Felietony

CEO Allegro dla Antyweb: Tak, wchodzimy w ebooki i generalnie w produkty cyfrowe

Grzegorz Marczak
CEO Allegro dla Antyweb: Tak, wchodzimy w ebooki i generalnie w produkty cyfrowe
11

Co prawda od E-nnovation Allegro minęło już kilka dni ale ostatnio nie miałem czasu przysiąść i obrobić materiałów z tej konferencji. Jedną z moich zaległości jest wywiad z CEO Allegro Heinem Pretoriusem. Rozmawialiśmy blisko 40 minut, a ponieważ wiem jak długo przekłada się taką rozmowę na tekst p...

Co prawda od E-nnovation Allegro minęło już kilka dni ale ostatnio nie miałem czasu przysiąść i obrobić materiałów z tej konferencji. Jedną z moich zaległości jest wywiad z CEO Allegro Heinem Pretoriusem. Rozmawialiśmy blisko 40 minut, a ponieważ wiem jak długo przekłada się taką rozmowę na tekst postanowiłem na początku zamiast tłumaczyć całość powyciągać z tej dyskusji najlepsze kąski.

Tym razem mam dla was ciekawy fragment z jasną deklaracją, że Allegro nie tylko "wchodzi" w ebooki ale również w inne produkty cyfrowe (choć nie spodziewałbym się ich tak szybko jak książek):

Jest kilka obszarów e-commerce w których Grupa Allegro na dzień dzisiejszy nie jest obecna. Mam tutaj na myśli produkty cyfrowe jak na przykład ebooki. Mówiąc szczerze dotarły do mnie informacje z kilku źródeł, że pracujecie nad platformą / sklepem z ebookami.

Tak, ebooki też będziemy mieli. To naturalny kierunek również dla Allegro. Mamy dostawców ebooków dla naszego marketplace.

Czy to będzie nowa kategoria czy też wydzielona platforma? Chyba warto by oddzielić ebooki do spodni, butów i ogłoszeń z samochodami.

Tak to będzie specjalna sekcja. Platforma z produktami cyfrowymi tak naprawdę nie jest technologicznym wyzwaniem. To czy produkt ma DRM, jakie ma licencje i obsłużenie tego to nie problem z punktu widzenia technologi. Wyzwaniem jest natomiast pozyskanie wydawców.

Jestem w tej branży od bardzo dawna i pamiętam kiedy pierwszy raz próbowałem namówić wydawców do współpracy… Już w przeszłości robiliśmy innowacyjne rzeczy z książkami zanim jeszcze ebooki stały się popularne na przykład książki drukowane na żądanie itp. Wszystko to jednak wymaga czasu i podjęcia odpowiednich kroków.

Powtórzę jeszcze raz pytanie aby nie było niejasności. Allegro "wchodzi" w ebooki?

Tak, będziemy mieli ebooki, będziemy mieli wszystko co nazywa się dziś digital goods. Choć osobiście nie wierzę w biznes związany z cyfrową muzyką (jako kategorią zarabiającą pieniądze)...

Dlaczego Allegro wchodzi w tego typu produkty? O to nie pytałem w wywiadzie. Dla mnie sprawa jest dość oczywista. Po pierwsze mogą, po drugie wykorzystają swoje doświadczenie i możliwości grupy (płatności mają załatwione, logowanie też, kontakty z wydawcami łatwiej jest załatwiać będąc globalnym graczem) po trzecie nie trzeba być pierwszym ale nie można też zostawić obszaru jaki są produkty cyfrowe konkurencji. Na dzień dzisiejszy sprzedaż ebooków nie jest z pewnością biznesem przynoszącym duże pieniądze w Polsce, trend na świecie pokazuje jednak że warto już teraz przygotować się na ewentualne niespodzianki.

Warto też pamiętać, że oprócz książek mówimy też o audiobookach, filmach, grach i potencjalnie muzyce (choć sceptyczne nastawienie CEO Allegro może świadczyć o tym, że akurat w tej kategorii nie będą się spieszyć). Oczywiście nie wszystko na raz i pewnie nie wszystkich z tych kategorii się pojawią.

Jedno jest jednak dla mnie pewne - niedługo Allegro w Polsce uruchomi nowy produkt. Wspomnicie moje słowa całkiem niedługo :)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

allegroe-commerceebooki