Muzyka

WiMP HiFi trafia do nowych, młodych słuchaczy - jakość muzyki ma jednak znaczenie?

KK
Konrad Kozłowski
20

Dla wielu osób nie liczy się jedynie to czego słuchają, ale także jak słuchają. Smartfon i słuchawki z zestawu to dla wielu codzienność, dla innych ostateczność. Podobnie sytuacja rysuje się z formą dystrybucji muzyki - nośniki fizyczne są w odwrocie, a usługi streamingowe kuszą coraz niższymi cenam...

Dla wielu osób nie liczy się jedynie to czego słuchają, ale także jak słuchają. Smartfon i słuchawki z zestawu to dla wielu codzienność, dla innych ostateczność. Podobnie sytuacja rysuje się z formą dystrybucji muzyki - nośniki fizyczne są w odwrocie, a usługi streamingowe kuszą coraz niższymi cenami i coraz większym wyborem oraz wygodą.

WiMP postanowił połączyć obydwa światy - wygody i jakości. WiMP w wersji HiFi umożliwia odsłuchiwanie niemalże całego zasobu usługi (ponad 20 milionów utworów) w bezstratnym formacie FLAC lub ALAC (na urządzeniach iOS). To musiało odbić się na cenie subskrypcji, która w porównaniu do konkurencji wzrosła dwukrotnie i wynosi 39,99 zł.

Nie jest to oczywiście oferta dla wszystkich. By usłyszeć różnicę potrzebny jest nieco lepszy sprzęt oraz tzw. "ucho", które doceni lepszą jakość dźwięku. Jak się okazuje wcale nie tylko szeroko pojęci starsi użytkownicy i audiofile sięgają po usługę w tej wersji. Takie wnioski można wyciągnąć przeglądając najnowsze 25 najpopularniejszych albumów w okresie od marca do początku lipca, gdzie znalazły się prawie same nowości.

 1. Artur Rojek - Składam się z ciągłych powtórzeń
 2. Michael Jackson - XSCAPE
 3. Indila - Mini World
 4. George Michael - Symphonica (Deluxe Version)
 5. Pharrell Williams - G I R L
 6. The Dumplings - No Bad Days
 7. Daft Punk - Random Access Memories
 8. Damon Albarn - Everyday Robots
 9. Jack White - Lazaretto
 10. Tori Amos - Unrepentant Geraldines
 11. London Grammar - If You Wait
 12. Howard Shore - The Hobbit - The Desolation Of Smaug
 13. Lykke Li - I Never Learn
 14. KRÓL - Nielot
 15. Dawid Podsiadlo - Comfort and Happiness
 16. Xxanaxx - TRIANGLES
 17. Arctic Monkeys - AM
 18. Lana Del Rey - Ultraviolence
 19. Todd Terje - It's Album Time
 20. Avicii - True
 21. Bednarek - Jestem…
 22. Imagine Dragons - Night Visions
 23. Katy Perry - PRISM
 24. Adam Strug & Stanisław Soyka - Strug. Leśmian. Soyka
 25. Paolo Nutini - Caustic Love

Zakładając, że starsi użytkownicy poszukujący swoich ulubionych nagrań w lepszej jakości wybraliby WiMP HiFi to zestawienie wyglądałoby zapewne nieco inaczej. Zestawienie otwiera najnowszy album Rojka, zaś na drugim miejscu znalazł się album XSCAPE Michaela Jacksona. Na dalszych pozycjach zauważymy albumy Daft Punk, Pharella Williamsa, Jacka White'a i Arctic Monkeys oraz Lany Del Ray. W TOP 25 HiFi są także inne polskie akcenty jak Dawid Podsiadło czy Kamil Bednarek. Czy można więc sądzić, że WiMPowi udało się trafić w niszę na rynku i odpowiedzieć na istniejace zapotrzebowanie? Tak mi się właśnie wydaje. Obecność niektórych krążków w TOP 25 nie jest dziełem przypadku, a grupy odbiorców wielu albumów z listy są dosyć jasno określone. To pozwala domniemywać, że młodzi, lecz wymagający słuchacze świadomie zdecydowali się wybrać tę ofertę.

Ze swojej strony mogę dodać, że właśnie w momencie zaprezentowania przez WiMP opcji HiFi naprawdę zacząłem zastanawiać się nad zakończeniem subskrypcji w Spotify. Nie da się zaprzeczyć temu, że Spotify oferuje naprawdę wiele - ze swoimi rekomendacjami i ogromną kolekcją playlist na czele. W kilku przypadkach, istotnych dla mnie, zasoby Spotify przeważają na korzyść szwedzkiej usługi (Led Zeppelin The Black Keys chociażby), dlatego podjęcie decyzji o całkowitym przejściu na WiMP jest niezwykle trudne. Wybierając pomiędzy większą ofertą, a lepszą jakością niemożliwe jest podjęcie jedynej słusznej decyzji.

Jak na razie HiFi cieszy moje uszy dzięki darmowemu okresowi, który zdobyłem dzięki testowi HiFi - jest on nadal dostępny dla każdego z Was. Co zdecyduję, gdy pod koniec sierpnia przyjdzie mi zapłacić za jedną lub drugą usługę? Sporą rolę odegrają wtedy możliwości aplikacji mobilnych usług, a w tej kwestii to Spotify ma pewną przewagę. Sporo mówi się jednak o nadchodzących aktualizacjach WiMP - gdy tak się stanie z pewnością Was poinformujemy i znów skonforntujemy je z konkurencją.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu