Windows

Windows 10 build 10532 dostępny dla Insiderów. Co nowego?

Tomasz Popielarczyk
32

W programie Windows Insider, w kanale szybkich aktualizacji dostępny jest już Windows 10 build 10532. Główną nowością wydania są bardziej dopasowane wizualnie do stylistyki systemu menu kontekstowe, a także znaczące zmiany w przeglądarce Edge. Na tym jednak nie koniec. Już kilka dni temu Konrad p...

W programie Windows Insider, w kanale szybkich aktualizacji dostępny jest już Windows 10 build 10532. Główną nowością wydania są bardziej dopasowane wizualnie do stylistyki systemu menu kontekstowe, a także znaczące zmiany w przeglądarce Edge. Na tym jednak nie koniec.

Już kilka dni temu Konrad pisał, że Microsoft nie ma zamiaru zwalniać tempa prac nad swoim systemem. Wówczas informacja ta pojawiła się w kontekście testowego buildu 10525. Od dziś w kanale szybkich aktualizacji zadebiutowała wersja 10532, a wraz z nią kilka ważnych usprawnień, z których na pewno ucieszą się software'owi esteci. Po aktualizacji system bowiem stanie się bardziej spójny wizualnie.

Zmiany wprowadzono przede wszystkim w wyglądzie menu kontekstowych. Dość wyraźnie to widać na zrzucie ekranu powyżej. Dodano więcej przestrzeni wokół każdej pozycji, a także zastosowano mocniejsze wygładzanie. Powinno to pozytywnie wpłynąć na korzystanie z tego mechanizmu na ekranach dotykowych, gdzie dotąd nie był szczególnie wygodny. Znacznie większe nowości są widoczne w menu wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na ikonkę Start. Teraz ma ono stylistykę bardzo zbliżoną do Menu Start i również zostało zoptymalizowane pod katem obsługi dotykiem. Co nie mniej ważne, panel dostosowuje również swoją kolorystykę do aktualnie używanego motywu. Jeśli chodzi o ogólną spójność wizualną Windowsa 10, ciągle nie jest idealnie. Widać jednak stopniową poprawę i jeżeli każdy kolejny build będzie pod tym względem wprowadzał udoskonalenia, może za jakiś rok system będzie wyglądał tak, jak powinien...

Nowy build to również usprawnienia w aplikacji Windows Feedback, która została teraz zintegrowana z systemowym mechanizmem udostępniania. Dzięki temu użytkownik w dowolnym momencie, z poziomu każdej aplikacji może wyrazić swoją opinię na temat danego aspektu działania systemu, dzieląc się wrażeniami z innymi użytkownikami należącymi do programu Windows Insider.

Dużych zmian doczekała się przeglądarka Microsoft Edge. Domyślnie aktywowano teraz tutaj wsparcie dla asm.js i klas  ECMAScript 6. Rozszerzono również obsługę HTML5 o nowe znaczniki i funkcje - pod tym względem Edge mocno zyskał, ale ciągle wypada gorzej od Chrome czy Firefoksa. Wstępnie zaimplementowano również Object RTC API, ale nie jest ono jeszcze funkcjonalne. Ma to się zmienić w kolejnych buildach.

Windows 10 build 10532 to również kilka problemów, o których informuje Microsoft. Przede wszystkim w tej wersji nie działa mechanizm Windows Helo. Użytkownicy będą zatem zmuszeni tymczasowo korzystać z alternatywnych metod autoryzacji. Potwierdzono również problemy z 64-bitowym Chrome. Tutaj nad poprawkami pracuje Google. Wprowadzono je już do testowego kanału Canary. W stabilnej wersji przeglądarki pojawią się dopiero za kilka tygodni - z całą pewnością jeszcze przed udostępnieniem aktualizacji Windowsa 10 wszystkim użytkownikom. Nie wiemy jednak kiedy to nastąpi.

Nowy build Windowsa jest aktualnie dostępny tylko do pobrania z poziomu usługi Windows Update. MS nie udostępnił żadnych obrazów. Jeżeli korzystacie ze stabilnej wersji systemu i macie odpowiednio dużo odwagi, możecie na ekranie ustawień aktywować testowe wydania i przyłączyć się do testów. Wbrew temu, co swego czasu ogłaszał Microsoft, nowi członkowie są ciągle przyjmowanie do programu Windows Insider (a przynajmniej w moim przypadku się udało, choć muszę zaznaczyć, że już wcześniej na moim koncie - ale nie na tym komputerze - korzystałem z buildów testowych).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu