienić tapetę, albo wysłać na ogólnym kanale w organizacji, że sponsorujemy każdemu kawałek pizzy - po niej nikt nie będzie miał już żadnych potrzeb.


A żeby takie sytuacje nam się nie zdarzały, dobrze jest sparować przez Bluetooth na przykład telefon i użyć go do automatycznego blokowania komputera, gdy tylko przestaje on znajdować się w zasięgu. Jak to zrobić? Przejdź do Ustawienia -> Konta -> Opcje logowania -> Blokada dynamiczna. I zwyczajnie ustal, żeby Twój telefon (lub zegarek) był sprzętem, który gdy znajdzie się poza zasięgiem komputera - doprowadzi do zablokowania maszyny.

#19: Internet Explorer. Że co?

Domyślną przeglądarką w Windows 10 jest Microsoft Edge. I tutaj nie ma żadnej dyskusji - nie może być inaczej. Nie każdy jednak wie, ale w systemie zaszyty jest również Internet Explorer 11. Nie znam powodu, dla którego mógłbyś chcieć z niego korzystać - ale jedynie zaznaczam: jest taka możliwość.


Żeby skorzystać z Internet Explorera, najprościej jest wcisnąć kombinację: klawisz Windows + R. W okienku "Uruchamianie" wpisz "iexplore". Proszę uprzejmie!

#20: Ostatnia ciekawostka! Zmiana zachowania Eksploratora po jego uruchomieniu

Gdy uruchamiacie Eksplorator Windows, za każdym razem domyślnie prezentowany jest obszar "Szybki dostęp". W czasach zamierzchłych, gdy uruchamiało się "Mój komputer", pokazywany był domyślnie zestaw podłączonych do maszyny napędów, dysków, lokalizacji. Żeby przywrócić Eksploratorowi nieco zachowania poprzednich Windowsów, należy przejść do wstążki "Widok" w Eksploratorze, zwrócić się skrajnie na prawo i wybrać przycisk "Opcje". W kolejnym okienku należy przenieść się do "Otwórz Eksploratora plików w:" i z menu wybrać opcję "Ten komputer".


To już wszystkie sztuczki, skróty oraz protipy, jakie mieliśmy dla Was w tym wpisie. Znacie inne, które warto wykorzystać w trakcie pracy? Podzielcie się nimi w komentarzach!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama