Microsoft

Świetne funkcje w Windows 10 Creators Update, które musisz poznać

Konrad Kozłowski
Świetne funkcje w Windows 10 Creators Update, które musisz poznać
57

Windows 10 Creators Update został udostępniony wczorajszego wieczora. Aktualizacja zawiera, wbrew pozorom, całkiem sporo ciekawych nowości i poprawek, o których wcześniej nie wspominaliśmy. Co interesujące, to te drobniejsze usprawnienia mogą okazać się dla Was bardziej przydatne.

Aktualizacja dla Windows 10 pod nazwą Creators Update jest już dostępna do pobrania za pośrednictwem usługi Windows Update (Ustawienia->Aktualizacje). Nie brakuje większych nowości, szczególnie tych dedykowanych twórcom, ale dla zwykłych użytkowników również znajdzie się sporo ciekawych zmian i usprawnień.

Wyświetlanie nocne, czyli kopia f.lux


Kolejni giganci wdrażają do swoich platform funkcję, z której zasłynęła aplikacja f.lux. Mowa oczywiście o obniżeniu poziomu niebieskiego światła przez ekran. W Windows 10 nosi ona nazwę Wyświetlanie nocne i znajdziemy ją w Ustawienia->System->Ekran (najszybciej dotrzeć do niej przez Centrum akcji). Skorzystać można z automatycznego uaktywniania Wyświetlania nocnego, które następuje przy zachodzie i wschodzie słońca.

Foldery w Menu Start

Microsoft nareszcie wprowadza możliwość zorganizowania skrótów w Menu Start w folderach na komputerach. Tworzenie katalogu odbywa się poprzez przeciągnięcie jednego kafelka na drugi. Teraz pozostaje nam jedynie doczekać chwili, w której będziemy mogli także zaznaczyć kilka kafelków jednocześnie, by móc nimi zarządzać…

Blokada po odejściu od komputera

Zobacz też: Blokada ekranu - dlaczego warto mieć ją włączoną?

Windows Hello to nie tylko kamerka rozpoznająca użytkownika komputera po rysach twarzy. Od teraz możecie sparować z komputerem dowolne urządzenie Bluetooth, a w przypadku utracenia bezpośredniego połączenia komputer zostanie zablokowany. Wystarczy, że smartfon, opaska czy smartwatch znajdzie się poza zasięgiem Bluetooth.

 

Funkcję tę aktywujecie w Ustawienia -> Konta -> Opcje logowania -> Blokada dynamiczna.

Automatyczne czyszczenie dysku

Tego mechanizmu należy używać z rozwagą, ponieważ dane z kosza oraz dane tymczasowe są automatycznie usuwane po 30 dniach. Funkcja ta jest oczywiście opcjonalna i dla świętego spokoju możecie z niej zrezygnować, ale dla zapominalskich jest to dobry sposób na zwalnianie przestrzeni dyskowej. By ją uruchomić musicie przejść do Ustawienia->System->Pamięć->Czujnik pamięci.

Tryb gry i dedykowane ustawienia

To jedna z większych nowości w Creators Update dla Windows 10. Tryb ten pozwala na zwiększenie (w miarę możliwości) wydajności komputera i współpracuje on z obydwoma rodzajami gier - UWP oraz standardowymi Win32. By z niego skorzystać wciśnijcie Win+G, a następnie w ustawieniach aktywujcie Tryb gry dla danego tytułu. Po wyjściu z gry komputer przywróci standardowe ustawienia. Jeśli chodzi o kategorię Granie w Ustawieniach, to jak widzicie pozwala ona na dokonanie wszelkich zmian dotyczących rozgrywki na komputerze - skonfigurujemy tutaj opcje nagrywania podczas grania oraz transmisji na żywo do serwisu Beam.

Ustawienia aplikacji

W ustawieniach pojawiła się także inna dodatkowa sekcja - ta dedykowana aplikacjom. Z jej poziomu możemy przejrzeć listę zaistalowanych aplikacji i łatwo nimi zarządzać, na przykład przenosić czy usuwać. Tutaj zmienimy też ustawienia aplikacji domyślnych do otwierania konkretnych adresów czy plików.

Kompozycje (ze Sklepu Windows)

Microsoft pozbył się kolejnej pozycji z Panelu Sterowania. W ustawieniach personalizacji systemu pojawiła się nowa kategoria o nazwie Kompozycje. Pozwala ona oczywiście nałatwe zarządzanie wyglądem wielu elementów interfejsu systemu jednocześnie. Bez problemu możemy zapisywać utworzone przez nas kompozycje, by później je przywrócić za jednym kliknięciem, ale chyba najciekawszą funkcją jest opcja pobierania kompozycji ze Sklepu Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows 10aplikacje windows 10