Microsoft

"Reanimacja zwłok" w wykonaniu Microsoftu, czyli nadchodzi aktualizacja dla Windows RT

Konrad Kozłowski
"Reanimacja zwłok" w wykonaniu Microsoftu, czyli nadchodzi aktualizacja dla Windows RT
20

Posiadacze urządzeń z Windows RT mogli się tego spodziewać - Microsoft nie zamierza dostarczyć dla nich zupełnie nowej edycji systemu, ale to nie znaczy, że całkowicie porzuci tak ambitnie rozwijany do pewnego momentu projekt. Windows RT wiele dalej nie zajdzie, za to otrzyma pewne nowości, które ma...

Posiadacze urządzeń z Windows RT mogli się tego spodziewać - Microsoft nie zamierza dostarczyć dla nich zupełnie nowej edycji systemu, ale to nie znaczy, że całkowicie porzuci tak ambitnie rozwijany do pewnego momentu projekt. Windows RT wiele dalej nie zajdzie, za to otrzyma pewne nowości, które mają zrekompensować użytkownikom brak solidnego uaktualnienia. Windows 8.1 RT Update 3 nadchodzi.

Czego możemy spodziewać się po aktualizacji? Dwie najistotniejsze i pewne nowości to ekran blokady, który najprawdopodobniej zostanie upodobniony do tego z Windows 10 oraz menu Start, które w pewnej formie zostanie przywrócone w Windows RT. Doskonale wiemy, że Windows 10 oferuje dwa tryby: pulpitu oraz tabletowy i właśnie w tym drugim menu Start zastępowane jest ekranem Start (lub inaczej mówiąc pełnoekranowym menu Start).

Czy podobną funkcjonalność otrzyma Windows RT? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale skoro jest to system skierowany właśnie dla urządzeń mobilnych, tabletów, to jestem i tak kompletnie zdziwiony jakimikolwiek ruchami wykonywami przez Microsoft w tym obszarze. Ekran Start z Windows 8.1 uznaję za bardzo dobre rozwiązanie, któremu nie dorównuje teraz menu Start z Windows 10. To ostatnie potrzebuje jeszcze mnóstwa poprawek, a pierwsze z nich dotrą do nas zapewne dopiero na jesieni.

Mało prawdopodobne wydaje się być dodanie trybu okienkowego dla aplikacji ze Sklepu Windows, a nieosiągalne z całą pewnością będzie dodanie wsparcia dla aplikacji stworzonych z myślą o Windows 10. Jeśli wszystko pójdzie po myśli Microsoftu, to 8.1 zostanie na urządzeniach użytkowników zastąpiony przez "dziesiątkę" w dość szybkim tempie, co spowoduje zwiększenie zainteresowania ze strony deweloperów. Wtedy posiadacze tabletów RT będą mogli poczuć się dokładnie tak samo, jak użytkownicy Windows Phone 7, którzy na otarcie łez otrzymali uaktualnienie do wersji 7.8 wnoszące przede wszystkim kosmetyczne poprawki. Historia więc zatacza koło, a Microsoft próbuje jedynie udobruchać klientów odsuniętych na bok. W pewnym sensie czeka nas to także w przypadku Windows Phone 8, bo przecież nie wszystkie urządzenia otrzymają wszystkie nowości oferowane przez mobilną "dziesiątkę".

Nikogo nie powinny dziwić te doniesienia, bo o aktualizacji dla Windows RT mówiono od pewnego czasu. Teraz wiemy czego mniej więcej się spodziewać i nie będzie to żadną niespodzianką, gdy okaże się że lista zmian oraz nowości zamknie się na zaledwie kilku pozycjach. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że Windows 10 to dziś jedyny "okręt" Microsoftu, który ma jakiekolwiek szanse na dotarcie do portu docelowego. Pasażerowie pozostałych "statków" otrzymują lub dopiero otrzymają jedynie szansę przeżycia dzięki podstawionym szalupom.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu