Windows

Windows Phone i 64 bity oraz tablet z tym samym systemem - co kombinuje Alcatel

JS
Jakub Szczęsny
14

Alcatel miał już swojego Windows Phone'a, a było to dosyć dawno, bo jeszcze w czasach, gdy aktualną wersją tego systemu była siódemka. Firma dała sobie spokój z Windows Phone 8 i dopiero teraz pokazała swoje nowe urządzenie - Pop 2, które stworzono na podstawie bliźniaczego modelu z Androidem - czyl...

Alcatel miał już swojego Windows Phone'a, a było to dosyć dawno, bo jeszcze w czasach, gdy aktualną wersją tego systemu była siódemka. Firma dała sobie spokój z Windows Phone 8 i dopiero teraz pokazała swoje nowe urządzenie - Pop 2, które stworzono na podstawie bliźniaczego modelu z Androidem - czyli nieco na modłę HTC. W dodatku, mówi się o tym, że Alcatel zamierza wyprodukować tablet, który będzie pracować w oparciu o ARM-ową odsłonę okienek Microsoftu.

Alcatel powraca do Windows Phone

Alcatel na rynku urządzeń mobilnych działa nieco ospale i generalnie słychać o nim mało. Firma ta eksperymentowała z Firefox OS, jednak wszyscy wiemy, jak owe próby się skończyły. Alcatel co prawda nie wyprodukował złego telefonu i to nie on był odpowiedzialny za spektakularną porażkę mobilnego OS-a Mozilli, jednak smród, który pozostał po Firefox OS ciągnie się i za Alcatelem. A "przeglądarkowy system" raczej do udanych nie należy - w toku licznych testów różnych mediów technologicznych widać było, że nawet odpowiednio dobrana do klasy urządzenia dawka cierpliwości nie wystarczyła, by usprawiedliwić ów system operacyjny. Błędów i niemiłych niespodzianek było akurat mnóstwo.

Alcatel próbuje swoich sił na rynku Windows Phone'ów i zamierza tym razem powalczyć z Lumią 630. Do czynienia mamy z telefonem wyposażonym w jeden gigabajt pamięci RAM, czterordzeniowego Snapdragona 410 taktowanego zegarem 1,2 GHz i wspieranym przez układ graficzny Adreno 306. Warto wspomnieć, że użyto tutaj 64-bitowego procesora. Za wyświetlanie obrazu będzie odpowiedzialny 4,5-calowy wyświetlacz FWGA, a zdjęcia zrobimy dwoma aparatami fotograficznymi - z tyłu zamruga do nas matryca 4MP z lampą LED i przednia VGA. Urządzenie zasilać będzie bateria o pojemności 2000 mAh, telefon będzie obsługiwać sieci LTE i wystąpi także w wersji Dual-SIM. Za tego smartfona przyjdzie nam zapłacić około 120 Euro - czyli o 40 mniej od konkurencyjnej Lumii 635.

Windows Phone i tablet... od Alcatela?

Jak wiadomo, Microsoft ma zamiar połączyć Windows Phone i Windows RT w jeden twór przy okazji projektu Threshold. Ma to na celu pozbycie się nieco problematycznej i zapomnianej platformy dla tabletów, które noszą w sobie namiastkę stacjonarnego Windows. Ponadto, jak wykazywałem w tym tekście, chodzi też o ujednolicenie nazewnictwa w obrębie całego ekosystemu Windows.

Wypowiedź Dana Dery'ego z Alcatela może wskazywać na to, że firma przymierza się do wyprodukowania urządzenia opartego na ARM-owym systemie operacyjnym od Microsoftu. W wywiadzie dla Tim'a Andersona stwierdza on, że skoro Windows Phone ma być dostępny także na tabletach (mowa tutaj pewnie o produkcie końcowym scalenia smartfonowej i tabletowej wersji mobilnej systemu Microsoftu), Alcatel chce mieć swój udział także i na tym polu. Wspomniał on, że w oparciu o platformę z Redmond będzie oparty 10-calowy tablet. Z kontekstu wypowiedzi jednoznacznie wynika, że chodzi o Windows Phone.

Dery jest także znany z bardzo pochlebnych wypowiedzi na temat Windows Phone. Według niego ów system jest dużo ciekawszym rozwiązaniem w urządzeniach tanich, bowiem nie potrzebuje on do sprawnej pracy tak dużo pamięci RAM, jak Android.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: