Felietony

Windows 8.1 to odpowiedź na oczekiwania użytkowników - wiele nowości jeszcze w tym roku

Konrad Kozłowski
Windows 8.1 to odpowiedź na oczekiwania użytkowników - wiele nowości jeszcze w tym roku
44

Ilość aplikacji i dodatków dla systemu Windows 8, które przywracają lub zastępują niektóre dobrze znane elementy poprzedników "ósemki" tylko potwierdzają potrzebę zmian. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż Windows 8 nie został przyjęty przez użytkowników zgodnie z jego oczekiwaniami,...

Ilość aplikacji i dodatków dla systemu Windows 8, które przywracają lub zastępują niektóre dobrze znane elementy poprzedników "ósemki" tylko potwierdzają potrzebę zmian. Microsoft doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż Windows 8 nie został przyjęty przez użytkowników zgodnie z jego oczekiwaniami, dlatego przygotowywana w pocie czoła aktualizacja może okazać się ostatnią deską ratunku.

Nie wydaje mi się bowiem, że takie stwierdzenie jest choć w najmniejszym stopniu przesadą. Nie chcę wchodzić w dyskusję na temat udziału każdego z systemów w rynku, ponieważ uważam, że o wiele ważniejszym wskaźnikiem jest zadowolenie użytkowników z systemu - a ci, generalizując, z "ósemki" zadowoleni nie są. Muszę przyznać, że należę do grona tych osób, które będą bronić obranej przez Microsoft ścieżki, cały czas uważając ją za właściwą. Mimo wszystko, Microsoft to firma, a biznes to biznes, a jak się produkt nie sprzedaje, to źle dla biznesu.

Microsoft musi zrobić więc wszystko co w jego mocy, by Windows 8 stał się o wiele atrakcyjniejszym produktem i sprostał wielu oczekiwaniom. Zapewne pierwsza tak spora aktualizacja nie będzie ostatnią, lecz w sytaucji, gdy firma z Redmond nie będzie potrafiła z pierwszą, być może drugą aktualizacją uczynić "ósemki" systemem dla wszystkich, to istnieje wielkie prawdopodobieństwo na podzielenie przez "8" losu Visty, do której przylgnęła etykietka nieudanego systemu.

Co konkretnie zaoferuje nam Windows 8.1? W odpowiedzi na prośby przywrócenia przycisku Start, Tami Reller - dyrektor finansowy działu Windows stwierdził: "Próbowaliśmy zrozumieć o co użytkownicy tak naprawdę zabiegali prosząc o przywrócenie przycisku Start". Moim zdaniem to zdanie wystarcza, by być pewnym że przycisk ten nie powróci po aktualizacji, a Microsoft przemyślał sprawę dogłębnie i zaoferuje nam kilka nowych funkcji, które mają ten brak zrekompensować. Potwierdzone zaś zostały juz informacje na temat usprawnień dla ekranu Start, większych możliwości personalizacji systemu pod względem wizualnym, rozbudwanie Ustawień pasku Charms Bar, by użytkownicy nie byli zmuszeni do ciągłego odwiedzania "starego, dobrego" Panelu Sterowania w trybie pulpitu. Windows 8.1 ma też przynieść wsparcie dla urządzeń z ekranami o przekątnych od 7 do 8 cali oraz zmiany w multizadaniowości dla aplikacji ze Sklepu Windows.

Co ważne, możliwości nowych "okienek", czyli Windows Blue będzie można wypróbować samemu już pod koniec czerwca, ponieważ podczas konferencji Build Windows zostanie udostępniona publiczna beta Windows 8.1. To już naprawdę niedługo.

O nadchodzących zmianach możecie przeczytać także tutaj i tutaj.

Źródło: Microsoft via The Verge. Źródło grafiki: Microsoft.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu