Gry

Chcesz najszybszy system do gier? Wybierz Linuxa

Krzysztof Rojek
Chcesz najszybszy system do gier? Wybierz Linuxa
23

Na jakim systemie najlepiej jest grać? Wyniki pokazują, że czasem zamiast Windowsa lepiej jest wybrać Linuxa.

W świadomości utarło się przeświadczenie, że jeżeli gry wideo, to w kwestii systemów operacyjnych wybór jest tylko jeden - Windows. I nie ma się co dziwić, ponieważ przez lata tylko i wyłącznie Windows oferował "jakąkolwiek" bibliotekę gier. System od Apple notorycznie przypominał, że nie ma na niego żadnych tytułów, a Linux, cóż... przy nim nawet MacOS miał się czym pochwalić.

Oczywiście - czasy się zmieniają i dziś zarówno Apple, jak i Linuxiarze mogą pochwalić się całkiem dużymi tytułami albo portowanymi na ich dystrybucje, albo też - dostępnymi poprzez warstwę kompatybilności. I tu oczywiście pojawia się kolejne przeświadczenie o tym, że taki tytuł, poprzez brak kompatybilności i konieczność użycia emulatora nie osiągnie takiej wydajności, jak na sprzęcie, na który został oryginalnie napisany.

Cóż, ostatnie badanie rzuca nieco światła na ten temat i może sprawić, że niektórzy przemyślą swoje wybory w kwestii oprogramowania.

Linux wydajniejszy niż Windows w grach? Mnie to nie dziwi

Niemiecki portal ComputerBase postanowił porównać w jaki sposób zachowują się te same gry na tym samym sprzęcie, ale z różnymi systemami operacyjnymi. Do testu użyto 3 popularnych dystrybucji Linuxa - Nobary, Pop!_OS i Arch Linux, a gry uruchamiano na nich poprzez warstwę kompatybilności Proton. Komputer był wyposażony w procesor AMD Ryzen 7 5800X i kartę Radeon RX 6700 XT. Wyniki, jakie uzyskano, były dla niektórych zaskakujące, a dla innych - oczekiwane. Okazało się bowiem, że w 4 z 5 przetestowanych tytułów to systemy otwartoźródłowe wygrywały pod kątem osiąganych wyników.

Modern gaming accessories on dark background

W przypadku Cyberpunka 2077 zwyciężyła Nobara (średnio 89,6 FPS) przed Arch Linux (88 FPS), Windowsem 11 (82,3) i Pop!_OS (72,7). W Forspoken znów najlepsza była Nobara (88,1) ex equo z Pop!_OS, a minimalnie niżej znalazł się Arch (87,9). Windows osiągnął tu znacznie mniej FPS'ów (82,8). Starfield to znów dominacja Linuxa - Arch i Nobara sykały tu pierwsze miejsce (52,7), a na trzecim znalazł się Pop!_OS (52,5). Windows 11 znów był ostatni (49,1 FPS). Nobara wygrała także w The Talos Principle II (71,5), drugi był Pop!_OS (69,3), potem Arch (69) i Windows (65,1). Małym zaskoczeniem może tu być Ratchet & Clank: Rift Apart, gdzie Windows 11 wygrał (110,6), ale Nobara była tuż za nim (109), a Arch Linux i Pop!_OS znalazły się zaraz za nią (108,7).

Dlaczego nie dziwią mnie takie wyniki? Cóż, po pierwsze dlatego, że sam miałem okazje przekonać się o tym, że Linux zajmuje mniej zasobów systemowych, które naturalnie mogą być wykorzystane w trakcie grania. Swoje doświadczenia opisałem w tym tekście: Jak bardzo idiotoodporny jest Linux? Cz. 3: Linux wydajniejszy niż Windows?. Kolejną kwestią jest fakt, że przecież na rynku mamy już SteamDecka, który sam z siebie działa na SteamOS, który jest zmodyfikowaną wersją Archa. Jeżeli więc gry dobrze działają tam, nie ma wątpliwości, że będą dobrze działać także na pełnoprawnym sprzęcie. Oczywiście - kilka przetestowanych gier nie oznacza, że wszystkie tytuły działają świetnie na Linuxie, ale na pewno widać, że w tym temacie nastąpił olbrzymi progres i kto wie, może okazać się, że już niedługo Windows wcale nie będzie tak oczywistym wyborem.

Źródło

Źródło: Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu