Bezpieczeństwo w sieci

Creators Update dla Windows 10 to również nowe "centrum bezpieczeństwa"

Jakub Szczęsny
Creators Update dla Windows 10 to również nowe "centrum bezpieczeństwa"
12

Microsoft bardzo poważnie podszedł do kwestii bezpieczeństwa w Windows 10 i można śmiało powiedzieć, że nowa iteracja systemu jest naprawdę bezpiecznym oprogramowaniem. Windows Defender ponadto w większości przypadków wystarcza jako kompleksowy pakiet ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Od Creators Update, użytkownicy będą mieć do dyspozycji zupełnie nowe "centrum bezpieczeństwa", spajające większość potrzebnych ustawień w jednym miejscu.

Windows 10 jak na razie nie może się pochwalić spójnością ekranu ustawień. Szukanie pokrewnych opcji jest często bardzo żmudne, co znacznie utrudnia użytkownikowi dotarcie do nich. W kontekście szeroko pojętego bezpieczeństwa komputera, Microsoft zapowiada sporą zmianę: Creators Update wprowadzi zupełnie nowe "centrum bezpieczeństwa", w ramach którego w prosty sposób sprawdzimy, czy nasz komputer jest bezpieczny i nie tylko.

Co znajdzie się w nowym ekranie zabezpieczeń w Windows 10?

Najważniejsze będą ustawienia zabezpieczeń komputera w kontekście ochrony przed złośliwym oprogramowaniem. Centrum zabezpieczeń będzie prezentować nam dane na temat stopnia bezpieczeństwa komputera niezależnie od tego, czy będziemy korzystać z wyżej wspomnianego Defendera, czy też pakietu innej firmy. Dodatkowo, pojawią się informacje na temat kondycji naszego sprzętu. Te będą obejmować informacje na temat żywotności baterii, a także zainstalowanego dysku. Jeżeli okaże się, że któryś z tych komponentów szwankuje, szybko dowiemy się o tym z przygotowanego przez Microsoft centrum (również w formie wyskakujących powiadomień).

Ponadto, z poziomu nowego centrum zabezpieczeń, będziemy mogli w prosty sposób dokonać "odświeżenia" Windows 10, a także jego reinstalacji z pominięciem zachowania plików osobistych.

W tym ekranie znajdą się również informacje na temat bezpieczeństwa sieci, do której jesteśmy podłączeniu. Dodatkowo, możemy ustalić szczegółowe zabezpieczenia dla zainstalowanej zapory ogniowej.

Za pomocą nowego centrum zabezpieczeń ustalimy również konkretne scenariusze zachowania się filtru SmartScreen. Jeżeli nie będzie nam odpowiadać to, w jaki sposób działa owe zabezpieczenie, będziemy mogli zmienić jego parametry tak, aby wykluczyć np. false positives, które czasami SmartScreen się zdarzają.

Oprócz typowych ustawień dotyczących zabezpieczeń, w tym ekranie znajdziemy również informacje na temat kontroli rodzicielskiej. Tam będziemy mogli ustalić, przez jaki czas dany użytkownik będzie mógł korzystać z komputera lub internetu. Dodatkowo, będzie możliwe podejrzenie aktywności naszych dzieci na podłączonych do kontroli rodzicielskiej urządzeniach.

Nowy ekran zabezpieczeń nie wprowadza rewolucyjnych funkcji do Windows 10, natomiast jest bardzo dobrym pomysłem. Jednak, w kontekście ustawień tego systemu jest jeszcze wiele do zrobienia - nawigowanie po dostępnych opcjach jest bodaj największą bolączką nowego systemu Microsoftu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu