Windows Phone

Dokopano leżącemu - użytkownicy Windows Phone 8.1 mają problemy z logowaniem do kont

Jakub Szczęsny
Dokopano leżącemu - użytkownicy Windows Phone 8.1 mają problemy z logowaniem do kont
157

Użytkownicy starszej wersji dogasającej platformy mobilnej mają problemy z logowaniem do kont Microsoft po wykonaniu resetu urządzenia. W serwisie Microsoft Answers można znaleźć sporo wątków, w których posiadacze Windows Phone'ów skarżą się na niemożność ustalenia połączenia z serwerami MS celem zweryfikowania konta. Spekulowano, że jest to celowy zabieg giganta mający na celu "wygaszenie" starego systemu, jednak okazuje się, że to tylko zwykła awaria.

Telefon z Windows Phone 8.1 na pokładzie, który zostanie poddany procedurze pełnego przywrócenia będzie mieć problem z uzyskaniem dostępu do konta Microsoft. Z tego powodu niemożliwe będzie przywrócenie kopii zapasowej, zsynchronizowanie kontaktów, wiadomości oraz aplikacji, a także korzystanie z zasobów Sklepu Windows. Społeczność skupiona wokół słuchawek Microsoftu bardzo szybko orzekła, że ten incydent nie jest przypadkowy i zapewne jest to kolejny krok ku ostatecznemu "zabiciu" starszej wersji mobilnego Windowsa. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że Windows Phone 8.1 będzie wspierany do lipca, co oznacza, że działanie Microsoftu byłoby niezgodne z deklaracjami.

Wbrew pozorom, jest to całkiem spory problem dla użytkowników platformy

Windows 10 Mobile ostatecznie nie zagościł na wszystkich dotychczasowych smartfonach wydanych z poprzednią wersją systemu. Mimo wcześniejszych zapewnień, prawa do uaktualnienia nie otrzymała większa część smartfonów z serii x20, w tym flagowiec dla tej generacji, Lumia 920. Decyzja giganta była podyktowana problemami z utrzymaniem odpowiedniej wydajności systemu na starszych słuchawkach. Spora grupa użytkowników przy okazji aktualizacji do Windows 10 Mobile została na lodzie.

Ale nie tylko to jest problemem. Sama aktualizacja do Windows 10 Mobile nie była jakoś specjalnie eksponowana. Aby skorzystać z prawa do uaktualnienia w telefonach z Windows Phone 8.1 na pokładzie, należy pobrać osobny program, który "przygotuje" sprzęt do przejścia na wyższą wersję. Posiadacze m. in. Lumii mogą sobie nawet nie zdawać sprawy z tego, że ich telefon może być uprawniony do otrzymania nowej wersji oprogramowania, bo ten fakt nie jest nigdzie promowany. Poskutkowało to bardzo słabą adopcją Windows 10 Mobile na rynku smartfonowym.

Microsoft w odpowiedzi na doniesienia o usterce zapowiedział prace mające na celu zidentyfikowanie przyczyny awarii i rychłe jej usunięcie. Niemniej, użytkownicy dalej zgłaszają trudności z zalogowaniem się do swoich kont Microsoft na Windows Phone 8.1.

Jednak, użytkownicy Windows Phone 8.1 w najbliższym czasie mogą mieć dużo większy problem. Jak wspomnieliśmy wyżej, w lipcu kończy się wsparcie dla tego systemu, co może oznaczać nie tylko brak aktualizacji naprawiających krytyczne luki bezpieczeństwa, ale również, stopniowe wyłączanie usług wbudowanych. Może się okazać, że po tej dacie, newralgiczne obszary systemu nie będą mogły łączyć się z serwerami Microsoftu - Skype na przykład już został "ubity".


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu