Windows

Windows 10 dla Raspberry Pi i innych urządzeń IoT już dostępny dla każdego za darmo

Tomasz Popielarczyk
Windows 10 dla Raspberry Pi i innych urządzeń IoT już dostępny dla każdego za darmo
17

Microsoft dotrzymał obietnicy, choć z lekkim opóźnieniem. Na serwerach firmy pojawił się Windows 10 przeznaczony dla urządzeń z kategorii Internet of Things. Każdy, kto interesuje się tym zagadnieniem i dysponuje płytką Intel Galileo lub Raspberry Pi 2 może go bezpłatnie pobrać i przetestować. Wi...

Microsoft dotrzymał obietnicy, choć z lekkim opóźnieniem. Na serwerach firmy pojawił się Windows 10 przeznaczony dla urządzeń z kategorii Internet of Things. Każdy, kto interesuje się tym zagadnieniem i dysponuje płytką Intel Galileo lub Raspberry Pi 2 może go bezpłatnie pobrać i przetestować.

Windows 10 IoT Core to mocno okrojona i odchudzona wersja Windowsa 10 przeznaczono dla urządzeń opartych na chipach x86 lub ARM. W pierwszej kolejności przygotowano kompilacje dla Raspberry Pi 2 oraz MinnowBoard MAX. Rozwiązanie to jest adresowane w szczególności dla deweloperów, którzy dzięki temu mogą tworzyć projekty z zakresu Internetu Rzeczy, wykorzystując przy tym platformę Microsoftu - Visual Studio.  W tym celu na GitHub udostępniono repozytorium z dokumentacją oraz przykładowymi projektami.

 

Czy projekt będzie cieszył się zainteresowaniem? Wystarczy zajrzeć na Hackster.io, aby się przekonać o jego możliwościach. Już teraz znajdziemy tam szereg przykładowych projektów, a w miarę upływu czasu mają się tutaj pojawiać kolejne. Tym samym Microsoft chce zaangażować ruch "makersów" do wykorzystywania jego technologii. Im większe wsparcie społeczności, tym większa szansa, że rozwiązania Microsoftu zainteresują firmy z segmentu Internet of Things. Windows 10 IoT Core może bowiem stać się podstawą zarówno zupełnie banalnych projektów, jak i znacznie poważniejszych integrujących się np. z Windows Server czy Microsoft Azure. W tej wersji obsługiwane są już modułu Bluetooth i WiFi, a także komunikacja z płytkami Arduino.

Windows 10 dla IoT to przede wszystkim inwestycja w przyszłość. MS liczy, że w ten sposób uda mu się znaleźć drogę do zastosowań edukacyjnych. Młodzi programiści kształcący się w oparciu o Visual Studio i powiązane z nimi rozwiązania to czyste korzyści. Oczywiście idealnie ciągle nie jest, bo Windows 10 w wersji IoT wymaga jeszcze szeregu poprawek i usprawnień, które zgłaszają użytkownicy. Nieustanny rozwój i odpowiadanie na sugestie społeczności są w tym przypadku szczególnie ważne, bo programiści zawsze mogą wrócić do Linuksa, który w tym wypadku oferuje znacznie więcej. Warto tutaj zaznaczyć, że nie jest to pierwszy Windows IoT, bo już wcześniej pojawiła się wersja 8.1 przeznaczona na płytki Intel Galileo. Jak widać zatem, Microsofft jest na tym polu dość konsekwentny i nie zamierza odpuszczać.

System Windows 10 IoT Core możecie pobrać ze stron Microsoftu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu