Felietony

Edycje i ceny Windows 8 - wszystko co musicie wiedzieć

Konrad Kozłowski
Edycje i ceny Windows 8 - wszystko co musicie wiedzieć
56

Windows 8 oficjalnie zadebiutował dwa dni temu w Nowym Jorku, czemu towarzyszyła wielka impreza na Time Square. Równo o północy z 25 na 26 października Windows 8 stał się dostępny w sprzedaży, podobnie jak flagowe urządzenie tego systemu - tablet Surface od Microsoftu. Pomimo, że tym razem firma z R...

Windows 8 oficjalnie zadebiutował dwa dni temu w Nowym Jorku, czemu towarzyszyła wielka impreza na Time Square. Równo o północy z 25 na 26 października Windows 8 stał się dostępny w sprzedaży, podobnie jak flagowe urządzenie tego systemu - tablet Surface od Microsoftu. Pomimo, że tym razem firma z Redmond uprościła nazewnictwo i zmniejszyła ilość wersji "ósemki", nadal pojawiają się pytania o to którą wybrać i w jakiej cenie kupić. Dlatego odpowiadamy.

W tym roku Microsoft przygotował cztery edycje swojego systemu:

  • Windows 8 - pozbawiona dodatkowych oznaczeń wersja systemu, to ta najbardziej podstawowa, choć w pełni wystarczająca zwykłemu użytkownikowi.
  • Windows 8 Pro - wersja systemu przeznaczona dla profesjonalnych lub biznesowych użytkowników, dodatkowo wyposażona w takie funkcje jak: ochrona danych w technologii BitLocker, możliwość pracy w trybie pulpitu zdalnego, obsługę dysków wirtualnych VHD.
  • Windows 8 Enterprise - zawiera w sobie funkcje wersji "Pro", a dodatkowo między innymi umożliwia skorzystanie z opcji Windows To Go. Obsługuje cały szereg technologii wykorzystywanych w firmach (np. AppLocker i DirectAcces).
  • Windows RT - system preinstalowany przez producentów na tabletach i komputerach opartych na technologii ARM, niedostępny w sprzedaży jako odrębny produkt. Siłą napędową tej wersji są aplikacje w stylu Modern UI, natomiast w trybie pulpitu dostępne są jedynie aplikacje pakietu Office. Co ważne jego najnowsza wersja (Office 2013) jest zintegrowana z systemem Windows RT.

Na stronach poświęconych produktowi Windows 8 można także znaleźć wersję systemu z literką "N" w nazwie - w ten sposób oznaczana jest europejska edycja systemu, która pozbawiona jest odtwarzacza Windows Media Player.

Microsoft przygotował także całą masę promocji, dzięki którym aktualizacja (upgrade) systemu do najnowszej wersji nie jest tak kosztowny jak bywało to dotychczas. Warto wiedzieć, że w przypadku zakupu komputera z Windows 7 w okresie od 2 czerwca 2012 r. do 31 stycznia 2013 r., możemy zaktualizować nasz system do Windows 8 Pro za jedyne 69 złotych.

Jeżeli jesteście użytkownikami systemów Windows XP (SP3), Windows Vista lub Windows 7 możecie skorzystać z promocji trwającej do końca stycznia 2013 roku i w cenie 129 złotych nabyć aktualizację Waszej wersji "okienek" do Windowsa 8 Pro. Jest to cena wersji elektronicznej, jeżeli interesuje Was tzw. Upgrade BOX - fizyczny nośnik, jego cena zaczyna się od 249 złotych.

Oczywiście Windows 8 możemy nabyć w "tradycyjnej" formie - ceny wersji OEM-wych rozpoczynają się od około 350 złotych, jeżeli chodzi o Windows 8. Za edycję Windows 8 Pro przyjdzie nam zapłacić minimum 520 złotych. Obydwie edycje dostępne są w wersjach 32- i 64-bitowych.

Jeżeli posiadacie jakiekolwiek pytania lub wątpliwości odnośnie zakupu i aktualizacji systemu, komentarze są do Waszej dyspozycji.

Źródła grafik: Neowin, Maximumpc.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu