Mobile

Instalowanie Windows 10 Mobile na smartfonie z Androidem? Za chwilę to będzie możliwe

Jakub Szczęsny
Instalowanie Windows 10 Mobile na smartfonie z Androidem? Za chwilę to będzie możliwe
208

Microsoft odkąd boryka się z problemem marginalizacji własnej platformy mobilnej na rynku, chwyta się przeróżnych, w opinii niektórych często dziwnych sposobów na zrobienie wokół siebie szumu. Pół roku temu informowaliśmy Was o tym, że możliwe będzie zainstalowanie Windows 10 Mobile na Xiaomi Mi4 w...

Microsoft odkąd boryka się z problemem marginalizacji własnej platformy mobilnej na rynku, chwyta się przeróżnych, w opinii niektórych często dziwnych sposobów na zrobienie wokół siebie szumu. Pół roku temu informowaliśmy Was o tym, że możliwe będzie zainstalowanie Windows 10 Mobile na Xiaomi Mi4 w zastępstwie za Androida. Pomysł Microsoftu już niedługo stanie się faktem.

Ogromną dyskusję wywołał materiał wideo, na którym znajdował się wspomniany wyżej telefon z uruchomionym na nim systemem operacyjnym Microsoftu. Plotki zostały niedługo po tym potwierdzone przez sam Microsoft i szybko otworzono program testowy dla posiadaczy Xiaomi Mi4, którzy chcieli nieco pomóc przy wdrażaniu do tego urządzenia specjalnej wersji Windows 10 Mobile. Do programu załapali się niestety tylko Chińczycy, już niedługo natomiast można spodziewać się otwarcia programu na dużo większą liczbę osób.

Na forum MIUI znalazła się również bardzo ciekawa wypowiedź osoby związanej z Microsoftem, która nie tylko zapowiedziała udostępnienie Windows 10 Mobile dla Mi4 dużo większemu gronu testerów. Z wypowiedzi można wyczytać również, że Microsoft będzie pracował nad odpowiednimi wersjami dla innych telefonów z Androidem. Może się okazać, że kupując telefon z Androidem będziemy mieć wybór - albo zostajemy przy Androidzie, albo bawimy się z Windows 10 Mobile. Złośliwi zaraz powiedzą, że mało kto zainteresuje się taką możliwością i jakaś racja w tym jest. Nie sądzę, by użytkownicy rzucili się na takie rozwiązanie - no, może poza zapaleńcami. Co z gwarancją na takie urządzenie?

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, w okolicach 26 listopada użytkownicy Mi4 będą w stanie zainstalować Windows 10 Mobile. Według doniesień z zagranicznych portali, z działaniem systemu na tym urządzeniu nie jest źle - Microsoft ponoć bardzo przyłożył się do tego, aby wersja systemu dla zupełnie obcego platformie telefonu sprawowała się jak najlepiej. Nie łudźmy się jednak - to nie jest dowód na to, że pod wpływem wspaniałomyślności Microsoftu coś zmieni się w jego pozycji na rynku mobilnym. Chociaż miło będzie zobaczyć inne smartfony z Androidem zdatne to zainstalowania na nich Windows 10 Mobile.

Dużo się dzieje wokół samej platformy - Windows dąży do uniwersalności na każdym polu. Niedawno pisaliśmy o projekcie Centennial, który ma stanowić solidne wsparcie dla Continuum, również Surface Phone nie jest bez znaczenia dla tego, jak może w przyszłości wyglądać ekosystem Microsoftu. Niektórzy sądzą natomiast, że ostatecznym krokiem na rynku mobile będzie wypuszczenie przez Microsoft smartfona z własną wersją Androida na pokładzie - chociaż w tym temacie jestem niesamowicie sceptyczny. Musiałoby być już ostatecznie wiadomo, że projekt Windows Mobile jest spalony, a do tego - uwierzcie mi jest jeszcze bardzo daleko. Zresztą, obecność na tym rynku to również "punkt honoru" dla Microsoftu.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu