Ciekawe strony

Wikipedio, ogarnij się - będziesz miała kłopot!

Michał Majchrzycki
Wikipedio, ogarnij się - będziesz miała kłopot!

Nie tak dawno blogosfera złościła się (albo podśmiewała) z pomysłu założyciela Wikipedii na zbieranie funduszy. Reklama, w której Jimmy Wales prosił u...


Nie tak dawno blogosfera złościła się (albo podśmiewała) z pomysłu założyciela Wikipedii na zbieranie funduszy. Reklama, w której Jimmy Wales prosił użytkowników internetowej encyklopedii o dobrowolne wpłaty wywołała szereg krytycznych komentarzy. Wprawdzie Wikipedii udało się jakoś uciułać pieniądze na dalszy rozwój, ale problem z finansowaniem pozostał. Teraz dochodzi kolejny, a mianowicie kadry.

U podstaw Wikipedii leży założenie, że wszelkie materiały tworzone i dodawane są przez wolontariuszy. Internauci zaangażowani w projekt tworzą, poprawiają i aktualizują kolejne hasła w ramach internetowej encyklopedii. Jednak to nie cała praca, jaka jest wykonywana podczas rozwoju Wikipedii. Do istnienia serwisu konieczni są również administratorzy, którzy zarządzają materiałami, pracą oraz znacznie pomagają w rozwoju. Właśnie z nimi, jak podaje The Atlantic jest problem.

Liczba wolontariuszy tworzących Wikipedię sukcesywnie spada od 2007 roku - wiemy to już od jakiegoś czasu. Nie jest to jednak wielka migracja i nie sądzę, aby trzeba było załamywać ręce, z drugiej jednak strony chyba powinien być to sygnał dla założycieli internetowej encyklopedii, że czas na zmiany. O ile jednak z mniejszą liczbą osób dodających materiały można sobie poradzić, o tyle znacznie bardziej palącym problemem wydaje się być zmniejszająca się liczba administratorów.

To właśnie oni zatwierdzają materiały oraz opiekują się wolontariuszami dodającymi poszczególne teksty do Wikipedii. Chronią też serwis przed żartami, spamem czy nieprawdziwymi informacjami. Aby zostać administratorem nie wystarczą same chęci – potrzebny jest staż w Wikipedii, a także umiejętności. Jeszcze kilka lat temu liczba tego typu wolontariuszy stale rosła (40-50 osób na miesiąc). Teraz zaś spada.




Nowi administratorzy w Wikipedii

Według mnie wnioski są w miarę jasne. Wikipedia potrzebuje zmian i to poważnych. Nie wystarczą kosmetyczne poprawy wyglądu serwisu, trzeba na nowo przemyśleć i zaktualizować proces tworzenia serwisu. Zwłaszcza że najpopularniejsza w internecie encyklopedia jest trochę na bakier z najnowszymi technologiami – np. smartfonami. O ile liczba osób korzystających z Wikipedii z poziomu systemu mobilnego wzrasta, o tyle dodawanie materiałów z komórki jest znacznie utrudnione.

Wikipedia nadal ma duży potencjał – to marka rozpoznawana w całej sieci. Jeżeli jednak nie podjęte zostaną odpowiednie kroki sądzę, że serwis wcale szybko może popaść w znacznie poważniejsze kłopoty niż ma obecnie. Potrzeba więc zdecydować się na kilka być może trudnych decyzji – ciekawe, czy wkrótce do nich dojdzie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu