Windows

Microsoft wykłada karty w programie Insider. Te nowości zobaczycie w Windows 10 Creators Update

Jakub Szczęsny
Microsoft wykłada karty w programie Insider. Te nowości zobaczycie w Windows 10 Creators Update
43

Creators Update dla Windows 10 ma zostać zaprezentowany już tej wiosny, a Microsoft wraz z początkiem roku rozpoczyna odkrywanie kart, jeżeli chodzi o nowości w nowej wersji systemu. Wygląda na to, że oprócz zapowiedzianych już funkcji skierowanych do profesjonalistów, znajdzie się sporo usprawnień w interfejsie okienek, a także w działaniu systemu. Nowa kompilacja w programie Windows Insider zawiera w sobie kilka ważnych nowości - te zaś ostatecznie zostaną zaimplementowane do kolejnej większej aktualizacji.

Kompilacja oznaczona numerem 15002 została rozesłana do użytkowników programu Insider. Ci, którzy korzystają z przeglądarki Microsoft Edge ucieszą się - został zaprezentowany zupełnie nowy widok podglądu dla otwartych kart. Od Creators Update, przeglądarka będzie prezentowała podgląd w wysuwanym, przesuwnym menu - całkiem przydatne szczególnie w kontekście wykorzystania ekranu dotykowego.

Ale to nie wszystko, program będzie pozwalał na zapisanie oraz przywrócenie kart, na przykład po restarcie komputera. Od strony bezpieczeństwa przeglądarki bardzo ważnym będzie domyślne blokowanie niezaufanych treści Flash przez Microsoft Edge. Ponadto, dzięki informacjom o płatnościach zgromadzonych w kontach Microsoft będzie można w prosty sposób zapłacić za zakupy w Internecie. Tak, do przeglądarki zostanie dodany Microsoft Wallet.

Korzystasz z f.lux w Windows 10? Od Creators Update nie będziesz już musiał

Microsoft postanowił wdrożyć do swojego systemu rozwiązanie znane m. in. z programów f.lux, czy też z Night Shift w iOS. Mowa o mechanizmie redukującym światło niebieskie podczas korzystania z wyświetlacza komputera. Bardzo ważne m. in. dla grafików będą rozszerzone opcje systemu pozwalające na zmianę DPI oraz rozdzielczości roboczej.

Kiedy zmiany w ramach projektu Neon?

Wśród pomniejszych zmian znalazł się "zielony ekran śmierci", który zastępuje ekran STOP znany z konsumenckich wersji Windows. Microsoft w swojej notce blogowej prezentuje inne, mniej istotne poprawki w interfejsie użytkownika. Nieobecne są jak na razie wcześniej zapowiedziane zmiany w interfejsie, będące w obrębie projektu Neon.

W kolejnym miesiącu Microsoft będzie wchodził w finalną fazę przygotowania większej aktualizacji dla systemu i wtedy będzie można się spodziewać pierwszych prób giganta zaskoczenia nas odświeżoną wizją Windows. Co ciekawe, projekt Neon nie spotkał się z przychylnością internautów, którzy zobaczyli możliwy kształt obszaru roboczego po dosyć sporej przemianie. Dla giganta to powinna być przestroga, by wszelkie zmiany wprowadzał bardzo ostrożnie - przebudowanie Windows w czasach "ósemki" skończyło się całkiem sporą klapą.


Niedawno uruchomiliśmy serwis z Pracą w IT! Gorąco zachęcamy do przejrzenia najnowszych ofert pracy oraz profili pracodawców.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu