Mobile

Windows Phone przeskoczył Blackberry i osiągnął wzrost 77% w stosunku do roku poprzedniego. Czy to dobry wynik?

Jan Rybczyński
Windows Phone przeskoczył Blackberry i osiągnął wzrost 77% w stosunku do roku poprzedniego. Czy to dobry wynik?
120

Windows Phone stał się trzecim najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym, po tym jak przeskoczył Blackberry. Oczywiście pierwsze dwa miejsca zajmują kolejno Android i iOS. Oprócz tego Windows Phone zwiększył globalne dostawy o 77% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Oznacza to...

Windows Phone stał się trzecim najpopularniejszym mobilnym systemem operacyjnym, po tym jak przeskoczył Blackberry. Oczywiście pierwsze dwa miejsca zajmują kolejno Android i iOS. Oprócz tego Windows Phone zwiększył globalne dostawy o 77% w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku. Oznacza to dostawę 8,7 miliona urządzeń w drugim kwartale tego roku. Wygląda więc na to, że system Microsoftu będzie sobie radził coraz lepiej.

Ja sam miałem ostatnio więcej do czynienia z Windows Phone i stopniowo przekonuje się do tego systemu. Co prawda wciąż nie zastąpi mi telefonu z Androidem w kilku istotnych dla mnie kwestiach, ale nie oznacza to, że nie jest godny uwagi. Kafelki są bardziej praktyczne niż zwykłe ikony, do tego użytkownik ma możliwość przypinania do pulpitu wiele różnych rodzajów skrótów, również do plików office, gatunku muzyki czy konkretnych kontaktów. Przede wszystkim wrażenie robi jak płynnie działa ten system na telefonach o mało imponującej specyfikacji. Poza tym Windows Phone może się po prostu podobać. Jak dodać do tego wbudowane i darmowe mapy do nawigacji off-line robi się już interesująco.

Wzrost dostaw jest znaczny, a wskoczenie na 3 miejsce ma charakter symboliczny jak i praktyczny. Czy jednak jest to dobry wynik? Z jednej strony trzecie miejsce nie jest złe, z drugiej strony wciąż widać ogromną dysproporcję, bo dwa pierwsze miejsca zgarniają niemal wszystko. Wobec 187,4 miliona dostarczonych telefonów z Androidem i 31,2 miliona telefonów z iOS, które jednak zgarniają znacznie większe zyski, niż wskazywałby na to udziałów rynku, niecałe 9 milinów Windows Phone nie prezentuje się aż tak imponująco. Dodatkowo Android uzyskuje coraz lepsze wyniki w podobnym tempie co Windows Phone, a to znaczy, że system Microsoftu nie zmniejsza w tym wypadku swojego dystansu.

Na Windows Phone wciąż brakuje części istotnych aplikacji, które znajdziemy zarówno na Androidzie jak i iOS. Wśród nich można wymienić Instagram, Flipboard, Vine, Pinterest, Google+. Mam tu na myśli oczywiście oficjalne aplikacje tych serwisów. Część z nich posiada lepsze bądź gorsze zastępstwa.

Niezależnie od tego trzecia siła na rynku telefonów jest bez wątpienia potrzebna, dlatego pozostaje mieć nadzieję, że mobilny system Microsoftu będzie się liczył coraz bardziej. Na chwile obecną firma z Redmond polega przede wszystkim na Nokii, która dostarcza więcej niż 80% wszystkich telefonów z systemem Windows Phone, na drugim miejscu jest Samsung, czyli producent numer jeden jeżeli chodzi o Androida, ale odpowiada on za zaledwie milion urządzeń z wymienionych niecałych 9 milionów.

Dane pochodzą z serwisów Geekwire oraz Yahoo News. Tabela pochodzi z IDC. Obraz z nagłówka pochodzi z serwisu ArsTechnica.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu