Microsoft

Windows 8.1 dostępny za darmo?

Mateusz Budzeń
64

Windows w przeciwieństwie do OS X, czy popularnych dystrybucji Linuksa jest systemem płatnym. To właśnie cena jest jednym z wielu powodów, dlaczego użytkownicy nie chcą przesiąść się na nowszą wersję Windows. Możliwe, że już niedługo system Microsoftu będzie dostępny za darmo. System operacyjny M...

Windows w przeciwieństwie do OS X, czy popularnych dystrybucji Linuksa jest systemem płatnym. To właśnie cena jest jednym z wielu powodów, dlaczego użytkownicy nie chcą przesiąść się na nowszą wersję Windows. Możliwe, że już niedługo system Microsoftu będzie dostępny za darmo.

System operacyjny Microsoftu w wersji OEM to dla wielu dość duży wydatek. W związku z tym sporo użytkowników nie ma zamiaru zmieniać systemu operacyjnego. Jeśli coś działa dobrze, to po co płacić za coś nowego, co może nam nie przypaść do gustu? Użytkownicy OS X czy popularnych dystrybucji Linuksa nie muszą wydawać pieniędzy na aktualizację do nowszej wersji. Na takim rozwiązaniu zyskuje też producent, ponieważ znacznie zmniejsza się fragmentacja poszczególnych wersji systemu operacyjnego. Znacznie łatwiej przekonać konsumentów do nowych rozwiązań.

Dzisiaj zarobki Microsoftu z działu Windows to niewielka część całego przychodu. Usługi takie jak Office czy Azure oraz inne rozwiązania biznesowe zapewniają gigantowi z Redmond naprawdę świetne wyniki finansowe, mimo pchania ogromnych sum pieniędzy w rozwój Windows Phone czy w reklamy Windows 8. Skoro głównym źródłem utrzymania Microsoftu nie jest system Windows, a usługi to może w końcu warto pójść za konkurencją i udostępnić system operacyjny za darmo?

W poprzednim tygodniu do sieci wyciekła jeszcze nieukończona aktualizacja Update 1 dla systemu Windows 8.1, która została nazwana Windows 8.1 with Bing. Podobno to właśnie ten nowy system Microsoftu jeszcze lepiej zintegrowany z usługą Bing miałby być dostępny dla posiadaczy Windows 7 za darmo lub za niewielką opłatą. Możliwe, że system będzie darmowy dla wszystkich. Ruch ten z pewnością miałby zachęcić klientów do szybszego przejścia na nowe okienka, które jak do tej pory zostały przyjęte raczej dość chłodno. Windows 8.1 with Bing ma też być oferowany producentom tańszych urządzeń z systemem Microsoftu co pozwoliłoby obniżyć ceną do konkurencyjnej wobec tabletów z Androidem. Gigant z Redmond miałby zarabiać na reklamach wyświetlanych w systemie dzięki znacznie lepszej integracji z wyszukiwarką Bing oraz dzięki oferowanym innym usługom.

Według mnie wydanie darmowego systemu Windows mogłoby być świetnym ruchem. Skłoniłoby to użytkowników do przesiadki na najnowsze okienka. Wraz z zwiększeniem popularności osób mających kontakt z interfejsem Modern UI wzrosłaby liczba programistów zainteresowanych pisaniem aplikacji na Modern UI. Więcej świetnych aplikacji to większy przychód ze sklepu. Popularyzacja kafelków na desktopie mogłoby pozytywnie wpłynąć na udział Windows Phone na rynku mobilnych systemów operacyjnych. Ja sam dopiero po kilkudziesięciu dniach spędzonych z Windows 8 przekonałem się do spróbowania Windows Phone 8. Dużą zaletą Windows 8.1 jest świetna współpraca z usługami Microsoftu. Jeśli użytkownik uzależni się od usług oferowanych przez giganta z Redmond to będzie chciał mieć jak najlepszy dostęp do nich, a zapewnią mu to tylko urządzenia wchodzące w skład ekosystemu Microsoftu.

Jeśli Microsoft chcę walczyć o rynek konsumencki to powinien jak najszybciej zmienić swoją politykę cenową dotyczącą systemów operacyjnych. Zarówno desktopowy Windows jak i mobilny Windows Phone powinny stać się darmowymi systemami operacyjnymi.

Źródło: theverge.com

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 8hot