Windows

Windows 10X: nowy system operacyjny Microsoftu zadebiutuje wraz z nowymi urządzeniami

Kamil Świtalski
3

Windows 10X to nowy system od Microsoftu, stworzony z myślą o dwuekranowych komputerach.

Microsoft od lat w pocie czoła pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które pozwalają użytkownikom ich systemów korzystać z nich... jeszcze wygodniej! I choć regularnie słychać żarty i narzekania na temat Windowsa (ok, przyznaję — sam nie jestem jego specjalnym fanem), to naprawdę trudno odmówić gigantowi z Redmond postępów. Kiedy już aktualizacja działa i niczego nie psuje, to nie pozostaje mi nic innego, jak tylko podziwiać drogę jaką przemierzyli projektanci nowych rozwiązań. A skoro na dzisiejszej konferencji zapowiedziano zupełnie nowe urządzenia, smartfon i tablet z dwoma ekranami — to czas też na nowe rozwiązania systemowe. Smartfon Surface Duo ma napędzać Android, ale tablet działać będzie pod kontrolą Windows 10X.

Zobacz też: Podsumowanie konferencji Microsoftu: dwuekranowy smartfon, dwuekranowy tablet i więcej!

Windows 10X: nowy system, o którym wiemy tyle co nic

O nowym wcieleniu Windowsa mówiło się od jakiegoś czasu — najczęściej plotkowało się o systemie w wersji lite. Dzisiaj, przy okazji zapowiedzi Microsoft Surface Neo poznaliśmy oficjalną nazwę nowego oprogramowania i... to właściwie byłoby na tyle.  Wiemy że nowe oprogramowanie opracowywane jest już od kilku lat. Wiemy też, że pierwszym urządzeniem na którym będziemy mogli z niego skorzystać jest dwuekranowy tablet Surface Neo. Nie trzeba było jednak długo czekać aż pojawiło się wiele pytań na temat nowego oprogramowania i... właściwie zero odpowiedzi. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują jednak, że Windows 10X — poza dostosowaniem do nowych urządzeń, działać będzie jak "zwykły" Windows. Nie trzeba będzie obawiać się konieczności sięgania wyłącznie do aplikacji ze sklepu Windows Store czy przeglądarki.

Widać że Microsoft podchodzi bardzo poważnie do tworzenia nowej kategorii produktów. I mimo że na tę chwilę mamy więcej pytań niż odpowiedzi — jestem bardzo zaintrygowany. I podoba mi się, że MS uczy się na błędach i wystrzega się ograniczeń, na które stale narzekali posiadacze Windowsa RT i 10 S. Nowego systemu można spodziewać się wraz z premierą zapowiedzianych dziś składanych urządzeń — czyli nie wcześniej niż jesienią 2020 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu