Wywiady

Windows Phone rośnie systematycznie, ale powoli

Jakub Szczęsny
Windows Phone rośnie systematycznie, ale powoli
58

Mobilnemu wydaniu Windows nie kibicuję wcale dlatego, że co miesiąc otrzymuję "wypłatę" prosto od Microsoftu (co czasem się sugeruje). Chodzi mi tu głownie o to, że system będący integralnym elementem ekosystemu, z którego korzystam na co dzień powinien generować wzrosty udziałów w rynku - chociażby...

Mobilnemu wydaniu Windows nie kibicuję wcale dlatego, że co miesiąc otrzymuję "wypłatę" prosto od Microsoftu (co czasem się sugeruje). Chodzi mi tu głownie o to, że system będący integralnym elementem ekosystemu, z którego korzystam na co dzień powinien generować wzrosty udziałów w rynku - chociażby po to, by deweloperzy interesowali się nim w jeszcze większym stopniu, co pomogłoby oczywiście i mnie. Patrząc na zestawienie, które przygotowano w Kantar Worldpanel można wysnuć dwa wnioski: po pierwsze, wzrosty są. Po drugie - niewielkie.

W ramach owych danych ujęto dane z poprzedniego miesiąca i udziały w rynku dokładnie rok temu - co ma stanowić podstawę do porównania i określenia trendów zmian udziałów. Raport przedstawia informacje na temat USA, Japonii, Chin, Australii oraz pięciu krajów europejskich: Włoch, Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Z zestawienia niestety nie dowiemy się niczego o rynku polskim.

W Europie, Windows Phone zanotował wzrost w stosunku do porównywanego okresu o 0,7%. To może wydawać się mało, ale gdyby proporcjonalnie porównać wzrost każdego z przedstawionych mobilnych systemu biorąc pod uwagę ich obecne udziały, można stwierdzić, że mimo wszystko Windows Phone nie radzi sobie wcale źle. Ba, radzi sobie całkiem nieźle.

1

Zwłaszcza na rynku włoskim, gdzie Windows Phone prześcignął właśnie iOS pod względem częstotliwości występowania w telefonach komórkowych. Tam mobilny system Microsoftu może się pochwalić wzrostem o 3,7%. Wszystko to odbywa się przede wszystkim kosztem iOS, który notuje aż 3,2% spadek.

Na najważniejszym dla siebie rynku, Windows Phone zyskuje niemal jeden procent, przy czym ogromnie dziwi tak ogromny spadek udziałów iOS. Tam udziały systemu mobilnego Apple uszczupliły się o ponad 7%, choć to stanowczo za mało, by Windows Phone mógł platformie z Cupertino w jakikolwiek sposób zagrozić.

Windows radzi sobie najgorzej w Chinach, gdzie kontroluje niespełna ponad pół procenta rynku mobilnych OS-ów. Na wszystkich rynkach niekwestionowanym liderem jest Android, a tuż za nim jest iOS. W przypadku Włoch, Windows Phone prześciga oprogramowanie Apple dla telefonów.

Źródło i grafika: Kantar WorldPanel

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu