Windows

Czy i jak można zadbać o bezpieczeństwo naszego komputera z Windowsem?

Albert Lewandowski
Czy i jak można zadbać o bezpieczeństwo naszego komputera z Windowsem?
3

Na komputerach przechowujemy naprawdę cenne dane, a do tego to właśnie przez te sprzęt logują się do naszych kont bankowych czy w portalach społecznościowych. Jak możemy zadbać o nasze cyberbezpieczeństwo?

Proste kroki do cyberbezpieczeństwa

Nie będziemy się dzisiaj skupiać na zaawansowanych metodach zabezpieczania naszych urządzeń i skupimy się na podstawach. Warto zresztą zauważyć, że najczęściej wskutek błahych błędów dochodzi do pobrania szkodliwego oprogramowania czy wycieku danych. Z tego względu najważniejsze są podstawowe elementy, o których zawsze należy pamiętać.

Nie otwieraj nieznanych załączników w mailu

Na dobrą sprawę to obecnie najskuteczniejszy sposób cyberprzestępców na to, aby zainfekować komputer ofiary szkodliwym oprogramowaniem. Scenariusz tego ataku jest bardzo dobrze znany. Otrzymujemy wiadomość mailową ze znanego adresu mailowego, a przynajmniej na taki wygląda, z załącznikiem w postaci pliku Word lub Excel, choć można natknąć się na bardziej bezczelne dodatki w postaci plików .exe. Ofiara pobiera plik na komputer, włącza go i decyduje się na włączenie makr. W taki oto sposób dochodzi do zainfekowania i często usunięcie malware lub spyware okazuje się być niezwykle trudnym zadaniem.

Jak się przed tym bronić? Po pierwsze należy mieć domyślnie wyłączone w pakiecie Office uruchamianie makr i możemy je włączać tylko wtedy, kiedy jesteśmy absolutnie pewni pochodzenia pliku. Po drugie, trzeba weryfikować adres mailowy, z którego przyszła wiadomość. Najczęściej będzie można dostrzec dziwne kombinacje liter w nazwie domeny. Po trzecie, nie kierujmy się zaufaniem do wszystkiego, co jest nam wysyłane w mailach.

Aktualizacje i Windows Defender

Warto dbać o to, aby wszystkie nasze aplikacje były w miarę możliwości aktualizowane, ponieważ w ramach update'u deweloperzy dodają również łatki bezpieczeństwa. Można nie lubić tego procesu, ale zdecydowanie przekłada się to na wyższy poziom bezpieczeństwa.

Przeczytaj również: Czy antywirus jest potrzebny?

Jeżeli chodzi o antywirusa, zdania na ten temat są podzielone. Sam nie widzę szczególnego powodu, aby go mieć, choć to wymaga dbania o to, jakie strony internetowe odwiedzamy i jakie pliki pobieramy. Na pewno nikomu nie zaszkodzi korzystanie z domyślnie dostępnego programu w Windowsie, czyli Windows Defender.

Sprawdź też: Dobry antywirus? Windows Defender.

Uważaj na to co podpinasz

Brzmi prosto, ale paradoksalnie to nadal skuteczna metoda cyberprzestępców. Zostawiają pendrive na stole w firmie i na pewno znajdzie się osoba, która podłączy go do swojego komputera i sprawdzi, co kryje się w środku. Warto kierować się zasadą ograniczonego zaufania w stosunku do znalezionych urządzeń z USB i zdecydowanie nie powinno się ich podłączać do naszego komputera.

[

Jeżeli otwarta sieć WiFi, czas na VPN

Przede wszystkim nie warto opierać się o darmowe rozwiązania. W tym przypadku zdecydowanie zalecam wybór jednej z bardziej znanych płatnych opcji. Jeżeli chodzi o otwarte sieci WiFi, lepiej jest ich unikać, a jeżeli już musimy się z nimi łączyć, warto postawić na VPN.

Przeczytaj również: Czy warto korzystać z VPN?

k. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród użytkowników dbających o swoją prywatność w sieci. Dobrze samego VPN-a przedstawia definicja z Wikipedii: w.

Troska o hasła

Przede wszystkim liczy się ich długość i zalecałbym tu postawienie na ciąg co najmniej 12 znaków. Jednocześnie dobrze, aby pojawiła się w nim kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych, a w różnych miejscach powinniśmy używać różnych. Trudno wszystkie zapamiętać, więc warto posiłkować się menedżerami haseł.

Czytajmy przed kliknięciem

W temacie samej ochrony danych warto czytać udzielane zgody marketingowego. Nie zawsze musimy się na wszystko zgadzać, a to ma również wpływ na bezpieczeństwo naszych danych osobowych.

Cyberbezpieczny sprzęt

W prosty sposób można zadbać o swoje cyberbezpieczeństwo. Owszem, nie są to wyrafinowane sposoby, ale najczęściej zmiana nawyków wystarczy, aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstw ery IT.

Jakie jeszcze rady dodalibyście do naszej listy na bazie swojego doświadczenia?

źródło: Heimdal Security, tom's guide, Microsoft 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu