Windows

Pofragmentowany jak... Windows. Microsoft w maju ma sporo do udowodnienia

JS
Jakub Szczęsny
8

Idzie maj, majówka, Święto Pracy i Święto Konstytucji 3 Maja. Microsoft ten maj natomiast zapamięta nieco inaczej - dla niego będzie to sprawdzian z tworzenia dobrych aktualizacji, bo poprzednia - ta z grona bardziej istotnych bardzo mu się nie udała. I widać to w statystykach.

Opisywana przez nas dzisiaj w kontekście zmodyfikowanych wymagań majowa aktualizacja będzie dla Microsoftu istotnym wyzwaniem. Po niewypale jakim okazał się być Windows 10 October 2018 Update gigant ma za zadanie udowodnić, że w dalszym ciągu jest w stanie zapewniać uaktualnienia o odpowiedniej jakości - takiej, która przystoi zunifikowanemu, najpopularniejszemu na świecie desktopowemu systemowi operacyjnemu. Z tą unifikacją jest jednak coś odrobinę "nie tak" - wypadek, jakim był Windows 10 October 2018 Update bardzo znacząco odbił się na tym, jak wygląda "rynek" poszczególnych wersji okienek na komputerach z "dziesiątką".

AdDuplex co miesiąc raczy nas kolejnymi porcjami danych z obozu Windows. Obecny w ponad 5000 aplikacjach znajdujących się w Sklepie Microsoftu jest jednym z lepszych źródeł danych o użytkownikach systemu Windows 10. Z jego pomocą jesteśmy w stanie ocenić, jak dobrze (albo i źle) idzie październikowej aktualizacji dla systemu Microsoftu.

Jak idzie? Nie oszukujmy się - źle

Niecałe 30 procent udziału w "rynku" wszystkich urządzeń z Windows 10 na pokładzie to dla October 2018 Update wręcz potwarz. Co prawda, w porównaniu z poprzednim miesiącem udało się polepszyć ten wynik o niecałe trzy procent, ale do obecnego lidera - April 2018 Update brakuje mu naprawdę sporo. Zdecydowanie to efekt wadliwej aktualizacji, która nie tylko powodowała problemy z ginącymi plikami lub nadpisywaniem elementów przez archiwa, ale również trudności z poprawnym uruchomieniem się systemu.

W przypadku kwietniowej aktualizacji z zeszłego roku, utraciła ona nieco udziałów, najpewniej na rzecz tej październikowej, jednak nie jest to dynamika, której oczekiwałby sam Microsoft. I dopiero nadchodzące, majowe uaktualnienie ma szansę zmienić ten trend. Na niekorzyść October 2018 Update na pewno zadziałał fakt, iż paczka usprawnień została wstrzymana na jakiś czas - głównie po to, aby gigant miał czas na naprawienie najbardziej istotnych błędów. Ponowne wydanie jej w połowie listopada zeszłego roku nie zdało się na nic.

Maj będzie sprawdzianem dla Microsoftu

W maju dowiemy się, czy nadchodząca aktualizacja jest lepsza od tego, co wcześniej zaproponował nam Microsoft - głównie pod kątem niezawodności, bo to właśnie to najbardziej interesuje użytkowników. Windows 10 ma po prostu działań i niestety, ale gigant poprzednio się na tym wyłożył. Nie jest to jednak coś bardzo zaskakującego - "okienka" muszą pracować na naprawdę zawrotnej ilości możliwych konfiguracji sprzętowych, nie da się ich przetestować na dosłownie każdym wariancie - stąd niektóre problemy z kompatybilnością lub błędy, które umknęły testerom. Program Windows Insider też nie zdołał wszystkiego "załatwić".

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: