Felietony

Windows 10 miażdży SteamOS w testach wydajności. Chyba nie tak to miało wyglądać

Paweł Winiarski
Windows 10 miażdży SteamOS w testach wydajności. Chyba nie tak to miało wyglądać
128

Dużo mówiło się o tym, że gracze nie powinni się jeszcze przesiadać na Windowsa 10. Nie wszystko działało tak, jak trzeba. Ale jeszcze więcej obiecywano sobie po SteamOS, systemie przeznaczonym dla graczy. Wzięto ten sam sprzęt, te same gry i przetestowano oba systemy. Windows wypada zdecydowanie le...

Dużo mówiło się o tym, że gracze nie powinni się jeszcze przesiadać na Windowsa 10. Nie wszystko działało tak, jak trzeba. Ale jeszcze więcej obiecywano sobie po SteamOS, systemie przeznaczonym dla graczy. Wzięto ten sam sprzęt, te same gry i przetestowano oba systemy. Windows wypada zdecydowanie lepiej.

Testerzy z Ars Technica wzięli komputer z dwoma systemami - SteamOS i Windowsem 10, pobrali najnowsze sterowniki i aktualizacje. Dla jednych zaskoczenie, dla innych potwierdzenie podejrzeń. Windows 10 radzi sobie z grami zdecydowanie lepiej niż SteamOS i jeśli zdecydujecie się na propozycję Valve, musicie liczyć się ze znaczącym spadkiem wydajności podczas grania.

Przetestowano kilka produkcji - Śródziemie: Cień Mordoru, Metro: Last Light Redux oraz Dotę 2, Team Fortress 2, Left 4 Dead 2 i Portala. Jeśli chodzi o czysty benchmark, użyto Greenbencha 3 (posiada wersję na Linuxa). Twórcy gier trochę usprawiedliwiają słabsze wyniki systemu Valve - chociażby narzędzia OpenGL i sterowniki dla wersji linuksowych są często trudniejsze jeśli chodzi o osiągnięcie tych samych wyników, co na Windowsie. Szczególnie jeśli gra była tworzona z myślą i DirectXie.

Graczy interesują jednak jedynie klatki i komfort grania, dlatego podczas wyboru systemu operacyjnego do gier, to one będą miały kluczowe znaczenie. Patrząc na poniższe zestawienia, trudno mieć jakiekolwiek wątpliwości. Pozostaje trzymać kciuki za rozwój SteamOS, bo w tej chwili rewelacji nie ma. Platforma do testów wyglądała tak:

Systemy operacyjne:
Microsoft Windows 10 Pro (64-bit) i SteamOS 2.0 4.1.0-0 - zainstalowane na różnych dyskach
Intel Pentium G3220 (Haswell), dual-core, 3.0GHz
Zotac Geforce GTX660 (2GB) - GeForce Game Ready Driver v. 358.91
8GB DDR3-1600 RAM
Płyta główna MSI H81I (mini-ITX)
Western Digital WD Blue 7200 rpm 500GB HD x 2
Karta muzyczna i sieciowa - zintegrowane
Zasilacz: Antec VP-450, 450W
Obudowa: BitFenix Prodigy, arctic white

źródło i grafiki

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu