Android

Android i Windows tak blisko jak nigdy dotąd. Idzie rewolucja

Jakub Szczęsny
Android i Windows tak blisko jak nigdy dotąd. Idzie rewolucja
11

Jeżeli masz telefon z systemem Android - mamy dla Ciebie dobry powód ku temu, abyś zainstalował Windows 10 z kanału Windows Insider (fast ring). Okazuje się, że Microsoft według poprzednich zapewnień mocno zunifikuje dwa na pozór odległe od siebie technologiczne byty: co byś powiedział na to, że możesz korzystać ze swoich plików na telefonie bezpośrednio na... komputerze?

Aplikacja "Your Phone" będąca częścią najnowszej testowej wersji Windows 10 w kanale Insider (szybki obieg, tzw. "fast ring" integruje urządzenie mobilne z systemem operacyjnym Microsoftu. Nie ma w tym żadnych haczyków - jest głównie prostota, której od dawna oczekiwaliśmy chyba w kontekście "dziesiątki". Ubicie projektu Windows Phone / 10 Mobile według niektórych przekreśliło bezproblemowy workflow między urządzeniami mobilnymi, a komputerami z Windows 10 na pokładzie - okazuje się jednak, że Microsoft dwoi się i troi, aby mimo wszystko zaoferować takie rozwiązanie.

Musisz mieć jedynie telefon z Androidem i... odpowiednią aplikację. A potem rób co tylko chcesz

Z mechanizmu usprawniającego workflow między telefonem a komputerem z Windows 10 skorzystają posiadacze urządzeń pracujących na co najmniej Androidzie 7. Wystarczy, że uruchomicie program Your Phone, a następnie pobierzecie aplikację - pomost na swój telefon. Wtedy otrzymacie dostęp do najnowszych plików na Waszym urządzeniu mobilnym: co więcej, możliwe będzie przenoszenie treści między telefonem a komputerem tak, jakby stanowił on osobny folder (przeciągnij i upuść). Nie ma problemu, abyście np. wrzucali zrobione przez Was zdjęcia do prezentacji w Power-Poincie i tak dalej.

Niewykluczone, że Microsoft rozszerzy zasięg Your Phone na dokumenty, albo nawet i o możliwość sprawdzenia aktualnego stanu naładowania akumulatora oraz inne powiadomienia. Już teraz możliwe jest synchronizowanie powiadomień między Androidem a "dziesiątką" (oczywiście jest to na razie funkcja eksperymentalna, ale w bardzo niedługim czasie powinna pojawić się jako standard w produkcyjnym Windows 10).

Ze względu na otwartość Androida oraz obecność w Google Play Microsoft Launchera, gigant bardzo chętnie integruje system Google z komputerami z Windows 10 na pokładzie. Tempo tej zmiany nie jest może ogromne, ale miło jest widzieć, że Microsoft bardzo mocno pracuje nad tym, co powinno być obecne w systemie komputerowym już znacznie wcześniej. Nawet Windows 10 Mobile mógł pomarzyć o takim poziomie integracji z pecetowym systemem operacyjnym.

Co z posiadaczami telefonów iPhone? Windows 10 nie zostawi fanów Apple

Integracja systemu z iOS (telefony iPhone oraz tablety iPad) nie będzie tak szeroka jak w przypadku Androida, głównie z powodu sporych ograniczeń wynikających ze specyfiki systemu z Cupertino. Niemniej, będzie możliwe kontynuowanie niektórych czynności na komputerze (np. przesyłanie aktualnie otwartych stron internetowych do przeglądarki zainstalowanej w komputerze). Niestety, w porównaniu do Androida zakres działania Your Phone będzie znacznie okrojony.

Miło jest widzieć, że Microsoft "dziesiątkę" w tę stronę. Tego typu zmiany z pewnością spodobają się użytkownikom Androida, którzy pracują na systemie Windows 10. Oby tylko w trakcie oficjalnej premiery tej funkcji okazało się, że ta działa naprawdę dobrze - od tego zależy przyszły sukces mechanizmu wspomagającego workflow między Androidem oraz Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu