Felietony

Producenci „zbroją się” przed premierą Windows 8 – część 5: Samsung

Konrad Kozłowski
Producenci „zbroją się” przed premierą Windows 8 – część 5: Samsung
5

Koreański producent odważnie walczy na rynku smartfonów, a wnioskując po ilości i specyfikacjach urządzeń z Windows 8 jest głodny sukcesu w segmencie komputerów i tabletów. Podobnie jak konkurencja, Samsung zaoferuje nam dwa tablety, ultrabooka oraz urządzenia typu all-in-one - czy to wystarczy?...

Koreański producent odważnie walczy na rynku smartfonów, a wnioskując po ilości i specyfikacjach urządzeń z Windows 8 jest głodny sukcesu w segmencie komputerów i tabletów. Podobnie jak konkurencja, Samsung zaoferuje nam dwa tablety, ultrabooka oraz urządzenia typu all-in-one - czy to wystarczy?

Ativ SmartPC i Ativ SmartPC Pro - pod tymi nazwami kryją się dwa tablety, które jak można byłoby się domyślić odróżniać będzie wersja systemu pod kontrolą którego pracować będzie urządzenie. Jednak kilka cech jest wspólnych dla obydwu urządzeń - chociażby ekran o przekątnej 11,6 cala z rozdzielczością 1920 na 1080 pikseli i obecność dwóch głośników stereo. Rozmiary i waga tabletów będą bardzo do siebie zbliżone - wersja Pro będzie delikatnie grubsza i nieco cięższa. Obydwa tablety zostały wyposażone także w złącza microHDMI oraz USB.

Samsung Ativ SmartPC (500T)

Model Ativ SmartPC 500T będzie jednak wyposażony w procesor Intel Atom i 2 gigabajty pamięci RAM. Dla użytkownika dostępne będzie aż 128 gigabajtów pamięci flash, którą rozszerzyć można za pomocą kart miniSD. Dwie kamery stają się już powoli standardem, więc i w tym modelu nie mogło ich zabraknąć - z przodu znajdziemy kamerę z matrycą o rozdzielczości 2 megapikseli, tylnia natomiast oferuje 8 megapikseli. Ativ SmartPC 700T odróżnia się naturalnie procesorem - Intel Core i5 w połączeniu z 4 gigabajtami pamięci RAM ma pozwolić na komfortową pracę z systemem Windows 8.

Samsung Ativ SmartPC Pro (700T)

Ultrabook Serii 5 ULTRA T to propozycja Samsunga jeżeli chodzi o rynek ultramobilnych laptopów z dotykowymi ekranami. Został on wyposażony w ekran o przekątnej mierzącej 13,3 cala i rozdzielczości 1366 na 768 pikseli, procesor Intel Core i5 i aż do 12 gigabajtów pamięci RAM. Ciekawym rozwiązaniem jest dysk hybrydowy iSSD z technologią ExpressCache™ umożliwiający przechowywanie plików systemowych i aplikacji na dysku SSD w celu skrócenia czasu ich uruchamiania, jednocześnie oferując 500 gigabajtów na dysku twardym.

Samsung Ultrabook Serii 5 ULTRA T

Ofertę Samsunga uzupełniają trzy nowe komputery typu all-in-one. Dwa z nich należą do linii Series 7 - wyboru będzie można dokonać pomiędzy wersjami z ekranem o przekątnej 27 cala i 23,6, natomiast model z Series 5 będzie posiadał ekran o przekątnej 21,5 cala. Największych z nich posiada ekran o rozdzielczości WQHD - 2560 na 1440 pikseli, natomiast mniejszy 1920 na 1080 pikseli.

Samsung AIO Series 7 - 27"

W najlepszej specyfikacji urządzenia będą oferowały procesory z rodziny Ivy Bridge i7, do 8 gigabajtów pamięci RAM i 1 terabajta pamięci na dysku twardym. Do tego 27-calowy model będzie posiadał dysk SSD dla partycji systemowej i napęd Blu-Ray.

Samsung AIO Series 5 - 21,5"

Ciekawostką jest, że Samsung będzie wyposażał swoje urządzenia AIO (All-in-one) w to, co usunął sam Microsoft - Menu Start. Ma ono umożliwiać szybki dostęp do najpopularniejszych aplikacji czy lokacji w komputerze, a utworzenie własnego skrótu będzie ograniczało się do przeciągnięcia ikony aplikacji na okno paska.

Nie będę ukrywał, że nie sympatyzuję z produktami koreańskiego producenta i z całą pewnością, w przypadku zakupu któregokolwiek rodzaju sprzętu nie będę brał pod uwagę oferty Samsunga. Nie zmienia to jednak faktu, że powyższe urządzenia nie odstają od konkurencji i nie zdziwiłbym się, gdyby Samsung stał się jedną z wiodących firm, jeżeli chodziłoby o segment urządzeń z systemem Windows 8.

Do tej pory z tej serii ukazały się:

Źródła grafik: Samsung, Engadget, Huntall.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

WindowsSamsungWindows 8